Klára Křížová ukončila kariéru

Klára Křížová ukončila kariéru

7 min 18 s

Česká reprezentantka v alpském lyžování, účastnice dvou olympijských her a čtyř mistrovství světa Klára Křížová ukončila sportovní kariéru. Svaz lyžařů ČR Kláře děkuje za úspěšnou reprezentaci a přeje mnoho úspěchů v další životní etapě.


Plné znění prohlášení Kláry Křížové o konci kariéry:

Před letošní sezónou jsem se začala naplno připravovat do další závodní sezóny pod vedením nového trenéra. Byla jsem rozhodnuta bojovat a usilovat o start na dalších olympijských hrách a věřila jsem, že tento sen se mi podaří splnit. Bohužel nejen ve sportu se čím dál tím více setkáváme se situacemi, kdy toho lidé více namluví a naslibují, než aby činili tak, jak řekli.

Hned na začátku léta mi odešel jeden z mých mála sponzorů, které bych dokázala spočítat na jedné ruce a bez kterých se u nás v České republice, speciálně v mém sportu nelze obejít. Byla to pro mne velká finanční ztráta, která ovlivnila celkovou začínající letní přípravu. Nebýt podpory Olympu (Centrum sportu Ministerstva vnitra)a firmy Northfinder, tak bych vůbec neměla možnost odtrénovat už tak omezenou letní přípravu na ledovcích. Většina přípravy probíhala v limitovaných evropských podmínkách, které ještě ztížilo špatné počasí, a tak se nám nepodařilo natrénovat dostatečné množství sjezdů, které je nutné k podání stoprocentního výkonu v následných závodech.

Před prvním Světovým pohárem v Lake Louise, jsme odletěli na poslední možný trénink sjezdů do mé oblíbené Nakisky. Měla jsem tam při tréninku pád, který ovlivnil moji tréninkovou přípravu a znemožnil můj start ve sjezdu. I přes sebezapření jsem se ale rozhodla naskočit alespoň do super-G, které však moji indispozici jen zhoršilo.

Při příletu zpět do Evropy jsem se na poslední chvíli dozvěděla, že další můj velmi důležitý sponzor odstoupil od naší původní dohody. Tato skutečnost zásadně ovlivnila moji další účast v celé sezóně Světového poháru. Vrátila jsem se domů, kde jsem si potřebovala nechat v hlavě projít všechny možnosti a další postup. Došla jsem k závěru, že nemám dostatek finančních prostředků na to, abych mohla zaplatit náklady na trenéra, servismana a ostatní. Bez týmu a podmínek, se tento sport na vrcholové úrovni dělat opravdu nedá.

Nebylo to pro mne jednoduché rozhodnutí, samozřejmě proběhlo i nemálo slz, ale nakonec jsem ráda za všechno, jak bylo, co mi lyžování přineslo, nebo naopak vzalo. Potkala jsem ohromnou spoustu skvělých lidí, měla možnost cestovat po světě, naučit se cizí jazyky. Hlavně jsem ale dělala sport, který miluji a vždycky milovat budu, ať už jako závodnice Světového poháru, nebo jako podporovatel tohoto pro mne výjimečného, i když nesnadného sportovního odvětví.

Jsem hrdá na své výsledky, čtyřikrát jsem se účastnila mistrovství světa a dvakrát olympijských her. Podařilo se mi probojovat se do světové špičky, navzdory tomu, že jsme mála země, která se nemůže chlubit ideálními podmínkami pro vrcholové lyžování. To, čeho jsem dosáhla, mě bude vždycky hřát u srdce.

Moc bych chtěla touto cestou poděkovat těm málo konkrétním lidem, či firmám, kteří mne na této cestě podporovali a stali se nedílnou součástí mé životní cesty. Život je dar a je třeba si ho vážit a užívat si každý den. Něco končí, ale zase něco nového začíná. A já už se teď těším na mé další kroky. Pomoc Ukrajině