Kryštof Krýzl bodoval v obřím slalomu Světového poháru v Kranjske Goře 25. místem

6 min 42 s

Složité podmínky zastihly nejlepší obřákáře světa na Světovém poháru ve slovinské Kranjske Goře. Teplo, mlha a náročná deštěm smáčená trať přinesla 25. místo a šest pohárových bodů českému reprezentantovi Kryštofovi Krýzlovi. Ondřej Berndt nedokončil první kolo, závod vyhrál Marcel Hirscher (AUT) před Norem Leifem Kristianem Haugenem a Švédem Mattsem Olsonnem.

Pro Kryštofa Krýzla byla bodovaná pozice po nevydařeném mistrovství světa balzámem na duši. „Ano, jsem spokojený. Po tom výbuchu na mistrovství světa jsem do toho tady nešel s až takovým očekáváním, spíš  jsem si trochu nevěřil a tak jsme strašně rád, že jsem v tom Svěťáku zase do té třicítky nakoukl,“ sdělil Kitan a podělil se s námi o detaily obou kol. „Myslím, že první kolo bolo dobré. Byly to  těžké podmínky, byl problém nahoře vůbec chytit rytmus, ale pak dole v prudkém už to šlo dobře. V druhém kole byla dost mlha, která po pár brankách ulpívala na brýlích. Nebylo to tak, že by se to dalo pálit od startu do cíle. Vždycky, když jsem to rozjel, něco mě překvapilo. A na přechodu do prudkého jsem udělal největší chybu dnešního dne. Chtěl jsem riskovat, najel to příměji a sneslo mě to přes hranu a další 2-3 brány jsem pokazil. Chtěl jsem udržet rytmus, ale bohužel už mi trochu docházely síly. Mít jich víc, asi bych to zvládl. I když jsem v druhém kole chtěl možná víc, jsem rád, že jsem takto mohl zakončit letošní obřákovou Svěťákovou sezónu, vždycky je dobré být v kontaktu.“ Závodníky obřího slalomu už čeká pouze finále SP v Aspenu a to je pouze pro pětadvacet vyvolených, respektive nejlepších v pořadí sezóny, a juniorského mistra světa.

A jaká byla obřáková sezóna ve Světovém poháru pro Kryštofa Krýzla? Třikrát v obřím slalomu bodoval, nejlépe 14. místem v Adelbodenu, což je také jeho životní výsledek v této disciplíně. V pořadí disciplíny obsadil 37. místo s 31 body. „Jsem rád, že obřáky na dlouhých lyžích mám za sebou, teď se těším na příští sezónu, kdy budeme jezdit na o něco kratších lyžích s točivějším rádiusem,“ uzavírá Kitan. Mezinárodní lyžařská federace FIS totiž nakonec přeci jen pustila pro muže na příští sezónu 193 cm dlouhou obřačku s třicetimetrovým rádiusem. Původně ji měla zastavit protesty některých národních lyžařských federací, které se odvolávaly na prohlášení FIS po ZOH 2014, ve kterém se zavázala, že po olympijský cyklus nebude předpisy pro materiál měnit. Nyní je ale potvrzeno, že s platností od 1. července 2017 mohu muži na nové kratší a točivější obřačce začít závodit.

V neděli je v Kranjske Goře na programu slalom, Kryštof Krýzl má startovní číslo 38, Ondřej Berndt 74. Prví kolo začíná v 9.30, druhé ve 12.30 hod. V přímém přenosu závod přenáší Eurosport.

Výsledky obřího slalomu v Kranjske Goře najdete zde a pořadí obřího slalomu Světového poháru zde.