Mistrovský slalom s triem Gabriela Capová, Elese Sommerová a Zazie Huml

Mistrovský slalom s triem Gabriela Capová, Elese Sommerová a Zazie Huml

8 min 23 s

MS žen vyvrcholí slalomem 20. února a na jeho start se postaví tři české závodnice místo původně nominovaných čtyřech. Chybět bude česká jednička Martina Dubovská, která ze závažných rodinných důvodů zůstala doma. Gabriela Capová pojed s číslem 35, Elese Sommerová s číslem 54 a Zazie Huml s číslem 56.


České reprezentantky ladily poslední dva dny formu v nedalekém Toblachu na pistě prolité vodou do čirého ledu. Něco podobného se očekávalo i v sobotním závodě, v Cortině je ale obleva a je otázkou, zda se trať nebude muset nakonec solit tak, jako závěrečná část obřího slalomu mužů.

 

Sjezdovka 'Druscié A’, na které se bude závodit měří 550 a patří k prudkým svahům s průměrným sklonem 40 % a v nejprudším místě má 60 % (100 % = 45°), její převýšení činí 210 m. “Nikoho na ni nepustili, ani trenéry,” říká Gabriela Capová ke sjezdovce, která je pro mnohé velkou neznámou, jelikož loňské finále SP bylo kvůli koronaviru zrušeno. Naposledy se zde závodilo v roce 2019 v rámci italského národního šampionátu. 

 

První z našich vyrazí Gabriela Capová, která zvládla velmi slušně týmový paralel, ve kterém dokázala zajet pátý nejrychlejší čas. “Byla to slušná jízda, hodnotím to pozitivně, teď už ale směřuji pozornost ke slalomu. V Toblachu to nebylo jednoduché, místy jsem bojovala a vím, že v závod prvního kola je postaven tak, že to místy bude také boj. Uvidíme ještě, jaké budou podmínky. Jisté za všech okolností ale je, že udělám, co bude v mých možnostech a uvidíme co z toho bude,” říká lyžařka, která před svým loňským zraněním neochvějně mířila do první světové třicítky v hodnotě SP (4x v řadě v SP bodovala) a v letošní sezóně se po vážném zranění kolene vrací.

 

Elese Sommerová se startovním číslem 54 zažije na světovém šampionát premiéru. Před necelým týdnem vyhrála juniorské mistrovství ČR ve slalomu na Bílé, kde zvítězila náskokem dvou vteřin. V letošní sezóně několikrát startovala v SP. “Na závodním kopci jsem sice ještě nebyla, ale mám na něj pěkný výhled z hotelového pokoje a myslím, že by mi to mohlo sedět. Dnes jsem se na tréninku v Toblachu cítila dobře, bylo to ledové a docela mi to šlo.”

 

Zazie Huml je rovněž na MS poprvé v kariéře, ale absolvovala už paralel a týmovou soutěž, které původně nebyly v plánu. “Celé mistrovství je úžasné, je to ta nejlepší zkušenost, za kterou jsem vděčná. Moje neplánované starty tady mi daly ještě víc motivace do další práce. Hodně se učím každým dnem. Slalom je moje nejsilnější disciplína, půjdu do toho naplno a chci bojovat o nejlepší možný výsledek. Atmosféra na mistrovství světa je plná energie a já ji využiji k tomu, abych jela extra rychle,” říká slečna s americkými kořeny reprezentující ČR teprve druhou sezónu.

 

Držíme holkám palce, závod začíná v 10.00 první kole a ve 13.30 druhé kolo. Přímý přenos vysílá Česká televize a Eurosport.

 

Představujeme jedinou, kterou jsme dosud nepředstavovali, neboť na MS startuje zítra poprvé:

 

Elese Sommerová *15. září 2001

oddíl: RT Záhrobský, Olymp Centrum sportu MVČR

start na MS: poprvé

trenér: Štěpán Sommer

oblíbená disciplína: slalom 

vybavení: Fischer, Lange, Leki, Shred, Level, Don Quiet

největší úspěch kariéry: vážím si všech umístění na stupních vítězů

cíle na MS: Pokud bude kvalifikace, tak se z ní dostat do hlavního závodu a v něm předvést kvalitní jízdy.

Dlouhodobé cíle na lyžích: probojovat se do World Cup Start List, předtím ještě do ECSL

studium: momentálně pouze lyžuji, ale jednou chci studovat biologii a biochemii

koníčky: ráda jezdím na kole, přečtu si dobrou knihu a také se podívám na dobrý film

cizí jazyky: domluvím se anglicky, česky a trochu německy

oblíbená barva: černá

oblíbené jídlo: guláš s knedlíkem

oblíbené pití: voda nebo redbull

oblíbená hudba: rock

oblíbený film: Ferris Bueller’s Day Off a Vlk z Wallstreet

oblíbená kniha: Velký Gatsby nebo Mistr a Markétka , žánry klasická literatura nebo detektivky

 

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence 

 Pomoc Ukrajině