Jelínková první letošní body nezískala, Shiffrinová vyrovnala Stenmarkův rekord

Jelínková první letošní body nezískala, Shiffrinová vyrovnala Stenmarkův rekord

4 min 22 s

Elitní alpské lyžařky zamířily na sever Evropy do švédského Åre, kde se v pátek konal obří slalom i s českou účastí. Adriana Jelínková na postup nedosáhla, obsadila 43. příčku. Své 86. kariérní vítězství ve Světovém poháru zaznamenala Mikaela Shiffrinová, jež tímto počinem vyrovnala rekord legendárního Ingemara Stenmarka.


Adriana Jelínková odstartovala do závodu s číslem 50. Závodnice, která ještě loni reprezentovala Nizozemsko, první letošní body ve Světovém poháru nevybojovala, do cílového prostoru dorazila ve 43. nejrychlejším čase.

Závod se mi nepovedl, nejsem vůbec spokojená. Udělala jsem v průběhu jízdy dost chyb, a to mě stálo hodně času. Konečný výsledek mrzí, protože se jednalo o můj poslední obří slalom v sezóně. V sobotu si vyzkouším ještě slalom, kde si chci jízdu hlavně užít,” zhodnotila Adriana Jelínková své vystoupení.

První kolo ovládla Mikaela Shiffrinová. Vedoucí žena Světového poháru i disciplíny zajela fantastickou jízdu a na druhou Valérii Grenierovou z Kanady si vytvořila náskok 58 setin, manko třetí Rakušanky Franzisky Gritschové se blížilo hranici jedné vteřiny.

Po prvním kole uzavírala elitní desítku, velmi dobrou druhou jízdou ovšem zaútočila na stupně vítězek. Řeč je o Petře Vlhové, která neprožívá úplně ideální období, ale zabojovala a na bednu jí chyběly necelé tři desetiny, překonaly ji Sara Hectorová a Federica Brignoneová. V momentě kdy byla Slovenka třetí, tak na startu zbývala poslední žena, Mikaela Shiffrinová.

Mikaela Shiffrinová to dokázala. Fenomenální Američanka jela druhou jízdu přeci jen o něco opatrněji, avšak vzhledem k vysokému náskoku si toto rozhodnutí mohla dovolit. Sedmadvacetiletá rodačka z města Vail s přehledem udržela zelené hodnoty a druhou Brignoneovou zdolala rozdílem 62 setin, zaznamenala tedy své 86. vítězství ve Světovém poháru, jímž vyrovnala legendárního Ingemara Stenmarka, zároveň si zajistila malý křišťálový glóbus za hodnocení disciplíny.

V sobotu se Mikaela Shiffrinová může pokusit švédskou legendu odsunout za sebe, v jeho domovině bude totiž i ve slalomu plnit roli největší favoritky. Do závodu se zapojí i dvě Češky. Martina Dubovská má startovní číslo 20, s 54 pojede Adriana Jelínková.Pomoc Ukrajině