Mistryní světa v super-G se stala překvapivě Schmidhoferová, Ledecká po velké chybě 29.

9 min 37 s

Nici Schmidhoferová z Rakouska slaví nečekaný titul mistryně světa v super-G. Fantastickou jízdou téměř bez jediného zaváhání si dojela tato pouze 155 cm měřící Rakušanka pro první supervelké vítězství kariéry. Stříbro a první velkou medaili v kariéře získala Lichtenštejnka Tina Weiratherová, bronz domácí Lara Gutová. Ester Ledecká s velkou chybou 29., Pavla Klicnarová po velmi slušné jízdě 34. a Kateřina Pauláthová s relativně opatrnou jízdou 36. Jak závod vidí naše holky čtěte níže.

Ještě včera byla pista ve Svatém Mořici nekompaktní a na sjezdovce se střídaly různé typy podmínek od ledu, přes značné nerovnosti, rozbitá místa i ‚brambory‘ na trati. Na mistrovské super-G ale pořadatelé trať dali do dobrého stavu. Napřed ji přeorali rolbami, pak do ní vpravili vodu a nakonec zatáhli do hladka. Podložka byla nakonec velmi dobrá a příjemná, super-G technicky velmi obtížné se spoustou nepřehledných míst, která se zdánlivě opakovala, pokaždé se však za zdánlivě stejným nájezdem na zlom sjezdovka stáčela jinak. Obecně lze říct, že o úspěchu v závodě rozhodovala dvě klíčová místa, obě v druhé polovině trati. První cca po 50 vteřinách jízdy, kde bylo potřeba optimálně projet traverz za zlomem vedoucí nad lyžařským tunelem. Když ho závodnice podjely, musely výrazně korigovat stopu do další brány a ztratily tím rychlost. Druhé místo bylo v posledních zatáčkách před závěrečným skokem, kde všechny zatáčky doleva byly lehce přikloněné (klopenky) a kdo tedy podjel první bránu tohoto úseku, v každé další se nejen dostával níž, ale ještě zatáčel proti svahu, čímž ztrácel rychlost.

Ester Ledecká vyrazila na trať s číslem osmadvacet. Na prvním mezičasech si vedla velmi dobře, pak ale na jednu z bran najela tak těsně, až ji vyrazila. Po chvíli se situace opakovala a Ester ztratila optimální timing. Před cílem pak ještě hodně zahranila, až vzpříčila lyži a ztratila rychlost. Nakonec jí patří 29. místo se ztrátou 3,06 s. K závodu řekla: „Myslím si, že ten super-G je nádherný, kopec krásný a jsem ráda, že jsem to MS zahájila a první závod dokončila.“ A chyby na trati? „No jéje, těch tam byla spousta… Přehnala jsem to s agresivitou, dvě brány jsem úplně vyhodila ven, což jsem si moc nepomohla - zpomalilo mě to a rozhodilo, pak jsem dole úplně zabrzdila. těch chyb tam bylo víc, nějak se ale začít musí a já slibuji, že to do příště opravím,“ pousmála se Ester.

Pavla Klicnarová alias Pepi skončila na 34. místě se ztrátou 4,69 s. „Provedení jízdy bylo dobré, akorát jsem se tam občas ztrácela, 2-3x jsem jela na vnější bránu. Trochu si ta trať s námi hrála na schovávanou, bylo těžké se na ni zorientovat. Z tohoto pohledu škoda, že nám zrušili včerejší trénink sjezdu.“ Pavla naplnila svou aspirační úroveň. „Byl to v mém podání standardní výkon. Chtěla bych samozřejmě výš, ale předvedla jsem asi  to, na co momentálně mám. Teď se těším na další závody tedy, je tady dobrá atmosféra, opravdu velká tribuna plná diváků a taky spousta dětí, které nás povzbuzují.“

Jízda Kateřiny Pauláthové byla po těžkém pádu v Garmischi poměrně opatrná a bez většího risku. Cestou nasbírala ztrátu 6,02 s a skončila šestatřicátá. „Pomalu se to zlepšuje. Dnes jsem se tam 2x úplně ztratila, zajala jsem až k vnější tyči, poprvé hned v prvním banánu a docela dost tam ztratila. Další chybný nájezd jsem měla na traverzu, kde to kazilo více holek, ale mi se podařilo dostat dolů ještě víc, musela jsem před další bránou driftovat. Spokojená se ztrátou šesti vteřin být nemůžu, ale pocitově se mi to nejelo špatně. Hlavně z hlediska psychického. Dnes bych si to klidně dala ještě jednou a ráda, to je velký posun, protože to bych po Garmischi rozhodně nechtěla. Pravda, i dnes jsem jela s velkým respektem, ale myslím si, že kdybych jela hned druhou jízdu, bylo by to už o hodně odvážnější a asi i rychlejší. Teda pokud bych zase někde nebloudila. Ale beru to tak, jak to je,“ usmála se. Holeně ji dnes nebolely. „Dostala jsem před startem dva Novalginy a jela,“ uzavírá Kateřina.

Zítra čeká naše ženy ve stejném složení trénink sjezdu. Ten už dnes absolvovali muži. Nejlépe se vedlo Janu Hudcovi, když zaostal tři vteřiny. Ostatní muži (Ondřej Berndt, Filip Forejtek, Jan Zabystřan a Kryštof Krýzl) si zatím neznámou a náročnou trať osahávali.

Muži majína programu medailovou bitvu v super-G, při které nebudou chybět Jan Hudec, Kryštof Krýzl, Ondřej Berndt a Jan Zabystřan.