×
Kryštof Krýzl se po zranění a s novým týmem vrací na sníh

Kryštof Krýzl se po zranění a s novým týmem vrací na sníh

03.08.2018

Těžké zranění už zažil, když si při tréninku v hale zlomil po pádu do U-rampy obratel. Zranění vazů v koleni, nejtypičtějšímu zranění alpských lyžařů, se však dlouho vyhýbal. Až do lednového SP v Garmisch - Partenkirchenu, kdy si přetrhl přední zkřížený vaz a meniskus v pravém koleni a přišel tak o olympijské hry v Pchjongčchangu i zbytek sezóny. Nyní se na reprezentačním soustředění v Saas Fee, poprvé po šesti mesících, opět postaví na lyže.

Jak se těšíš poprvé na lyže?

Neprožívám to nějak extra, jsem v pohodě, ale těším se. Beru to spíš informativně, abych věděl, jak se to koleno chová a jak to citím. Od Jirky Beznosky (týmového lékaře) mám zelenou a 16. srpna mám ještě kontrolu u operatéra, Prof. Finka, tak bude určitě dobré mít už i nějaké informace ze sněhu. A taky se těším, že se uvidím s klukama z týmu, budou tam všichni z áčka i z béčka, to bude super.

Na jak dlouho plánuješ první trénink?

Mám tam nějakých 5 - 6 dní, pokud vyjdou 3 - 4, budu rád. Nechci to hrotit, chci se hlavně svézt. V plánu je jen volná jízda. A pokud všechno bude dobré a Fink to posvětí, tak na konci srpna poletím s klukama a Ester Ledeckou (s týmem podporovaným Tomášem Němcem) na měsíční soustředění do Chile.

Říkáš ‘pokud bude všechno dobré’…, v jakém stavu je tvé koleno?

Myslím, že teď už v dobrém, i když úplně 100% ještě není. Na začátku to šlo hůř. Nemohl jsem to dlouho zatěžovat kvůli otoku kosti a sešitému menisku a proces rozhýbávání trvá v podstatě dodnes, rozsah stále není optimální. Nicméně od soustředění v Nymburku (první červencová dekáda) se to všechno rapidně zlepšilo. Vlastně jsem tehdy ani nepočítal s tím, že by to nakonec mohlo mít takto rychlý průběh. Teď už to vypadá i silově dobře, dělám dost náročné věci, různé dřepy a došlo i na gymnastiku (kotouly, hvězdy, přemety vpřed) a trampolíny.

Když se ohlédneš za posledními šesti měsíci, jak bys je shrnul?

Překvapuje mě, jak to rychle letí. Myslel jsem si, že to bude horší, ale nebylo to jednoduchý. Byly tam stavy, kdy člověk přestával věřit, pak se to zase zlepšilo, bylo to nahoru dolů. A zajímavé je také to, že teď, jak jsem si tím prošel, mám z tohoto typu zranění daleko menší strach než předtím. Teď vím, že se dá dostat tvrdou prací zpátky.

Mění se něco v tvé přípravě oproti minulosti?

Teď mě baví suchá příprava mnohem víc, je to momentálně má náplň, zábava. Předtím to byla spíš banální rutina. A dávám teď  - i když vím, že jsem to měl dělat už dřív - mnohem více regeneraci (kryoterapie, fyzioterapie, lymfodrenáže, masáže) a fyzicky se cítím velmi dobře. Navíc cítím s každým tréninkem za poslední dva měsíce absolutní progres a to mě strašně naplňuje a baví. Vícemémě z každého tréninku odcházím nadšený…. tedy někdy dostanu facku, když mě v koleně něco zatahá nebo zabolí, to pak zas člověk dostane strach, jestli něco nepřehnal, ale celkově mě to strašně baví. Nový kondiční trenér Dan Hejret mi dal obrovský, nový impulz.

V týmu máš i další změny, než se k nim dostaneme, vyplnil jsi ještě jinými aktivitami dobu rekonvalescence?

Prvně jsem si musel zvyknout na to, že jsem najednou dlouho doma a nikam nejedu. Navíc zrovna probíhala olympiáda, měl jsem z toho trochu depky. Ze začátku jsem dost pařil hry na playstationu, pak jsem si vytvořil nový režim, novou rutinu. Začal jsem navštěvovat tříměsíční kurz psychologie na Vysoké škole psychosociálních studií v Praze a hodně mě to chytilo. Uvažuji dokonce, že bych se tam v nejbližší době přihlásil ke studiu psychologie. Později bych se takto mohl uplatnit ve sportovním prostředí, ke kterému mám nejblíž. Uvidím, třeba by to bylo fajn. No a stihl jsem také dovolenou na surfu, bylo to super. Teď už se ale těším, že zase vyjedu do světa.

Tím se vracíme v k tvému novému týmu, máš ho vlastně kompletně nový.

Ano. Kromě kondičního trenéra Dana Hejreta mám i nové zázemí na lyžích. Vytvářet mi ho spolu se servisem lyží bude Miloš Machytka, který se mnou bude po celou sezónu a 80% přípravy a závodů s námi odjezdí rakouský trenér Dietmar Thöni. Co ale zůstává stejné, je podpora firmy Fischer, která mě bude nadále vybavovat svým materiálem, to je pro mě hodně důležité.

Přemýšlel už jsi i o návratu do závodního kolotoče?

Přemýšlel a vrátit se hodlám, až když budu absolutně fit a jezdit fakt rychle. Do té doby se klidně někam zavřu a budu trénovat.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme příjemné pocity při prvních obloucích.

(EK)

 

Photo: CzechSki/ZoomAgenceToyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři