Jan Zabystřan vybojoval v krkolomně postaveném super-G na MS povedené 20. místo!

Jan Zabystřan vybojoval v krkolomně postaveném super-G na MS povedené 20. místo!

5 min 39 s

Byl to závod, na který jen tak nezapomeneme. Startovní číslo jedna, dvě ani tři nedojelo - a všichni vypadli, respektive minuli stejnou bránu. Až za cenu vydatného přibrzdění si a prosmýkání dvou bran se povedlo číslu čtyři projet. A to byl návod pro ostatní. Jan Zabystřan inkriminované místo zvládl dobře a zbytek trati ještě líp - v cíli zářilo u jeho jména 20. místo. Mistrem světa se stal Rakušan Vincent Kriechmayr, stříbrnou medaili po heroickém výkonu vybojoval nenasazený Romed Baumann, druhou sezónu reprezentující už Německo místo rodného Rakouska a bronz skvělý technik Alexis Pinturault (FRA).


Závodní trať mužů měla tři mezičasy, tedy čtyři měřené úseky. První končil těsně před nájezdem do Canalone (rokle, kde se vypadávalo), druhý za traverzám, kterým nejsložitější část trati končila a pak ještě dva úseky. A na těch Jan Zabystřan figuroval se startovním číslem 42 na 4. a na 9. místě. Jinými slovy, jízda to byla skvělá! 

Jan Zabystřan

- k výsledku a jízdě: 

“S jízdou i výsledkem jsem určitě spokojený. Před závodem jsem si říkal, že bych chtěl do třicátého místa, s tím 20. místem jsem hodně spokojený a také s tou ztrátou 1,92 s. A ještě možná spokojenější jsem s tou spodní pasáží, tam jsem zajel dobrý čas a ještě jsem tam najel něco na Kriechmayra. Je to pro mě velké povzbuzení a to i směrem ke kombinaci. Mohl by to být příslib pro dobrý výsledek, protože kdyby jsem na tom byl po SG části jako dnes a to umístěním i ztrátou, tak si myslím, že by to mohlo klapnout, protože slalom se pojede na dojezdu super-G, a to je placka a mi placky jdou, jsem na nich rychlý. Tak doufám, že se podaří atakovat 15. místo z minulého MS.” 

- o náročně postaveném úseku, kde se vypadávalo

“Brána pod skokem byla už obtížná při prohlídce, věděl jsem, že bude potřeba hodně nadjet, ale mysleli jsme si, že se to bude dát projet čistě. Jenže po těch prvních třech, co vypadli, jsme to všichni přehodnotili a nakonec se tam celé prudké driftovalo. Bylo to tam navíc prolité vodou, takže jedna velká plotna. Bylo hodně těžké to tam stíhat.”

Ondřej Berndt do dnešního závodu nenastoupil. Absolvoval rozježdění, ale rozhodl se, když se dnešní závod jel na jiné sjezdovce, než na které se bude konat alpská kombinace a nemůže si ji proto najet, že radši ušetří síly a hlavně záda, se kterými před třemi týdny laboroval. “S fyzioterapeutem Honzou Pernicou jsme se dohodli, že to bude zřejmě nejlepší řešení,” konstatoval Ondra.

Výsledky super-G mužů na MS najdete zde

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině