Lyžařka Tereza Kmochová je dvojnásobnou mistryní světa neslyšících! Gratulujeme

5 min 7 s

V dnech 13. – 18. března se v rakouském Innerkrems konalo 2. mistrovství světa neslyšících v alpském lyžování a Česká republika, především zásluhou Terezy Kmochové, slavila obrovský úspěch. Tereza se stala dvojnásobnou mistryní světa ve slalomu a obřím slalomu a v ostatních disciplínách (sjezdu, super-G a alpské kombinaci) vybojovala tři stříbrné medaile. Titul juniorského mistra světa v super-G a juniorské stříbro ve sjezdu získal v absolutní kategorii sedmý (SG), respektive devátý (sjezd) Jiří Hartig.

Na prvním mistrovství světa neslyšících v roce 2013 získala pět zlatých medailí, letos jí ale přibyla nová soupeřka, mezi zdravými sportovci rovněž úspěšná, ruská reprezentantka Elena Yakovishina. „Měla jsem za úkol obhájit pět zlatých medailí z posledního MS neslyšících. Úkol se mi nepodařilo splnit. Elena Yakovishina je velmi zkušená sjezdařka, byla 14. na olympijských hrách v Soči 2014,“ prozrazuje Tereza o své ruské soupeřce, která výborných výsledků mezi slyšícími dosahuje právě v rychlostních disciplínách. „Měly jsme mezi sebou na tomto mistrovství světa zajímavě bitvy, vždy vyhrála jedna z nás o malý kousek před tou druhou. Když jsem byla v rychlostkách a kombinaci pokaždé druhá, hrozně moc jsem chtěla vyhrát obřák, který mi letos jde nejlépe. Docela jsem bojovala s nervy, ale nakonec jsem to ustála a s Elenou jsme to nandaly i klukům.“ Ten nejrychlejší dostal ve stejné trati od holek více než dvě vteřiny. Tereza získala a obhájila vytoužený titul mistryně světa neslyšících s náskokem více než půl vteřiny. Druhý titul, ten ve slalomu, pak získala nad stejnou soupeřkou náskokem 0,53 s.

„Celkově MS hodnotím jako pozitivní, udělala jsem proto všechno, co jsem mohla a mám z toho dobrý pocit. Bez mého malého rodinného týmu a fyzioterapeuta Kryštofa Kuby a sponzorů, bych to nikdy nedokázala. Za to jim patří obrovské díky,“ nezapomněla Tereza na ty, kteří se podílejí na plnění jejich snů a za všech okolností při ní stojí.

Jiří Hartig si z Innerkrems odvezl titul juniorského mistra světa neslyšících v super-G a stříbrnou juniorskou medaili ze sjezdu. V absolutní věkové kategorii mu patřila sedmá a devátá pozice. Šampionát pro něj ale skončil předčasně. Po sjezdu do kombinace mu patřila nadějná pátá příčka, do slalomové části už ale, bohužel, nemohl nastoupit pro obnovené zranění kolene. Jirkovi přejeme brzké uzdravení a zároveň gratulujeme ke skvělým juniorským úspěchům.