Jan Zabystřan si odváží z FEC na Jižním Sachalinu vítězství a druhé místo ve slalomu, které zajela i Gabriela Capová

Jan Zabystřan si odváží z FEC na Jižním Sachalinu vítězství a druhé místo ve slalomu, které zajela i Gabriela Capová

5 min 57 s

Český reprezentant v alpském lyžování Jan Zabystřan – stejně jako další tři reprezentanti - vypustil MČR ve Špindlerově Mlýně a pokusil si místo něj vylepšit letošní bodovou bilanci na Far East Cupech v Rusku. A povedlo se! Ve slalomu byl v prvním závodě druhý za 8,60 FIS bodů a druhý den vyhrál za skvělých 6,00 FIS bodů. Gabriela Capová skončila v tomtéž závodě 2. za 12,71 FIS bodů, Martina Dubovská 5. za 18,33 FIS bodů a Kryštof Krýzl 9. za 19,21.


Sezóna 2018/2019 je u konce a Jan Zabystřan může odjet z Jižního Sachalinu spokojený. Výhrou v posledním slalomu si za vítězství vyjel šest FIS bodů a zajistil si tímto bodový průměr 6,95 FIS bodů. V novém systému počítání bodů to činí 15,95 FIS bodů, Těmito body se posouvá post české jedničky ve slalomu před Ondřeje Berndta, který má 9,20 FIS bodů (18,20 v novém systému platném od 1. července 2019). Po pěti sezónách tak bude Česká republika mít opět dva mužské závodníky ve světové stovce – na cca 40. místě Jan Zabystřan a na cca 65. místě Ondřej Berndt. Naposledy tomu tak bylo na podzim 2014, kdy ve stovce figurovali Kryštof Krýzl a Filip Trejbal. Kryštof Krýzl si na Jižním Sachalinu vyjel druhý slalomový výsledek sezóny.

Ženy zajely na Sachalinu druhý slalom dobře, v prvním Martina Dubovská vypadla a Gabriela Capová nenastoupila do druhého kola. Druhé místo Gabriely Capové a páté místo Martiny Dubovské z druhého slalomu jsou velmi kvalitními výsledky, ale naše ženy mají letos vyjeté už lepší body (Capová průměr 6,83 a Dubovská 11,60 FIS bodů, v novém bodovém systému Gábina 15,83 a Martina 22,10 FIS bodů, což Gábinu řadí těsně za třicítku z SP a Martinu na cca 60. místo).

„Byla to vydařená poslední jízda na závěr sezóny,“ říká k výkonu Gábiny na Sachalinu přítomen Ivan Cap. Gábina po prvním kole se startovním číslem ztrácela na 8. místě bezmála dvě vteřiny, ale o vteřinu nejrychlejší jízdou v druhém kole se propracovala na konečnou druhou příčku. „To už jela tak, jak ji letos znám, když se jí daří. Byla to stíhací jízda a nejlepší čas,“ uzavírá Cap.  

Pro sezónu 2019/2020 má český tým ve slalomu vynikající startovní pozice, na kterých bude v případě mužů postavit konkurenčně schopné výslekdy těm nejlepším, v případě žen  - Gabriely Capové obzvlášť – navázat na skvěle započatou misi v roce 2019 (15. místo v SP ve Špindlerově Mlýně a 1. místo v závodě EP).

Mimochodem, Gabriela Capová se umístila v hodnocení serveru iSport o nejlepší zimní výkon českých sportovců v sezóně 2018/2019 se svým 15. místem z SP ve Špindlerově Mlýně na 15. místě. 

Posíláme gratulujeme k výborným výsledkům a bodům na Jižní Sachalin.

Výsledky druhého dne slalomu mužů na Jižním Sachalinu nejdete zde, žen zde.

(EK)

Photo: Archiv reprezentantůPomoc Ukrajině