×
Kvarteto českých slalomářů míří na první SP roku 2018 do Zagrebu

Kvarteto českých slalomářů míří na první SP roku 2018 do Zagrebu

02.01.2018

Prvním SP roku 2018 byla City Event na Nový rok rok v Oslu, ta ale byla pouze pro šestnáct vyvolených. Naplno se proto kolotoč Světových poháru v alpském lyžování pro rok 2018 roztočí až 3. a 4. ledna slalomem žen a mužů v chorvatském Zagrebu. Chybět na tomto prestižním podniku nebudou Martina Dubovská, Gabriela Capová, Kryštof Krýzl a Ondřej Berndt.

Trať na Sljeme, kde se Snow Queen Trophy každoročně koná, patří k jedněm z nejdelších. Čas kola přes minutu je standardní záležitostí a to činí tento závod s divácky vysokou návštěvností náročným. První závodní den, 3. ledna, se utkají ženy. Martina Dubovská odstartuje se startovním číslem 37 a opravdu moc touží po bodech. Před pěti dny v Lienz k druhým bodům v této sezóně měla na 35. místě blízko. „Konečně jsem ten závod jela tak, jak jsem měla, ale přišla jedna chyba ve špatném místě – před rovinkou a bylo to pryč. Bojuji dál, tak doufám, že nový rok bude lepší,“ řekla Maťa.

Gábina Capová pojede s číslem 48. V Zagrebu je pořádný kus rovinaté pasáže, prakticky celá střední část trati, a to má Gábina ráda. V Lienz slalom nedojela, když jí to v jedné z bran koplo a překřížily se jí lyže. V Evropských pohárech ale boduje, což je důležité.

Muži započnou svá klání o den později. Kryštof Krýzl má za sebou čtyřdenní trénink v Itálii (Sarntal), Ondřej Berndt se připravoval ve Špindlu. „Uvidíme, jak to půjde. Bylo to celkově v poslední době docela náročné a nálada nebyla úplně nejlepší,“ říká Kryštof Krýzl. Jeho trenér Daniel Fahrner stále není zdravotně v pořádku a našeho elitního závodníka proto nechce na závody doprovázet. „S Danym jsme si teď museli sednout a pár věcí si ujasnit. Není bohužel schopen zdravotně fungovat, takže zatím přenechává pole působnosti Günterovi Birmannovi a to přesto, že mi celý leden účast přislíbil." Kryštof tak poslední týdny nemohl soustředit výhradně na lyžování, ale musel řešit i trenérské zahištění. "Bylo to pro mě hodně těžké psychicky – nejistota, kdo a kam se mnou pojede, neustále se to řešilo dokola, trénink pak kvůli tomu neměl hlavu ani patu. A lyžařsky jsem se trápil,“ podotkl s tím, že nyní má jasný program do SP ve Wengenu (po Zagrebu pojede Adelboden a následně Wengen) a dále se uvidí. „Vše už bude směřovat k OH, abych tam byl ve formě a od toho se bude odíjet, jestli pojedu další závody a jaké nebo jestli dáme přenost tréninku," zamyslel se nad blízkou budpoucností. A závod v Zagrebu? „Uvidíme. V tréninku teď nebyly podmínky, co mi vyhovovaly, ale nemuselo být od věci, protože v SP se s vysokým startovním číslem cítím podobně. Lyžuji ale minimálně stejně jako loni, rozhodně ne hůř, to jen s tím vysokým startovním číslem (kolem 60), když chce člověk uspět, musí mít super formu, kliku a všechno musí vyjít.“

Ondřej Benrdt pojede svůj druhý SP této sezóny. Mezi tím prvním v listopadu v Levi a Zagrebem, který ho čeká nyní, stihl vylepšit své FIS body ve slalomu, když vyhrál dva závody Far East Cupu v Číně. Body 13,51 se posunul na 116. místo světa, což je v této disciplíně jeho dosavadním maximem. 

Závody v Zagrebu vysílá v přímém přenosu Eurosport. Start 1. kola žen je ve 12.45, druhé kolo začne v 16.30 hodin.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgenceToyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři