Jan Zabystřan v super-G na finále Evropského poháru na skvělém 13. místě!

Jan Zabystřan v super-G na finále Evropského poháru na skvělém 13. místě!

8 min 22 s

Gratulujeme k výbornému 13. místu Janu Zabystřanovi na finále Evropského poháru v super-G. Mimo alpskou kombinaci je to v rámci EP jeho nejlepší výsledek kariéry v tzv. individuální disciplíně, o to cennější, že do závodu nastupoval se startovním číslem 44.


V Saalbachu Hinterglemu se finále Evropského poháru konalo na stejné sjezdovce, jako před týdnem Světový pohár, na kterém Zaby startoval. Přestože se vSP minulou neděli umístil v SG na 35. místě, spokojen se svým výkonem nebyl a moc si přál aby nabyté zkušenosti zúročil, lépe řečeno proměnil v dobrou jízdu a výsledek, na blížícím se finále Evropského poháru. A to se povedlo!

„Jízda se mi líbila, neudělal jsem žádnou větší chybu, jel jsem to, co jsem chtěl a měl jet, užil jsem si to, lyže mě krásně poslouchaly a také dobře jely, za což patří dík trenérovi Fildovi Markovi,“ řekl Zaby.

Když po projetí cílem viděl se startovním 44 své jméno hodně vysoko, byl velmi spokojený a rád nejen za umístění, ale také za ztrátu jedné vteřiny. „Původně jsem neměl ambice co se týče FIS bodů, zajímalo mě umístění, které jsem chtěl mít do dvacítky, takže třináctka je hodně příjemná, k tomu vyšly i dobré FIS body 28,80. Věděl jsem, že se mi ta jízda povedla. Měl jsem srovnání se Svěťákem a cítil jsem se úplně jinak, v lepší formě, tlačil jsem to, věřil jsem si. A bylo poznat i na tom času. Na ten EP zůstali i někteří kluci ze Svěťáku, například Kanaďani a po dnešku vím, že se dá jet, být v kontaktu. Z toho mám radost.“

A to měl původně Honza obavy, že se dnešní závod vůbec neodjede. „Hrozilo, že se kvůli teplu zruší, jak už to udělali se sjezdem, na který bylo hodně teplo Naštěstí v noci mrzlo a dobře to ztvrdlo. Kromě dvou děr hned po stratu to byla krásná državá pista. Vlastně už ten zrušený sjezd mě mrzel. Měl jsem ho z neminulého týdne dobře najetý a chtěl jsem si v něm vyjet FIS body, protože mám jen jeden dobrý výsledek a druhý mi chybí. Šlo mi o to, abych byl do 150. místa ve světem žebříčku a mohl příští sezónu startoval v SP.  Naštěstí jsem ale do třicítky ve World Cup Start List (WCSL) v alpské kombinaci, což mi umožňuje start i v ostatním disciplínách,“ vysvětluje Honza. My doplňujeme, že program finále EP rychlostních disciplín žen, kde měla startovat Barbora Nováková, byl kompletně zrušen. Pojedou už se pouze technické disciplíny za týden na Reiteralmu.

Do závodu nastopupil také Tomáš Klinský, který se vrcí po prodělaném covidu-19. "Neměl jsem zrovna bezopříznakový průběh a návrat zpět je horší, než jsem si myslel. Zlikvidovalo mi to všechni kondici a i když makám, necítím se na lyžích vždy dobře." Tomáš zuvládl už jeden FIS závod na Passo San Pellegrino vyhrát, ten byl ale vzhledem ke gliderskému charakteru mémě fyzicky náročný. V EP se Tom kondičně trápil obsadil šedesátou příčku se ztrátou vyšší, než obvykle. Přejeme Tomovi co nejrychlejší návrat zpět do kondiční pohody!

A jaký program čeká Zabyho v následujících dnech? „Na jeden den jedu domů a v pondělí odlétáme společně s titanem na Far East Cup (FEC) na Sachalin. Jedou se tam 4 slalomu 4 obří slalomu. Chci si udržet FEC body, abych do FEC mohl příští sezónu v případě potřeby naskočit a nemusel startovat s horším číslem, a také si chci vylepšit stávající FIS body hlavně v obřím slalomu.

Výsledky finále Evropského poháru mužů v super-G najdete zde a doporučujeme určitě výsledkovou listinu prostudovat, prptože jsou to zvučná jména z SP s kterými se Zaby poradil nebo byl v kontaktu.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence a archiv Jana Zabystřana