×
Juniorská příprava pokračovala dvojsoustředěním v Saas-Fee

Juniorská příprava pokračovala dvojsoustředěním v Saas-Fee

25.09.2018

Původně měl juniorský tým naplánováno se na konci srpna přesunout na dvoutýdenní kemp do Norské Folge-Fonny, ale nezvykle teplé léto poznamenalo i skandinávskou lyžařskou oblast, která ve stanoveném termínu poskytovala pouze 400 metrů dlouhou tréninkovou trať s velmi omezenými možnostmi. Proto po dohodě trenérů zamířili junioři znovu do již prověřeného švýcarského lyžařského střediska Saas-Fee.

Druhý, v sobotu skončený kemp, mohl proběhnout na rakouském Hintertuxu, ale po inspekční cestě šéftrenéra reprezentačního družstva juniorů Jan Fiedlera se rozhodlo, že se vzhledem ke špatným sněhovým podmínkám pojede opět do švýcarského Saas-Fee. „Lyžování na švýcarských ledovcích je finančně poměrně nákladné, ve srovnání s Rakouskem vyjde takřka na dvojnásobek, na druhou stranu ale poskytuje v létě nejkvalitnější evropské podmínky pro trénink,“ říká Fiedler.

První soustředění v Saas-Fee proběhlo v termínu 26.8. - 5.9. a zúčastnili se jej Elesse Sommerová, Klára Pospíšilová, Klára Gašparíková, Bára Nováková, Adam Klíma, Adam Provazník, Oskar Novák a člen reprezentačního družstva B Jan Skořepa.

„Osm dní perfektního lyžování bylo rozděleno na čtyři dny tréninku obřího slalomu, dva dny Super-G a další dva dny slalomu, z čehož jeden slalomový den byl ve znamení čerstvě napadlého sněhu, kdy se zpočátku jezdilo v hlubokém sněhu a pak následovalo různé obratnostní cvičení jako U-rampa, skoky nebo boule,“ přiblížil Fiedler.

Černou kaňkou soustředění bylo zranění Adama Provazníka. Českému závodníkovi se během tréninku Super-G při brždění nešťastně sekla hrana dlouhé SG lyže, následoval nepříjemný pád, během kterého si Provazník zlomil lopatku. Rekonvalescence bude bohužel trvat tři až čtyři měsíce.

Druhého soustředění v Saas-Fee, které proběhlo od 15. do 22. září, se zúčastnili Elis Sommerová, Klára Pospíšilová, Klára Gašparíková, Bára Nováková, Adam Linhart, David Kubeš, Jan Koula, Jan Rechtenberg, Adam Klíma a Franta Přikryl. „Speciálním hostem našeho soustředění navíc byla Tereza Kmochová se svým příležitostným trenérem Janem Kvasničkou, který se s chutí zapojil do tréninku a zlepšování techniky jízdy mladých juniorů,“ řekl Fiedler.

Sedm lyžařských dní bylo rozděleno na tři dny obřího slalomu, tři dny slalomu a zbývající den paralelního slalomu. Bohužel se nepovedlo zopakovat trénink SG, protože do Saas-Fee přijelo trénovat mnoho týmů z celého světa. „Mohli jsme tak ale sledovat a pořizovat cenné videozáznamy lyžařských hvězd jako Henrik Kristofersen, Erik Guey, Viktoria Rebensburg nebo Eva Maria Brem. Bohužel přetlak top týmů z celého světa měl i trochu negativní vliv na plánování tréninku a výběr tratí.“

Během obou soustředění se junioři potkali s českými reprezentantkami Martinou Dubovskou a Gabrielou Capovou, během toho prvního také s Kateřinou Pauláthovou. Ke společnému lyžařskému tréninku nedošlo, členky reprezentačního družstva A nicméně občas využily fyzioterapeutku juniorů Nikolu Klinskou, nebo se připojily na odpolední volejbal kombinovaný s lehkým kondičním tréninkem. 

„Kondiční tréninky měl plně v kompetenci svazový kondičák Franta Andrle a nutno říci, že za několik absolvovaných výjezdů se z něj stal i velmi zručný kameraman a platný pomocník na kopci při lyžařském tréninku,“ pochvaloval si šéftrenér juniorů.

Na druhém, zářijovém soustředí mohli junioři využít zbrusu nové časomíry Brower,  která byla pořízena Úsekem alpských disciplín právě pro  společné akce a má ji i s dalším materiálem k užívání právě Jan Fiedler. Částečnou dodávku rukavic Reusch od partnera Úseku AD firmy Alpis s.r.o. mohla vyzkoušet většina reprezentantů, kteří se ke spolupráci zavázali. Spokojenost je doufejme vidět ze společného fota.

V říjnu by se měli čeští junioři přesunout na soustředění do Rakouska, v plánu jsou střediska Pitztal a Mölltal. „Vzhledem ke stále teplému počasí ale není vyloučeno, že bude opět rozhodnuto pro Saas-Fee nebo popřípadě alternativa v podobě lyžařské haly. Každopádně počítáme s určitým sladěním programu s našimi A a B reprezentanty, kteří se před několika dny vrátili z třítýdenního soustředění v Chille,“ vyhlíží šéftrenér juniorů.

JF, THPartner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska