×
Mistry České republiky v obřím slalomu jsou Ondřej Berndt a Klára Gašparíková

Mistry České republiky v obřím slalomu jsou Ondřej Berndt a Klára Gašparíková

22.03.2019

Mistrovství České republiky v alpských disciplínách začalo v pátek 22. března obřími slalomy mužů a žen. Za slunečného a teplého počasí si ve Špindlerově Mlýně pro své vůbec první tituly v obřím slalomu v dospělácké kategorii dojeli mladičká Klára Gašparíková a zkušený Ondřej Berndt. Stříbrné medaile putují rovněž mladě Barboře Zíkové a Danielu Paulusovi a bronzové Tereze Kmochové a mladému Ondřeji Surkošovi.

Zatímco Klára Gašparíková nemá ještě ani osmnáct (bude mít v květnu) Ondřej Berndt je zkušeným závodníkem, kterému letos na konci září bude jedenatřicet let.

Juniorská reprezentantka Klára Gašparíková dokonale využila neúčasti členek ženského áčka, z nichž jsou dvě na FEC na Jižním Sachalinu, jedna po operaci kolene a jedna bojující o prvenství v SP mezi snowboardistkami, a předvedla se v nejlepším světle. V prvním kole zajela nejrychlejší čas a během druhého rozbředlejšího kola dokázala vedení čtvrtou nejrychlejší jízdou udržet. V cíli se pak radovala ze svého premiérového titulu. „Jsem strašně moc šťastná, je to určitě můj dosud největší úspěch,“ vyprávěla.

Prvního titulu v kariéře se v obřím slalomu dočkal ve třiceti letech Ondřej Berndt. I on zajel nejrychlejší jízdu kol prvního a ve druhém kole svůj náskok udržet. „Jsem spokojený, titul je titul a každý titul se počítá,“ hrál úsměv na tváři Ondřeji Berndtovi a pak přijímal gratulace nejen od svých soupeřů, ale jednou z prvních mu gratulovala i jeho přítelkyně, lyžařka Tereza Nová.

Barbora Zíková vyhrála, podobně jako Gašparíková, také svou první velkou seniorskou medaili. Po nemoci ledvin ze začátku sezóny je to pro mladou závodnici velkou satisfakcí. Navíc je opět blíž k nominaci do juniorského reprezentačního týmu.

Daniel Paulus byl v cíli rád. „Jsem opravdu rád, že jsem do cíle dnes dorazil, v jednu chvíli to totiž vypadlo, že lehnu,“ sdělil.

Tereza Kmochová v cíli druhého kola spokojená nebyla. „Já snad to mistrovství nikdy nevyhraju,“ povzdechla si. Trať druhého kola stavěl její trenér Jan Kvasnička a Tereza věřila, že by právě při letošní konstelaci titul mohla získat. Z bronzové medaile tak byla i trochu zklamaná, nebo spíš smutná, že se jí závod nepovedl tak, jak si přála. 

Naopak velkou radost z první seniorské medaile měl Ondřej Surkoš. Mladý závodník (ročník 2000) bojovnou jízdou v druhém kole bronzovou pozici udržel a v cíli si radostně zakřičel, když zjistil, že medaile mu neunikne. 

Obhájce loňského titulu Adam Kotzmann skončil o jedenáct setin na čtvrtém místě. Smutně a smířeně pokrčil rameny a sportovně pogratuloval vítězům.

Technickým delegátem a předávajícím cen našim novým mistrům je na letošním MČR bývalá rakouská vynikající sjezdařka, dvojnásobná olympijská vítězka z Turína 2006 ve sjezdu a super-G, mistryně světa a vítězka 25 závodů Světového poháru Michaela Dofrmeisterová.

Výsledky MČR v obřím slalomu mužů najdete zde, žen zde.

(EK)

Photo: CzechSki/E.Kurfürstová

Fotogalerie


Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři