Klára Pospíšilová a Ondřej Berndt se stali absolutními vítězi Českého poháru v alpských disciplínách 2019

14 min 46 s

Mistrovstvím ČR ve Špindlerově Mlýně vyvrcholil také letošní Český pohár. Absolutní vítězství a zajímavou finanční prémii získali Klára Pospíšilová a na poslední chvíli Ondřej Berndt. Klára Pospíšilová vyhrála také kategorii juniorek, mezi juniory zvítězil do posledního dne vedoucí mezi muži Marek Müller a kategorie mladších juniorů se stala záležitostí Natálie Zouharové a Adama Klímy. Z lyžařských oddílů si nejlépe vedla Ski Bílá.

Český pohár dospělých letos zavítal do pěti lyžařských středisek. Odjelo se 19 závodů, z toho 7 slalomů (dva výsledky se u každého závodníka škrtaly), 6 obřích slalomů (dva výsledky se u každého závodníka škrtaly), 2 sjezdy, 2, super-G a 2 alpské kombinace.

Hned na úvod musely být slalomy v prosinci v Karlově pro nedostatek sněhu odvolány a přesunuty na únorový termín. Začínalo se proto až v lednu v Albrechticích. Ale i tam se musel první obří slalom zrušit, protože noční vichřicí polámané stromy spadly na dráty vysokého napětí a vyřadily na celý den elektřinu v areálu. Místo dvou obřích slalomů se odjel pouze jeden a i když elektřina při posledním slalomu opět vypadávala, zvládly se odjet slalomy oba dva.

Po závodech Albrechticích se vedení v ČP ujali Marek Müller s plným počtem 300 bodů po třech výhrách a Nikola Bubáková s 205 body. V ženách si v rámci ČP vedle Nikoly Bubákové připsaly po jedné výhře Viktorie Vydrová v obřím slalomu a Klára Pospíšilová, která vyhrála jeden slalom.

V Peci pod Sněžkou se na pořadí mužů nic neměnilo, ačkoliv Jan Koula vyhrál oba dva závody, Marek Müller, který Pec vynechal dál s 300 body vedl. Naopak v ženách šla do vedení po dvou výhrách prvním rokem juniorka Natálie Zouharová s 300 body.

Speed Week, tedy rychlostní disciplíny, ve Špindlerově Mlýně měly na programu hned šest závodů, které přilákaly i reprezentanty z mužského áčka, navíc se zde jelo o mistrovské tituly. Pořadí se tentokrát v mužích i ženách měnilo. Nejenže se Natálie Zouharová Speed Weeku nezúčastnila, ale Klára Pospíšilová jezdila tak skvěle, že 4x vyhrála a získala tři tituly mistryně ČR v ženách (a tři v juniorkách), k tomu šla do vedení ČP součtem 620 bodů. Další individuální výhry si připsala v jednom sjezdu prvním rokem juniorka Barbora Nováková a v jednom super-G Tereza Nová. V mužích všech šest závodů vyhrál Ondřej Berdnt (čili tři tituly mistra ČR) a ujal se vedení s 600 body.

V polovině února se po dvou slalomech v Karlově s pořadím mužů ani žen nic neudálo, dál vedli Ondřej Berndt a Klára Pospíšilová s nezměněnými bodovými hodnotami, neboť ani jeden v Karlově nebyli. Pospíšilová byla na MSJ, Berndt na MS. Závody vyhrály v ženách Monika Zemanová a loňská víězka celého ČP Tereza Zahálková (která se mimochodem později na Světové Zimní Unierziádě zranila a sezónu nedojezdila), v mužích zvítězili Petr Ševela a v rámci ČP Fabian Gola.

V březnu v Koutech si po dvou výhrách vzal vedení zpět Marek Müller součtem 745 bodů. V ženách upevnila vedoucí pozici Klára Pospíšilová, když vyhrála slalom a v obřím slalomu byla v rámci ČP druhá, sto bodů do ČP v obřím slalomu získala Viktorie Vydrová.

Na ČP na Stoh těsně před MČR dorazil i Ondřej Berndt a sváděl boj s Markem Müllerem. Slalom ani jeden z nich nedokončil, vyhrál Vojta Pršala. V obřím slalomu Berndt zvítězil, ale Müller byl druhý, takže dál vedl. V ženách vyhrála slalom Tereza Kmochová, obří slalom Klára Gašparíková v nejlepší bodové hodnotě kariéry 29,37 FIS bodů, seriál dál neohroženě vedla Klára Pospíšilová.

Na vítězství Kláry Pospíšilové už nic nezměnily ani výhry Kláry Gašparíkové (OSL) a Terezy Kmochové (SL) v posledním dějství ČP na MČR. V mužích sto bodů do ČP v obřím slalomu a titul mistra ČR získal Ondřej Berndt a bylo jasné, že pokud vyhraje i slalom nebo bude druhý, ale Marek Müller za ním, vyhraje i Český pohár. V opačném případě si trofej vítěze odveze Marek Müller, který stále ještě vedl. Vše se mělo rozhodnout poslední den ve slalomu. S napětím jsme se těšili na souboj, jenže Marek Müller v závěrečném slalomu sezóny spadl a hned v prvním kole tak uvolnil cestu na trůn Ondřeji Berndtovi, který nakonec vyhrál jak mistrovský titul, tak Český pohár 2019.

„Jako každoročně je to docela fajn, protože ta prémie za vítězství se hodí,“ sděluje Ondřej Berndt a vrací se k vývoji soutěže. „Letos jsem díky rychlostkám, které se mi v lednu podařily měl šanci ještě na konci sezóny zabojovat o vítězství. Ale jelikož jsem vypadl ve slalomu na Stohu, říkal jsem si, že už je to asi ztracené. Ale pak díky výpadku Marka Müllera na MČR mi to tak trochu spadlo do klína. Prémii z části použiji jako vždy na nějakou dovolenou.“

„Český pohár jsem vyhrála poprvé a užívám si to. Nejela jsem moc točivých disciplín a náskok jsem měla hlavně díky speed weeku v lednu. Na konci března už jsem závodila jen v ČR a náskok potvrdila,“ říká vždy pohodově naladěná vítězka mezi ženami i juniorkami Klára Pospíšilová.

Slavnostní předávání Českých pohárů proběhlo večer po závodě slalomu na MČR na hotelu Barbora, poté se závodníci a trenéři pobavili při živé hudbě kapely „Labská sobě“, která je složená se závodníků a trenérů SK Špindl.