Ledecká, Krýzl i dva nováčci. Nominace na MS alpských lyžařů čítá deset jmen

Ledecká, Krýzl i dva nováčci. Nominace na MS alpských lyžařů čítá deset jmen

18 min 21 s

Celkem deset českých lyžařů se představí na mistrovství světa v alpských disciplínách ve švédském Aare. V nominaci nechybí olympijská vítězka Ester Ledecká ani reprezentační stálice Kryštof Krýzl. Premiéru na šampionátu, který je na programu od 4. do 17. února, si odbydou týmoví nováčci Tomáš Klinský a Michal Staszowski.


Mistrovství světa se vrací do místa, které psalo historii českého lyžování. Právě v Aare vybojovala ve slalomu Šárka Strachová před dvanácti lety zlatou medaili, která je doposud jediným nejcennějším kovem z mistrovství světa v alpských disciplínách pro Českou republiku. Na slavnou slalomářku, která před dvěma lety ukončila kariéru, se nyní ve švédském středisku pokusí navázat desítka jejích následovníků.

S největším očekáváním jede do dějiště šampionátu vítězka olympijského super-G v Pchjongčchangu Ester Ledecká. Česká závodnice, která kombinuje snowboarding a lyžování, dala nakonec přednost mistrovství světa lyžařů a tomu také přizpůsobila celý lednový program. Ve velké většině závodů Světového poháru, do kterých v aktuální sezoně nastoupila, dokázala bodovat. Jejím letošním maximem je osmé místo ve sjezdu v Cortině d'Ampezzo z poloviny ledna. V Aare by se měla představit ve sjezdu, obřím slalomu, super-G a alpské kombinaci.

„Spokojený budu s výsledkem do patnáctého místa v jakékoliv z disciplín. Lednový program Ester jsme se rozhodli podřídit až do mistrovství světa pouze lyžování. Počasí a okolnosti k nám nebyly vždy tak vstřícné, jak bychom si přáli, ale výsledky do patnáctky jsou reálnými cíli, kterých by Ester na šampionátu měla dosáhnout,“ uvedl lyžařský trenér Ledecké Tomáš Bank.

Jediným aktivním členem reprezentace, který pamatuje poslední mistrovství světa v Aare, je Kryštof Krýzl, pro nějž to bude už osmý šampionát. Po loňském zranění kolene, kvůli kterému přišel o účast na olympijských hrách i velkou část sezony, se v aktuálním ročníku snaží vrátit zpět na bodované pozice. „Na mistrovství bych chtěl jezdit tak, abych byl konkurenceschopný. A pevně věřím, že budu,“ řekl dvaatřicetiletý závodník, jenž ve Světovém poháru dokázal padesátkrát v kariéře bodovat.

Už s předstihem si nominaci zajistili také Gabriela Capová, Martina Dubovská, Kateřina Pauláthová, Ondřej Berndt a Jan Zabystřan. Premiéru na šampionátu si odbydou Michal Staszowski a věkem ještě junior Tomáš Klinský. O vrchol sezony naopak přijde Filip Forejtek, jenž si na začátku ledna při pádu v závodu obřího slalomu v USA poranil zápěstí. „Má naštípnutou kost a zpřetrhané vazy. Do poslední chvíle jme čekali na výsledky prohlídky a vyjádření lékařů, zranění ho však bohužel do Aare nepustí,“ řekla manažerka Úseku alpských disciplín Svazu lyžařů ČR Danuta Štrougalová s tím, že Forejtka v nominaci nahradil Daniel Paulus.

Mistrovství v Aare odstartuje prvním závodem v úterý 5. února, kdy je na programu super-G žen. První členové realizačního týmu zamířili do švédského dějiště už ve čtvrtek 31. ledna. Zatímco závodníci budou cestovat letecky, část realizačního týmu vyrazila na dalekou cestu čtyřmi materiálem plně obsazenými mikrobusy značky Toyota, která je novým hlavním partnerem svazu. Z reprezentantů jako první nabrala směr Švédsko Ester Ledecká.

„Realizační tým, který se bude starat o reprezentanty, čítá dohromady jednadvacet členů. Závodníci se budou moci opřít o své stálé osobní trenéry a servismany, ale také o týmového lékaře, kondičního trenéra nebo fyzioterapeuty,“ uvedla Štrougalová. „Na rychlostní disciplíny navíc přijede také Jan Hudec, který bude v českém týmu působit v roli poradce,“ dodala.

 

Profily českých reprezentantů:

Ester Ledecká
*13. 03. 1995
podruhé na MS
trenéři: Tomáš Bank a Ondřej Bank

Největší nadějí českého týmu je olympijská vítězka v super-G a letos ve všech svých závodech SP bodující (nejlépe 10. místem) Ester Ledecká. Trenér Tomáš Bank má jasno: „Spokojený budu s výsledkem do patnáctého místa v jakékoliv z disciplín. Lednový program Ester jsme se rozhodli podřídit až do MS pouze lyžování. Počasí a okolnosti k nám nebyly vždy tak vstřícné, jak bychom si přáli, ale výsledky do patnáctky jsou reálnými cíli, kterých by Ester na MS měla dosáhnout.“

Kryštof Krýzl
*12. 10. 1986
poosmé na MS
trenéři: Miloš Machytka, Dietmar Thöni, Miroslav Kolář

