Martina Dubovská bere v Lienzu 12. místo a získává druhý nejlepší výsledek sezóny

Martina Dubovská bere v Lienzu 12. místo a získává druhý nejlepší výsledek sezóny

7 min 35 s

Martina Dubovská byla jen 0,28 s od vyrovnaní 6. místa a svého osobního maxima z letošního Levi. V rakouském Lienzu obsadila 12. místo a zajela tak svůj druhý nejlepší výkon letošní sezóny. Gratulujeme. Elese Sommerová nastupovala do závodu s nemocí a v závěru jí zcela došly síly. Už třetí slalom letošní sezóny ovládla Petra Vlhová a při covidové absenci Mikaely Shiffrinové upevnila své vedení v disciplíně na rozdíl 120 bodů. Druhá byla domácí Katharina Liensbergerová a třetí Švýcarka Michel Gisinová.


Pro závod v Lienzu mohla Martina Dubovská poprvé v kariéře pomýšlet na startovní číslo jedna, nakonec jí los přiřknul šestku, číslo odpovídající jejímu nejlepšímu SP výsledku v kariéře. 

 

Po prvním kole se Maťa dělila o desáté místo s Wendy Holdenerovou. „Bylo super, že jsem startovala v první sedmičce. Po té první velké chybě, co jsem udělala na rovině (pozn. Maťa najela do vlásenky na poslední chvíli a zavadila lyžákou o kloub tyče tak, že ztratila na okamžik rovnováhu), si myslím, že jsem se do toho dostala zpět velmi dobře a pak jela, co to dá. V cíli jsem byla docela příjemně překvapená, že mezi děvčaty jsem takto umístěná, protože jsem si myslela, že za tu chybu dostanu tak dvě až tři sekundy. Během jízdy jsem nad tím ale nepřemýšlela, snažila jsem se jet co nejrychleji z kopce dolů.“

 

Výsledky prvního kola byly hodně našlapané. Martina na desátém místě ztrácela 0,98 s a následujících dvacet závodnic se za ní dokázalo vměstnat do dalších jen 0,98 s. To slibovalo napínavé druhé kolo. Vytyčil ho Martinin trenér Andrej Prevuzňak, a i když nebyli na ničem konkrétním domluvení, věděl, co Mati vyhovuje a co ne.

 

„Do druhého kola jsem měla velmi dobrou výchozí pozici, ale nebyla to úplně ideální jízda. Myslím si, že to bylo fajn, slušné, ale něco tomu ještě chybělo. Kdyby jsem stáhla pár setinek, byla by jsem do desítky, kdyby tři desetiny, jsem šestá. V tomto směru je to super, ale musím ještě trochu zapracovat na risku, aby jsem mohla být mezi těmi úplně top děvčaty.“

 

Skutečnost, že trať mohl stavět Andrej, byla pro Maťu velkou odměnou za dosavadní odvedenou práci v SP a pro české lyžování ctí. „Andrej to samozřejmě postavil tak, aby mi to vyhovovalo, ale musíme si tu mou jízdu ještě zanalyzovat, protože nájezd do roviny jsem asi netrefila úplně dobře (pozn. rovinka s krátkou kompresí), tam jsem údajně ztratila nejvíc, dole už to pak zase bylo docela fajn.“

 

Čtvrtého ledna seriál slalomu SP pokračuje v chorvatském Zagrebu. „Teď si dám krátký oddech, během kterého musíme dát dohromady má záda, protože mě v nich při dnešním rozježdění zase trochu seklo. A pak už se těším na Zagreb."

 

Elese Sommerová bohužel před SP v Lienzu onemocněla. „Napřed jsem si myslela, že je to jen rýma a přejde to, ale přidal se nepříjemný kašel. Samo o sobě by to nebyl problém, jenže jsem na té trati fyzicky úplně odešla. V obřím slalomu jsem vypadla a v dnešním slalomu jsem dole vůbec nemohla, postupně mi úplně došel i zbytek sil. Snažila jsem se, ale už to opravdu nešlo,“ vzkázala Elese.

 

„Dneska to byla škoda, věřil jsem, že může zajet, protože podmínky byly dobré a dalo se i se zadními čísly jet rychle. Už ze startu jsem ale viděl, že ten pohyb nefunguje a mezičasy mi potvrdily, že to nejede,“ řekl k jízdě Elese její otec a osobní trenér Štěpán Sommer.

 

Výsledky slalomu SP v Lienz najdete zde.

 

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině