Klára Křížová měla ve sjezdu SP v Garmischi velmi nepříjemný pád, pozitivní zprávy nepřicházejí ani z Japonska

Klára Křížová měla ve sjezdu SP v Garmischi velmi nepříjemný pád, pozitivní zprávy nepřicházejí ani z Japonska

14 min 45 s

Včerejší krkolomný pád v závodě Světového poháru ve sjezdu v Garmich – Partenkirchenu vystavil Kláře Křížové „stop“ do dnešního super-G. Ačkoliv zranění nejsou vážná, jedná se spíš o zhmožděniny, naraženiny a modřiny, rozhodla se Klára nepokoušet osud a nateklé koleno s lehce omezenou hybností nevystavovat náročnému soutěžnímu zatížení. Dobré zprávy nepřicházejí ani z Japonska, v Shigakogenu si v rámci slalomu FEC zranila koleno Kateřina Pauláthová.


Při sledování Klářina pádu člověku běhal mráz po zádech. „Byla to moje jezdecká chyba. Ten pád byl sám o sobě hodně rychlý, ale snažila jsem se během něj kontrolovat, kde mám ruce, nohy a ti, kteří to viděli – já jsem ten pád zatím neviděla – říkali, že to bylo relativně koordinované,“ řekla nám Klára a na dálku poděkovala svým rodičům „Opět musím připomenout, že jsem rodičům vděčná, že mě v mladém věku přihlásili do gymnastiky. Jsem teď i díky tomu pružná. Při tom pádu jsem se dostala do hodně krajních poloh, dalo by se říct, že to byla taková gymnastika. Hlavní bylo, že mi vyply obě dvě lyže,“ přibližuje Klára důležitý moment, díky němuž se patrně vážněji nezranila a líčí okamžiky po pádu „Napřed jsem se jako hrdinka zvedla, posbírala se a dojela do cílového prostoru. Tam pak ale na mě ten šok dolehl, začala jsem se trochu klepat.“

Co vydrželo Klářino tělo, bohužel nevydržely její lyže, během pádu je zlomila. „Byly to lyže, na kterých jsem jela olympiádu v Soči, takže hodně dobré lyže. Bohužel. Jsem ale ráda, že to dopadlo takto – jenom zlomenými lyžemi, mohlo to totiž dopadnout mnohem hůř. A dobré lyže ještě jedny mám.“

Klára si ještě večer po pádu pohrávala s myšlenkou startovat v nedělním super-G, nechala se do závodu nalosovat s tím, že se ráno aktuálně rozhodne, zda jet či ne. „ Koleno přes noc ztuhlo a ještě více nateklo. Rozhodla jsem se proto v super-G nestartovat, dám mu dnes klid. Určitě si to zaslouží. A pro svůj klid mám cestou z Garmische do Špindlu namířeno do Prahy k lékaři olympioniků MUDr. Jaroslavu Větvičkovi, který mi koleno zkontroluje.

A jaké jsou další Klářiny plány? „Předpokládám, že koleno bude v pořádku, takže teď strávím týden u našich ve Špindlu a 17. března odlítám do Andory na finále Evropského poháru. Potom mě čeká mistrovství Francie a mistrovství ČR. A úplně na závěr letím na Aljašku na jeden „sranda“ závod. Přijala jsem totiž pozvání od našeho rychlostního lyžaře Petra Kakeše, který na Aljašce pořádá závody dvojic. Spočívají v tom, že první z dvojice sjede svah co nejrychleji na lyžích, jakmile se dostane dolů, druhý z dvojice ho vytáhne skútrem na protější svah a první z dvojice opět sjede co nejrychleji dolů, do cíle.“ Jak vidno, Klářina sezóna ještě zdaleka nekončí a tak naší reprezentantce přejeme brzké uzdravení a oklepání se z pádu v Garmischi a držíme palce do závěrečných klání sezóny.

Podstatně vážnější myšlenky má zřejmě nyní Kateřina Pauláthová. Z Japonska zatím sice nepřicházejí zcela konkrétní zprávy, nicméně šéf alpských lyžařů Aleš Krýzl řekl: „Káča v dnešním slalomu chytla v dvojbráně špicara, nevypla ji lyže a otočilo jí to koleno. Bohužel si ho poranila. Rozsah zranění zatím neznáme." Šéftrenér žen a osobní trenér Kateřiny Petr Lajkeb (který však není na místě) nám upřesnil: „V telefonickém rozhovoru mi říkali, že na místě Káčino koleno vyšetřil dobrý lékař působící v Tokiu a ten předběžně stanovil přetržený jeden z vazů, ale nemělo by se podle něj jednat o přední zkřížený vaz. Uvidíme ale, co nám řekne podrobnější vyšetření, které bude Káča, včetně magnetické rezonance, absolvovat v úterý u týmového lékaře MUDr. Jiřího Beznosky. Z letiště ve Vídni, kde v úterý brzy ráno přistane, pojede rovnou do Benešova. Už teď je jisté, že zcela určitě nezasáhne do víkendového Světového poháru v Åre. A samozřejmě nenastoupí ani zítra v Japonsku. Koleno si momentální chladí a připravuje se na let do Evropy. Osobně se přikláním k tomu, aby se Káčiny problémy začaly neodkladně řešit a pokud bude nutný například i chirurgický zákrok, ať ho podstoupí co nejdříve, aby o to dříve mohla začít trénovat na příští sezónu.“

Jedná se o koleno, které možná bylo časovanou bombou u této závodnice. Už v sezóně2010/2011 si v něm natrhla zadní zkřížený vaz a po dvouměsíční rekonvalescenci sezónu tehdy dojezdila s ortézou. Po sezóně ortézu odložila s tím, že se pokusí koleno podchytit kvalitním svalovým aparátem. To se víceméně povedlo, ale od té doby ji koleno čas od času zlobilo. Potíže se objevily několikrát na konci sezóny, kdy už závodnice začínají být po několikaměsíčním zápřahu unavené. Ne jinak tomu bylo letos. Potíže tentokrát začaly už před měsícem po závodech v Koreji. Po Koreji následoval jednodenní pobyt v ČR, odlet na MS do USA, týden po MS obřák SP v Mariboru a o několik dní později odlet do Japonska. Program byl tedy mimořádně náročný a překonávat během měsíce tolik časových pásem opakovaně v obou směrech dá organizmu sportovce pořádně zabrat. V posledních dnech Kateřinino koleno začalo nejen pobolívat, ale i natékat a poslední závody v Japonsku už absolvovala s tejpem a například slalom v Hakubě před šesti dny i s vypětím sil. Na svých webových stránkách tehdy uvedla: „Mám to koleno volné. Na tvrdším povrchu se to dá, ale v měkkém mě to tahá a bolí.“

Lyžování je v mnoho směrech krutý sport, Petr Lajkeb říká: „To je krutá realita tohoto sportu. Jedete Světový pohár, když na programu není zrovna svěťák, jedete Evropský pohár a když není na programu ani Evropský pohár, honíte FIS body po jiných závodech, abyste ve svěťáku měli slušné startovní číslo. Jet do Koreje byla chytrá alternativa, jak ty super FIS body získat. A to se v obřáku povedlo, jenže nebyl dobře sjetý ještě slalom a tak přišlo rozhodnutí jet do Japonska. Momentálně sice moc dobré zprávy z Japonska nepřicházejí, ale kdybychom se tam rozhodli nejet, čekalo by Káču až do poloviny dubna shánění bodů ve slalomu v Evropě. Bylo by to od závodu k závodu a únava by stoupala. Tak mohla mít už klid.“

Přejeme Kateřině co nejrychlejší rekonvalescenci a brzký návrat na bílé svahy. Držíme palce, aby diagnóza byla co možná nejpříznivější.

Doplňujeme ještě, že ani Kryštof Krýzl nedokončil dnešní slalom Far East Cupu. Tomu však na rozdíl od Kateřiny vypla lyže včas a je v naprostém pořádku. Zítra nastoupí do posledního závodu v Japonsku, kde se bude snažit vybojovat další kvalitní FIS body.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence



Pomoc Ukrajině