Kondiční trenér alpských lyžařů František Andrle: Kluci se bičují k lepším výkonům, navzájem se motivují

Kondiční trenér alpských lyžařů František Andrle: Kluci se bičují k lepším výkonům, navzájem se motivují

9 min 48 s

Nedílnou součástí přípravy alpských lyžařů je i kondiční trénink. Mužská reprezentace se už čtvrtým rokem připravuje pod vedením kondičního trenéra Františka Andrleho. Ten ve své praxi využívá kromě klasických cviků i nevšední pomůcky a metody. Jak probíhají kondiční soustředění nebo co všechno je součástí výkonnostních testů?


Kondiční příprava reprezentanta závisí na tom, zda se zaměřuje spíše na rychlostní disciplíny nebo více na točivé. „Závodníci, kteří se věnují spíše rychlostním disciplínám, jezdí delší tratě, a pro jejich zvládnutí potřebují trénovat hlavně sílu. Zatímco pro kluky, kteří jezdí točivé disciplíny, jako slalom nebo obří slalom, je klíčový trénink rychlosti a dynamiky,“ upřesňuje základní odlišnost František Andrle.

V přípravném období jezdí reprezentanti pravidelně i na lyžařské výjezdy na ledovce, kde jde kvůli vydatným tréninkům na svahu tvrdý kondiční trénink poněkud stranou. „Na soustředěních se zaměřujeme primárně na udržení stávajících natrénovaných parametrů, aby až se vrátíme zpět domů, jsme mohli plynule navázat tam, kde jsme skončili,“ vysvětluje Andrle. 

 

 Od gymnastiky až po balanc

Během přípravy na  blížící se sezónu se na kondici pracovalo na celkem šesti týmových soustředěních. Na nich probíhá vše pod odborným dozorem. Kondiční trenér má obvykle k ruce asistenta a fyzioterapeutku. Dopoledne je většinou věnováno rozvojovému intenzivnímu tréninku. Ze začátku přípravy se klade důraz především na obratnost a gymnastiku, později v průběhu sezóny se přejde do rychlosti a dynamiky. Sílu trénují lyžaři na soustředěních ve všech přípravných obdobích. Odpoledne už není trénink tak náročný, dělají se různá balanční cvičení a cviky zaměřené na střed těla, nebo se trénuje na kolečkových bruslích. 

„Společná soustředění jsou super v tom, že se všichni navzájem bičují k lepším výkonům a motivují jeden druhého,“ uvedl jako hlavní výhodu kondičních soustředění Andrle, jenž se však reprezentantům věnuje také individuálně. „Většina z nich má individuálně nastavený trénink na každý den. Tréninky spolu pravidelně konzultujeme a popřípadě upravujeme podle jejich časových a tréninkových možností.“

 

Na kondici s moderními technologiemi a metodami 

Do přípravy alpských lyžařů v dnešní době hojně promlouvají moderní technologie, stejně je tomu i u českého týmu. V tréninku se používají například reakční světla Blaze Pods. Jedná se o pomůcku, která pomáhá rozvíjet reakci a koordinaci. Člověk musí reagovat na určitou barvu světla, rozbíhat se k pukům a dotykem je zhasínat. Na každý trénink musí mít všichni reprezentanti sport testery ve formě chytrých hodinek, které měří tepovou frekvenci, nebo hrudního pásu. 

Andrle ve své praxi používá i laktátoměr. „Svěřence si vždy natestuji, abych věděl, jak moc se zakyselují. Tato stránka hraje u lyžaře velmi důležitou roli, aby mohl v co největší míře předvést výkon, na který má natrénováno.“ Kromě klasického tréninku s činkami a osou zapojují alpští lyžaři do své přípravy i různé balanční pomůcky, například vak naplněný vodou. „Rovnováha je pro lyžování klíčová,“ vysvětluje Andrle. 

 

Oblíbený spike ball a další doplňkové sporty 

Klasický kondiční trénink lyžaři doplňují ještě i jinými sporty. Pevnou součástí přípravy jsou cyklistika nebo in-line bruslení. Najde se ale i čas na netradiční sporty jako paddle boarding nebo spike ball. 

Druhý jmenovaný sport se reprezentantům hodně zalíbil, někteří se dokonce účastnili i amatérského mistrovství České republiky. Sám František Andrle spolu s Markem Müllerem z reprezentačního družstva C se dokonce stali amatérskými mistry republiky v tomto sportu. „Hra je jednoduchá na pravidla, avšak zároveň i náročná. Musíte periferně sledovat soupeře a rychle se rozhodovat,“ vysvětluje Andrle. Zjednodušeně se jedná o obdobu plážového volejbalu, ovšem na menší ploše a síť je nahrazena miniaturní trampolínkou.

 

Co napoví zátěžové testy? 

Na začátku a na konci každé sezóny čekají v Olomouci reprezentanty výkonnostní testy. „Základem je spiroergotest na kole. Měříme různé parametry a vyhodnotíme, jak závodník dokáže pracovat s kyslíkem, se zátěží a intenzitou svého výkonu. Také se provádí testy energetických systémů, na základě jejichž výsledků lze kondiční trénink poskládat co nejindividuálněji. Poslední sadou testů jsou tzv. lyžařské testy. Sem patří cviky jako člunkový běh, trojskok na jedné noze nebo box jumps. Ty mají za úkol testovat obratnost každého závodníka,“ uzavírá povídání Andrle. 

 

(AM)



Pomoc Ukrajině