Kryštof Krýzl vyhlíží start v Lechu. Naposledy jel „zlatý“ paralel před 10 lety

Kryštof Krýzl vyhlíží start v Lechu. Naposledy jel „zlatý“ paralel před 10 lety

6 min 57 s

V pátek mají v rakouském Lechu na programu svůj paralelní závod muži. Jediné startovní místo, které mají k dispozici čeští reprezentanti, si prostřednictvím interní kvalifikace vybojoval Kryštof Krýzl. Ten podobný formát závodu okusil naposledy před deseti lety v Ga-Pa. A společně s Ondřejem Bankem, Šárkou Strachovou a Lucií Hrstkovou tehdy senzačně ovládli týmový závod.


V obřím slalomu je Kryštof Krýzl ve světovém žebříčku z českých závodníků nejvýše. V PWSL (Parallel World Seeding List) primát mezi našimi závodníky drží Ondřej Berndt, který se rovnou vzdal nominace s tím, že paralel na obřákových lyžích není disciplínou, na kterou by se chtěl zaměřit, a odjel trénoval na daleký sever do švédského Kaabdalis slalom. Hned místo za ním je v PWSL Jan Zabystřan, jenž se utkal s Kryštofem Krýzlem v interní kvalifikaci na dobře vypreparované pistě na Kaunertalu. Souboj součtu časů dvou lepších jízd ze čtyř vyhrál Krýzl:

 

O paralelu

„Zaměřovali jsme se na trénink paralelu už před měsícem, a to jak kvůli kvalifikaci, která mě v rámci našeho týmu čekala, tak i proto, že původní termín tohoto svěťáku byl v polovině listopadu. Poslední týden se připravuji v Obergurglu a celý týden trénuji hlavně paralel a také obří slalom, ve kterém jsem si odskočil na otočku na mistrovství Švýcarska do Arosy.“

 

O mistrovství Švýcarska v Arose

„Závod to pro mě nebyl špatný, jelo se to na typicky vlnitém švýcarském kopci a v solidní konkurenci byly i docela hratelné bedny, což by bylo pěkné. Ve druhém kole jsem ale nechytil někde před polovinou trati jednu vlnu a pak už se jelo až do cíle těžce, protože tam navazuje jedna vlna na druhou. V cíli mi na bednu chybělo asi 0,3 s.“

 

O posledním trénincích

„V Obergurglu s bratry Žampovými je to super, máme tady startovací zařízení a poslední den jeli Žampovi svoji kvalifikaci, takže do toho šlapali úplně naplno a já s nimi. Byli jsme všichni tři rychlí a dalším závodníkům, kteří také v Lechu pojedou, jsme docela ujížděli. Celkově jsem rád, že jsme jeli i tu naši českou kvaldu, protože tě to dostane pod tlak, víc makáš a taky si vyzkoušíš, jak v tom paralelu fungují různě věci, a to tě posune zase dál.“  

 

O cílech v Lechu

„Poslat to tam, co to půjde. Sám jsem zvědavý, vypadá to, že forma je, cítím se ok a zabodovat by bylo dobré. Závod v této podobě jsem jel naposledy v roce 2010, když jsme jako tým vyhráli finále svéťáku v Garmischi. Tehdy se taky jelo na obřačkách a ty brány byly podobně daleko od sebe jako je v pravidlech teď.“

 

O startech na finále SP v Garmischi 2010 a dnes

„Pamatuji si, že jsem byl tehdy hodně rychlý na startech, ale už jsem si nepamatoval čím, tak jsem si to video znovu pustil a zjistil jsem, že tehdy bylo jiné startovací zařízení. Dnes startujeme tak, že se držíme madel a od těch se odrazíme a zároveň se sklopí startovací deska. Tehdy žádná madla nebyla a místo sklopné desky ve výšce špiček lyží byla dvoukřídlá vrata, která se otevřela do stran, takže vás to při dřívější reakci pouze zastavilo o bok těla, zatímco dnes narazíte do zařízení špičkami lyží a vrátí vás to zpět dozadu a odstartujete později.“

 

(EK)



Pomoc Ukrajině