Letní přípravu alpských lyžařů komplikuje tání evropských ledovců. Základnou pro kondiční přípravu se stal pražský Olymp

Letní přípravu alpských lyžařů komplikuje tání evropských ledovců. Základnou pro kondiční přípravu se stal pražský Olymp

9 min 54 s

Česká reprezentace alpských lyžařů se už od konce uplynulé sezony nepřetržitě připravuje na tu následující. Ta se však neobešla bez komplikací v podobě nedostatku sněhu na evropských ledovcích. Lyžuje se jen ve Saas Fee a o švýcarské středisko je teď mezi týmy velký boj. „Díky tomu, že jsme včas rezervovali a zaplatili zálohy, tak nám byly potvrzeny obě rezervace. Spoustě dobrým týmům rezervace zrušily,“ říká Jan Fiedler, šéftrenér české reprezentace.


Testy výkonosti v Olomouci a uzavřený Kaunertal

Příprava seniorské reprezentace na novou sezonu začala už zkraje května tradičními testy v Olomouci. Testů, kterými závodnici museli projít, bylo hned několik  - například zátěžové testy na kole, isometrický a plyometrický test. Zkouškou prošly i jejich balanční schopnosti. V druhé polovině května bylo plánované soustředění na Kaunertalu, kde měl být trénink zaměřen hlavně na rychlostní disciplíny. Jenže přišly komplikace. „V Rakousku jsme už měli navezené a připravené potřebné vybavení. Soustředění sice začalo, ale v plném složení jsme odtrénovali jen dva dny. Ledovec se uzavřel o dva týdny dříve, než bylo plánováno, a to z důvodu teplého počasí,“ vysvětluje Fiedler. 

Tým se tak po nezdaru na Kaunertalu přesunul do francouzského střediska Les Deux Alpes, kde absolvoval dvoutýdenní soustředění zaměřené především na techniku v  “točivých“ disciplínách. „Jelikož jsme na Kaunertalu nenatrénovali v rychlostkách to, co jsme potřebovali, tak jsme investovali i do tří dnů tréninků super G. Ve Francii to byly velmi kvalitní dva týdny,“ hodnotil šéftrenér. Začátkem července ještě následovalo pět dní slalomu a obřího slalomu v italském Passo Stelvio. Některé lyžařské kempy a velkou většinu těch kondičních absolvuje reprezentace dospělých společně s tou juniorskou, kterou nově vede trenér Matej Kutlík. Ten v minulosti spolupracoval např. i s bratry Žampovými. 

 

Letní prázdniny ve znamení kondiční přípravy, skvělé podmínky pro přípravu na pražském Olympu

V období letních prázdnin je v přípravě alpských lyžařů kladen největší důraz na kondiční přípravu. Tu má pod palcem reprezentační kondiční trenér František Anderle, který se závodníky pracuje už druhý olympijský cyklus. První letošní kondiční kemp se konal koncem června v Šumperku. V druhé polovině července čekalo na lyžaře tradiční soustředění v Nymburce, kterého se účastnili reprezentanti RDA, RDJ a zástupci SCM (sportovní centra mládeže). „Byly vytvořeny dvě tréninkové skupiny, kdy se dopoledne dospělí a junioři věnovali hlavně silovému tréninku a odpoledne probíhaly společné tréninky s SCM. Společné tréninky jsou určitě motivací pro mladé závodníky, kteří se mohou učit od těch starších a zkušenějších,“ popisuje Fiedler. 

 

Další fáze kondiční přípravy probíhají v areálu centra sportu Ministerstva vnitra Olymp v pražské Stromovce, který vede od 1. srpna 2022  nový ředitel JUDr. Bc. Michal Volf.  A jak Fiedler, tak samotní reprezentanti si tamní sportoviště velmi pochvalují. „Jsou tam naprosto perfektní tréninkové podmínky. Zázemí je moderní s veškerým potřebným vybavením, je tam klimatizovaná posilovna, což se v teplých dnech opravdu hodí. Máme možnost využívat i další sportoviště jako třeba atletický ovál, k dispozici máme i regeneraci. Velké díky patří především Kateřině Baďurové Janků a Iloně Zemanové, které nám vycházejí ve všem vstříc a díky tomu všemu nám naši přípravu velmi usnadňují.“

 

Ledovce v Evropě tají, v částečném provozu jen Saas Fee

Velkou komplikací pro letošní letní přípravu je velmi teplé počasí na ledovcích, které vede k jejich tání. Z evropských ledovců je v provozu jen ten ve švýcarském Saas Fee. „Přípravu to komplikuje hodně, jelikož je nejméně sněhu, co kdy v létě bylo. Sněhová situace na ledovcích vypadala na začátku června tak, jak vypadá v jiných letech na konci srpna,“říká Fiedler. Ale pro českou reprezentaci přišla v minulých dnech dobrá zpráva. „Díky tomu, že jsme včas rezervovali a zaplatili zálohy, tak nám byly potvrzeny obě naše rezervace, což je super. Spoustě dobrým týmům rezervace zrušily, protože ledovec je v provozu pouze z jedné třetiny. Za normálních podmínek se v Saas Fee připravuje třeba osmdesát týmů, teď jen jedenáct.

 

V příštím týdnu se reprezentanti přesunou do haly v Litvě, následovat budou dva kempy ve zmiňovaném Saas Fee. Druhý týden v říjnu se skupina specializující se na rychlostní disciplíny ve složení Ester Ledecká, Tereza Nová a Alena Labaštová bude účastnit speciálního tréninkového kempu v Zermattu. Přípravu těmto závodnicím nabídl sám organizátor nově zařazené zastávky Světového poháru, která bude v termínu 5.-6. listopadu 2022 obsahovat dva ženské sjezdy. 

 

 (AM)Pomoc Ukrajině