Nejzkušenější z českého týmu. Muž, který dokázal ve Světovém poháru 50x v kariéře bodovat, osmý z MS ve slalomu 2009. Loni se Kitan zranil a nestartoval proto na olympijských hrách, letos prožívá složitou sezónu návratu po zranění. Proto co se ambicí týče je trochu shovívavý: „Chci na MS jezdit tak, abych byl konkurenceschopný. A věřím tomu, že budu.“

Gabriela Capová
*08. 10. 1993
potřetí na MS
trenér Boštjan Božič

Česká ženská jednička v technických disciplínách se letos může pochlubit 19. místem ze slalomu SP v Killigtonu, 4., 8. a 10. místem v Evropských pohárech v Trysilu a Melchsee či 9. místem v obřím slalomu EP v Andalu. „U mě je to jednoduché. Chci v každém ze svých závodů zajet dvě kola, s kterými budu spokojená, do kterých půjdu naplno a pojedu co nejrychleji.“

Ondřej Berndt
*29. 09. 1988
potřetí na MS
trenér Michal Kunst
Skvělé šestnácté místo vybojoval loni na ZOH v alpské kombinace a výtečně si letos vylepšil postavení ve světovém žebříčku ve slalomu, a to tak, že se dokonce stal českou jedničkou v této nejtechničtější disciplíně. Na světě mu patří dvaašedesáté místo. „Cílem je výsledek v TOP20 v jakékoliv disciplíně. Největší šance mám asi v alpské kombinaci a nejlépe mi momentálně jde slalom. Ještě uvidím, jestli pojedu klasický sjezd, ale tréninky sjezdu pojedu kvůli kombinaci určitě všechny.“

Kateřina Pauláthová
*23. 07. 1993
popáté na MS
trenér Radovan Pauláth
Během začátku letošní sezóny se zvládla vrátit po vleklých zdravotních potížích na pozici české dvojky v obřím slalomu i v super-G. Na Severoamerickém poháru v Kanadě zajela 3. místo v obřím slalomu a 4. skončila v super-G. „Určitě bych chtěla být do dvacítky v kombinaci a do třicítky v obřím slalomu. No a v rychlostních disciplínách je cíl jasný – pokud možno se nezabít,“ říká s úsměvem a nadsázkou sobě vlastní havířovská rodačka.

Jan Zabystřan
*26. 01. 1998
podruhé na MS
trenér Filip Marek
Tento talent českého lyžování je věkem ještě poslední rok junior, ale už čerstvě nakoukl do elitní světové stovky ve slalomu mužů a mezi juniory mu patří jedna z nejlepších pozic a světě. K tomu ve Světovém poháru poprvé v životě bodoval, když zajel 27. místo ve wengenské alpské kombinaci. „Chtěl bych zajet kvalitní výsledek. Největší šance mám v kombinaci a pak v super-G. Sjezdovku tady znám, jel jsem na ni MSJ před dvěma lety a povedlo se mi na ni jedno super-G (5. místo v SG do alpské kombinace). Trochu mě mrzí, že na MS nepojedu slalom. Budu se totiž přesouvat na MSJ, které se s MS částečně kryje.“

Martina Dubovská
*26. 02. 1992
popáté na MS
trenér Jano Dubovský
Specialistka slalomářka, která dokázala během kariéry 8x bodovat ve Světovém poháru a současná 36. žena světa ve slalomu se v letošní sezóně zatím trochu hledá. Nicméně se před MS trenérsky vrátila ke svému otci, snad to přinese naší slalomářce pozitivní impulz. První dobrý výsledek zajela na Evropském poháru, když byla v Melchsee 15. „Cílem je zajet dvě jízdy, ve kterých odvedu maximum a zajedu to, na co mám.“

Daniel Paulus
*09. 06. 1994
podruhé na MS
trenér: Michal Kunst
V letošní sezóně se nominoval do mužského „B“ týmu, změnil tréninkovou skupinu i trenérské vedení. „Na mistrovství bývají náročné podmínky, terén i stavba tratí. Dříve jsem se na tyto druhy tratí v tréninku nedostal, ale letos mám za sebou několik dní v těchto podmínkách, a tak se na to cítím připravený. Přesto ale bývá náročné přenést dobrou tréninkovou jízdu s čistou hlavou do závodu jako je MS – a to je můj cíl.“

Tomáš Klinský
*04. 04. 1998
poprvé na MS
trenér Tomáš Klinský st.
Specialista na rychlostní disciplíny, věkem ještě junior. „Z nominace mám radost a vážím si jí. Na MS pojedu sjezd a super-G, kopec znám z předloňského MSJ, což je dobře, ale bude to pro mě velká nová zkušenost. A tu si budu snažit, včetně dobrého tréninku, z MS odvézt a následně zužitkovat. Hned po MS nám totiž začíná MSJ.“

Michal Staszowski
*01. 01. 1995
poprvé na MS, 
trenér: Sabastian Bialobrzycki

Závodník vyrůstající v Milíkově na Jablunkovsku a závodící za Ski Mosty u Jablunkova se letos zlepšil tak, že se propracoval na čtvrté místo ve slalomu v ČR. Když zjistil, že byl nominován na MS, byl neskutečně moc rád. „Nevěřil jsem, že se někdy až tak daleko dostanu. Prostě jsem hrozně šťastný. Chtěl bych tam zajet dvě dobré jízdy, takové, na které bych byl fakt pyšný.“



Pomoc Ukrajině