Letní destinace reprezentantů v alpském lyžování? Norsko, Švýcarsko, Rakousko, Francie, Itálie nebo Litva

Letní destinace reprezentantů v alpském lyžování? Norsko, Švýcarsko, Rakousko, Francie, Itálie nebo Litva

9 min 43 s

České reprezentační týmy v alpském lyžování se pilně připravují na blížící se sezónu. Od otevření hranic v červnu závodníci zažili nejedno dobrodružství a kromě partnerského ledovce Mölltal trénovali také na ledovcích Hintertux, Saas - Fee, Les 2 Alpes, Passo Stelvio, v norské Fonně nebo v hale v Litvě, kam mohli pouze s čerstvým negativním testem na koronavirus.


Muži zahájili přípravu na Mölltalu, kam se ještě jednou vrátili v červenci. Poté se část z nich vydala na týdenní soukromou akci do Portugalska, v jejímž průběhu začal mít Kryštof Krýzl příznaky Covid-19, což bohužel následný test potvrdil a jak bylo dalšími testy zjištěno, nakazili se i někteří další, ti však neměli příznaky. 

„V partě jsme odjeli zregenerovat do Portugalska. Na programu jsme měli surfování, plavání a různé hry. Bohužel po návratu se potvrdila u pár z nás pozitivita na koronavirus, takže jsme museli do karantény. Já neměl žádné potíže, tak jsem mohl v pohodě dál trénovat pod dohledem našeho kondičáka přes aplikaci,“ říká Ondřej Berndt a letos čerstvá členka ‚A‘ týmu žen Tereza Nová doplňuje: „I já jsem měla mírný průběh a naštěstí máme chalupu s velkým dvorem, tak jsme nezaháleli a společně tam s Ondrou v karanténě trénovali.“ Tereza letos přechází na novou značku lyží. „Vyšlo nám několik dní ideálních podmínek, pracovali jsme jak na technice, tak jsme začali jezdit v brankách a výsledkem byl můj přestup na značku Atomic.“ Od poloviny srpna testovala lyžáky na Passo Stelvio. 

Muži Ondřej Berndt, Kryštof Krýzl, Tomáš Klinský, Dan Paulus a členové béčka vyrazili v srpnu do Saas-Fee, Jan Zabystřan a Filip Forejtek na Passo Stelvio. V těchto dnech jsou s výjimkou Forejtka, který už 22. srpna odcestoval k dalšímu studijnímu roku do USA na Univerzity of Colorado, opět všichni v Saas-Fee. 

Klinskému pomáhá i letos bývalý vynikající sjezdař a olympijský medailista Jan Hudec. Jelikož je tradiční kemp v Chile letos pro všechny zapovězen, musí rychlé kilometry nejezdit v evropských podmínkách. „Od začátku září už bude v Saas-Fee připravena delší pista na SG a sjezd, což znamená příslib lepšího tréninku,“ je rád Tomáš Klinský. 

V Saas-Fee trénovaly dva týdny v srpnu také juniorky. Byl to jejich druhý výjezd na sníh po dvoutýdenním červnovém Mölltalu. Červenec věnovaly individuálně kondici a od 1. září se budou několik dní připravovat v hale s cílem zdokonalit slalom. 

Junioři v čele s Davidem Kubešem, který je zároveň i členem mužského áčka - přípravu však absolvuje s juniory - měli těžiště své přípravy v norské Fonně, kde strávili 18 dní. „Zaměřili jsme se na trénink obřího slalomu a rychlostních disciplín. Podmínky pro trénink rychlostek byly skvělé v tomto letním období,“ říká David Kubeš, který měl v Norsku nepříjemný pád a podstoupil vyšetření kolene, které dopadlo dobře, a David mohl nastoupit k dalšímu juniorskému soustředění na Passo Stelvio. 

Do tréninku se po vynechané závodní sezóně (zranění svalu stehna) zapojil junior Ondřej Surkoš. „První kontakt se sněhem po zranění jsem měl už na Pradědu v době korony. Na první Mölltal jsem přesto přijel o týden dříve, bych se rozjezdil a poté připojil k RDJ. Zatím vše probíhá dobře. Kondiční příprava běží nepřetržitě s pauzami podle plánu pro co nejlepší regeneraci. Zranění už mě nijak neomezuje, naopak se cítím mnohem lépe než předchozí sezónu,“ prozradil Ondřej Surkoš.

Ženy se připravují individuálně. Pozitivní je, že Kateřina Pauláthová zvládla už dva kempy na sněhu (Mölltal a Les 2 Alpes) a rozjíždí se i v bránách. Návratu Gabriely Capové na sníh po přetrženém ACL jsme věnovali samostatný článek. Nicméně i zde probíhá vše podle plánu, možná nad plán. Gábina je už na třetím kempu na sněhu a v těchto dnech na Passu Stelviu začíná jezdit poprvé od zranění v bránách. V plné a bezproblémové přípravě je Martina Dubovská. Má za sebou soustředění na Hintertuxu a v Les 2 Alpes a nyní je v hale v litevském Druskininkai. Ester Ledecká se po téměř tříměsíční plánované pauze zaměřené na kondici, vrátila na sníh. Trénuje v Saas-Fee, kde hodlá setrvat téměř měsíc a dát základ nové sezóně, která bude s jistotou bez amerického turné, tedy i bez závodů v Lake Louise.

(EK)

Photo: Archiv reprezentantů