Jelínková se na tradičním startu sezony v Söldenu do druhého kola neprokousala

Jelínková se na tradičním startu sezony v Söldenu do druhého kola neprokousala

5 min 27 s

Zatímco v roce 2022 se ženy svého tradičního začátku sezony v rakouském Söldenu kvůli špatným podmínkám nedočkaly, letos je na startu obřího slalomu přivítalo pěkné slunečné, a možná až příliš teplé, počasí. Česká reprezentantka Adriana Jelínková se s nástrahami prvního kola nedokázala popasovat a obsadila konečné 38. místo.


Pořadatelé v Söldenu připravili navzdory teplému počasí velmi pěknou trať, na které se strhl velmi atraktivní boj o první vítězství a první body v nové sezoně. I když byla trať dobře připravena, postupně se na ní především na prudké pasáži tvořily seky, které komplikují zavodníkovi jízdu a neumožňují mu jet jeho idealní stopu.

O body chtěla bojovat také Adriana Jelínková, která ale ve střední pasáži předvedla jednu větší chybu, kvůli které česká reprezentantka nabrala výraznější časovou ztrátu, kterou se už nepovedlo dohnat. Marně se tak pokoušela proniknout do druhého kola a do bodované třicítky.

Jelínkové se sice povedlo v závěru své jízdy přeci jen získat slušný rytmus, ale nepovedená střední pasáž svahu ji odsoudila ke 38. místu se ztrátou 4,99 sekundy na vedoucí Italku Federicu Brignoneovou. Na postup do druhého kola ztratila česká slalomářka 1,42 sekundy.

Osmadvacetiletá Jelínková, jež je specialistkou na točivé disciplíny, a která se v létě připravovala na Novém Zélandu, kde ke konci srpna vybojovala v obřím slalomu páté místo v konkurenci zejména amerických a novozélandských závodnic, se svou premiérou v nové sezoně příliš spokojená nebyla.

„Moc se mi to nepovedlo, nedostala jsem se vůbec do rytmu, což je škoda. Udělala jsem také velkou chybu, kvůli které jsem ztratila hodně času,“ hodnotila po závodě česká reprezentantka. „Určitě jsem do toho dala všechno, ale nebyl to výkon, co chci a jaký umím. Možná jsem si také nevzala ideální model lyží,“ přemítala.

„Ale makáme dál, jinak to bylo pozitivní a těším se na zimní trénink ve finském Levi a následný slalom,“ poodhalila Jelínková svůj další program se dvěma klasickými slalomy, které jsou ve finském středisku na programu 11. a 12. listopadu.

Söldenský obří slalom vyhrála Švýcarka Lara Gutová-Behramiová s těsným náskokem dvou setin sekundy před Federicou Brignoneovou, jež neudržela vedení po prvním kole. Třetí příčku vybojovala slovenská slalomářka Petra Vlhová, která zaostala za vítěznou Švýcarkou o 14 setin sekundy. Ke spokojenosti měla daleko po dojezdu do cíle Mikaela Shiffrinová, jež obsadila až šestou příčku.

Konečné pořadí:
1. Lara Gutová-Behramiová (SUI) 2:18,94 
2. Federica Brignoneová (ITA) +0,02 
3. Petra Vlhová (SVK) +0,14
4. Sara Hectorová (SWE) +1,10
5. Marta Bassinová (ITA) +1,19
6. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,40
---
38. Adriana Jelínková (CZE) nepostoupila do 2. kola

Foto: Alexis Boichard/Agence ZoomPomoc Ukrajině