Mistry České republiky v obřím slalomu jsou Martina Dubovská a Kryštof Krýzl

Mistry České republiky v obřím slalomu jsou Martina Dubovská a Kryštof Krýzl

10 min 47 s

Za nádherného slunečného počasí se jel dnešním obří slalom na Mezinárodním mistrovství České republiky v alpském lyžování ve Špindlerově Mlýně na Černé sjezdovce. Boj o titul nakonec vyhrála Martina Dubovská a mezi muži v závodě zvítězil Švýcar Marco Tumler. Českým mistrem se stal druhý nejrychlejší z mezinárodního mistrovství Kryštof Krýzl.


„Podmínky dnes byly hodně dobré. Práce na svahu je pořád hodně, ale když vám takto pomáhá počasí a pista drží, tak je to výborné,“ pochvaloval skvělé počasí a výbornou kvalitu trati velitel mistrovských tratí Pavel Lipanský.

Na třetí titul v seniorské kategorii úspěšně zaútočila z třetího místa (mezi Češkami po 1. kole druhá Martina Dubovská. „Jsem ráda, že jsem to nakonec dnes vyhrála, protože po 1. kole jsem byla nazlobená a soustředila se na druhé kole, ale ani to jsem podle mě nejela úplně dobře. Nakonec to ale stačilo, trenér sice asi nebude úplně spokojený, ale alespoň jsem vyhrála a doufám, že zítra to bude lepší,“ říká čerstvá mistryně České republiky pro rok 2016.

Tereza Kmochová, nejlepší Češka po 1. kole, zajela druhé kolo také velmi dobře a získala stříbrnou medaili. „Bylo to pro mě těžší teď v tom druhém kole, byly to nervy a Martina byla prostě lepší. Druhé místo na českém mistrovství je moc dobrý výsledek.“

Pro bronzovou medaili si dojela Veronika Čamková. „Bylo to v 2. kole hodně zavřené a dělaly se seky a tak bylo docela těžké vést tu lyži tak, jak člověk chce. S medailí jsem spokojená. Holky jezdí dobře a je tady letos konkurence z áčka, Tereza Kmochová se také hodně zlepšila a tak jsem ráda za ten bronz. Jsem ještě pořád o hodně mladší než holky, až budu v jejich věku, tak to tady třeba také vyhraji,“ říká ke své už třetí mistrovské medaili z obřáku na MČR v řadě Veronika.

Úřadující mistrně ČR 2015 Karolína Kloučková letos bere české 4. místo. „Musím být spokojená, jela jsem s trhlinkou v hlavičce lýtkové kosti a docela jsem to cítila. Hlavně jsem ale na měsíc měla zákaz lyžování, teď se mi to zlepšilo, tak jsem ráda, že mě lékař uschopnil a mohla jsem mistrovství jet, a že jsem se zdravá dostala do cíle, protože to byl boj, tu nohu jsem bohužel docela dost cítila,“ přemýšlí o dnešním závodě Karolína.

Nejvýše nasazená závodnice Kateřina Pauláthová vypadla už v prvním kole. „Ta pista nebyla úplně  super, čekala jsem to trochu lepší, ale dalo se to jet krásně. Bylo to brutálně rychlé, chtěla jsem to pustit a pustila jsem to, pak jsem nestíhala a takhle jsem to zakončila dvě brány před cílem. Co se dá dělat. Chtěla jsem vyhrát a ujet. A přišel výadek, moje klasika po vnitřní, akorát tentokrát to bylo na opačnou stranu než obvykle. Jenže na 50% se nejezdí a to přináší chyby, to se stává."

Už třináctý titul českého šampióna získal v mužích Kryštof Krýzl. V absolutním pořadí ho ale o pár setin předjel kolega s tréninkové skupiny Dana Fahrnera Švýcar Marco Tumler. „Chtěl jsem vyhrát, ale zase ne moc ujet, před cílem jsem dokonce trochu brzdil, když jsem nejel úplně naplno. Asi jsem to ale trošku protaktizoval, jak jsem nechtěl klukům ujet a  zkazit závod. Chtěl jsem samozřejmě  vyhrát, ale Marco je můj tréninkový kolega a on ty body strašně moc potřeboval, tak jsem to celou dobu měl v hlavě, že nechci ujet a jemu se to povedlo. Já mu to přeji, protože startovní čísla jsou strašně důležitá v tom sjezdovém lyžování.

Po prvním kole se o české druhé místo dělili Adam Kotzmann  Filipem Forejtkem. Adam ale závod po chybě nedokončil. „Udělal jsem chybu hne na Dřevařské. Hodně to tam skákalo a pak to bylo přivřené a já jsem skočil daleko a pak přilehl po vnitřní.“ Úplně stejnou chybu udělal i Dan Paulus, který před závodem mohl pomýšlet na jednu z medailí, formu na to určitě měl.

Z dospělácké medaile se tak poprvé radoval Filip Forejtek. „Samozřejmě jsem spokojený, v dolní části jsem dělal docela dost chyby, chtěl jsem si z roviny dovézt co největší rychlost a tak jsem to narovnal. První dvě branky vyšly a pak jsem to hodně podjel. Je to super pocit, že mám první medaili z mistrovství České republiky dospělých.“

Ondra Berndt po té, co v kole prvním 2x lehce přilehl na vnitřní lyži, útočil ve 2. kole ze vzdálenějších pozic a druhu nejrychlejší jízdou druhého kola vybojoval bronz. „Určitě jsem spokojený, každá medaile potěší, škoda toho 1.kola, kdy jsem udělal chybu, ale s 2. kolem jsem velmi spokojený a i ta pista vydržela teď oddychnout a zítřek ještě,“ vyhlíží už slalom.

Honza Zabystřan pronikl mezi nejlepší závodníky se startovním číslem 17 a nakonec si ze seniorského šampionátu obváží 4. příčku mezi Čechy. „Bylo to v 2. kole takové podržené. Do vysílaček bylo slyšet, jak ti co jeli přede mnou měli potíže nebo vypadli a tak ta jízda byla celá taková opatrná, ale i tak dobrý,“ hodnotí své vystoupení Honza.

 Závodem vyvrcholil také Allinz Český pohár, jeho vítězi se stali Veronika Čamková a Ondra Berndt. O ČP vás budeme informovat v jiném  článku.

 (EK)

 

Photo:E.KurfürstováPomoc Ukrajině