Kryštof Krýzl bere 19. místo na MS v obřím slalomu, Jan Zabystřan a Ondřej Berndt nedokončili

9 min 7 s

Perfektní 19. místo si ze světového šampionátu v Cortině d’Ampezzo připisuje v obřím slalomu český reprezentant Kryštof Krýzl. Jan Zabystřan a Ondřej Berndt nedokončili první kolo. Mistrem světa je Francouz Mathieu Faivre, vicemistr světa domácí Luca de Aliprandini a bronz má Rakušan Marco Schwarz.

Na startu prvního kola měl Kryštof Krýzl startovní číslo 36 a zajel v něm 22. čas. Zvláště na poslední čtvrtině trati jel rychle, když byl dvanáctý. Na trať druhého kola vyrazil jako devátý a mezi prvním a druhým mezičasem bojoval s nástrahami náročného povrchu a trati, dole byl pak opět rychlý. Nakonec z toho byl nejlepší Kryštofův výsledek v obřím slalomu z MS. Na dlouhé a nevyzpytatelné trati ztratil na vítězného Francouze Mathiuea Faivra celkem 4,78 s.

“Spokojenost s 19. místem určitě je, výsledek je to moc pěkný. Byl to hodně těžký závod jak délkou trati, tak hlavně tím, že se na trati extrémně měnil sníh. Nahoře byl neskutečně agresivní, pak totální hladký led a na spodní polovině příjemný, ale tvrdý firn, Ten agresivní sníh není zrovna to, co bych miloval, uprostřed to zase místy solidně házelo s lyžemi a ztrácel jsem tam jistotu, dole se mi ale jelo dobře, lyže mi chodily z oblouku do oblouku rychle a věřil jsem si tam. Jinak jsem rád, že jsem na tom byl dnes dobře i po stránce fyzické, protože to byl fakt 'záhul'.

Na 19. místě Kryštofa dělilo jen 0,7 s od patnáctky, kterou by získal body do WCSL a vyjel by tak další startovní místo v SP pro české muže. “Když bychom šli do hloubky, tak právě ta místa uprostřed trati, co mě rozhodila, rozhodla o tom, že jsem nezajel do patnáctky, od které jsem nebyl při dnešních velkých odstupech daleko. Kously se mi tam párkrát lyže, bylo to jako bych zůstal stát na místě a přestal jsem si tam věřit, protože jsem pak neměl tu úplně správnou stopu a bojoval jsem s tím. Jakmile jsem ale ucítil, že jsem na sněhu, se kterým si rozumím, že všechno zase funguje, hned jsem do toto zase začal šlapat. V ten okamžik jsem schopen s těmi nejlepšími jet plichtu a vím, že i dnes jsem dole nějaký čas stáhl. Tohle je ale něco, na čem bych chtěl do Olympiády příští rok zapracovat. Ti nejlepší se dokážou lépe adaptoval na různé změny během jízdy,” říká Kryštof Krýzl, který rozhodně svou kariéru ve 34 letech uzavírat neplánuje a dnes byl nakonec tím, díky kterému má české lyžování další povedený výsledek z MS. “Lyžování mě hodně baví a určitě se necítím tak starý, jak jsem,” směje se Kitan s tím, že stále cítí možnosti se zlepšovat, což koneckonců ukázal i dnešním 19. místem.

Jan Zabystřan si se startovním číslem 44 vedl na prvních dvou mezičasech velmi obstojně, pak ale přišel výpadek. Na druhém mezičase, který výpadku předcházel, figuroval na 26. místě. “Ten vrch tratě byl lepší, než jsem předpokládal, celkem mi tam oblouky na prudkém vycházely a cítil jsem se dobře. Prostřední nejvíce ledová pasáž trochu klouzala, ale nějak jsem to vyválčil a rozjel do roviny, kde jsem měl nějaký zkrat. Najel jsem jednu bránu na hraně úplně přímo a další už nestihl. Byla to škoda, na obřák jsem se dost těšil, i víc než na slalom, a věřil jsem si v dobré umístění,” lituje Zaby.

Ondřej Berndt si vybojoval hlavní závod v kvalifikaci den předem, ve které obsadil 8. místo. Do dnešního závodu měl číslo 55. “Podařilo se mi chytit dobrý rytmus, ale v páté bráně jsem si přišlápl vnitřní lyži a musel se vracet do optimální stopy. Nedokázal už jsem pak ale chytit správný rytmus a po pár bránách jsem vypadl,” říká Ondřej Berndt, kterého od včerejška trápí podvrtnutý kotník. “Doufám, že se budu moct připravit na nedělní slalom, protože dnes se ta bolest přenesla na holenní sval a moc nejde zatlačit do špičky chodidla, což je pro lyžování důležité. Snažil jsem se na to dnes během jízdy nemyslet, ale bohužel to není ideální, tak snad to bude do neděle OK,” uzavírá Ondřej Berndt

Výsledky obřího slalomu mužů na MS najdete zde.