Jan Zabystřan po zdravotních problémech míří na první závod sezóny na SP do Zagrebu

Jan Zabystřan po zdravotních problémech míří na první závod sezóny na SP do Zagrebu

7 min 16 s

Až po Novém roce vstupuje do olympijské sezóny nejnadějnější český závodník mezi muži Jan Zabystřan. Jeho úplně prvním startem bude 5. ledna slalom Světového poháru v chorvatském Zagrebu. Na lyžích má za sebou dva tréninkové bloky v Jižním Tyrolsku, z toho druhého míří právě rovnou do Zagrebu.


„Je to mé druhé soustředění od zranění - zlomeniny příčného výběžku na obratli. Dali jsme si záležet na postupné rekonvalescenci a znovu nabrání na síle prostřednictvím takových cviků, které mi záda v jejich stavu umožňovala postupně dělat až do plné zátěže. Tímto bych chtěl poděkovat kondičnímu trenérovi Františkovi, fyzioterapeutce Janě, doktorovi Beznoskovi, Vandě a rodině za péči a rady! I díky tomu jsem mohl naskočit do dvojfázových tréninků na lyžích a najezdit před závody co nejvíce bran,“ je rád Zaby a doplňuje: 

 

„Nějaké manko tam určitě stále je, ale cítím se na lyžích dobře a odpočatě. Jsem připraven dát do každé jízdy maximum. Do závodu v Zagrebu jdu s čistou hlavou, bude to první závod sezóny a potřebuji, hlavně před únorovými Olympijskými hrami, zkušenost velkých závodů.“

 

Jaké jsou tedy v této situaci cíle našeho závodníka? „Jako na každém Světovém poháru věřím v body. Zatím máme za sebou dost tréninků v dobrých podmínkách a mám trochu obavy, co na nás v Chorvatsku po extrémně teplých dnech čeká. I z těchto důvodů tam jedeme o jeden den dříve, než jsme původně plánovali, abychom zkusili tréninkový kopec a pocit zagrebského sněhu - pokud nějaký na tréninkovém kopci zbyde, protože to jde rychle dolů,“ uzavírá Honza a my držíme palce, aby první podnik sezóny vyšel stejně úspěšně jako naposledy, když po zranění nastupoval do sezóny později. Tehdy se jednalo o zranění z rychlostního kempu v Chile, kdy se poslední den tréninku v pádu srazil s trenérem Klinským a odlomil si přitom výběžek kyčelní kosti. Tehdy se vracel k závodění alpskou kombinací SP v Bormiu v období mezi svátky a návrat to byl parádní, protože Honza zabodoval devatenáctým místem. 

 

Další členové reprezentace míří na dva slalomy Evropského poháru do německého Berchtesgadenu. 6. - 7. ledna nastoupí Ondřej Berndt, Filip Forejtek, Marek Müller st., Michal Staszowski a junior Adam Klíma. První dva jmenovaní bojují o olympijskou nominaci a právě tento Evropský pohár pro ně může být klíčovým. Držíme všem palce!

 

Kryštof Krýzl se rozhodl slalomy v Berchtesgadenu vynechat a odjet trénovat do Rakouska, odkud zamíří rovnou na další Světový pohár do švýcarského Adelbodenu, kde bude ve své momentálně nejsilnější disciplíně - obřím slalomu - usilovat o body. Třetí a čtvrté místo z předvánočního Evropského poháru v Glungezeru mu k tomu dávají ty nejlepší předpoklady. 

 

Slalom SP mužů v Zagrebu vysílá v přímém přenosu Česká televize a Eurosport. První kolo začíná v 15.30 hod., druhé kolo v 18.40 hod. O den dříve nastoupí ke svým kláním ženy s Martinou Dubovskou a Gabrielou Capovou. Maťa bude usilovat o další TOP výsledek, Gábina o Olympijské hry. Ženy odstartují 1. kolo ve 12.30 hod., druhé kolo v 16.05 hod. A také tento závod vysílají v přímém přenosu Česká televize a Eurosport, a i v tomto případě držíme moc palce, protože - zvlášť v případě Gábiny - jde o hodně.

 

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině