Jan Zabystřan: Dva měsíce po zranění jsem jen ležel. Vzdělání je pro mě důležitou cestou pro budoucnost

Jan Zabystřan: Dva měsíce po zranění jsem jen ležel. Vzdělání je pro mě důležitou cestou pro budoucnost

7 min 27 s

Čtyřiadvacetiletý reprezentant Jan Zabystřan vstoupí do letošního ročníku Světového poháru v neděli paralelním slalomem v Lechu Zuersu. Po zdravotních peripetiích, které ho potkaly před startem předchozí sezóny, se znovu cítí skvěle. Jak ale prožíval nelehké období, kdy téměř tři měsíce mohl jen ležet, a jak složitá byla cesta zpátky?


Po zranění začátek od nuly

Před více než rokem, koncem září 2021, jel Jan Zabystřan na vyjížďku na kole. Shodou nešťastných okolností spadl a zlomil si příčný výběžek třetího obratle bederní části páteře. V období, kdy jeho lyžařští kolegové přešli do plného závodního tempa, on mohl téměř jen ležet. „Bylo to docela těžké, protože jsem to měl předtím docela dobře rozjeté, jak po fyzické stránce, tak i na lyžích jsem se cítil fakt docela dobře. Dost mě to mrzelo, že jsem z toho vypadl na skoro dva a půl měsíce, z toho měsíc jsem opravdu jen ležel na posteli a nic nedělal. Pak jsme museli začínat úplně od znova,“ vysvětluje rodák z Kadaně. 

 

Zaměstnat i hlavu

Ve chvílích volna ale nezahálel, měl mnohem větší prostor se věnovat studiu. „Zranění se mi stalo zrovna když jsem začal chodit na novou školu, tak jsem aspoň měl čas na studium. Stihl jsem si tak uzavřít zimní semestr poprvé v kariéře vesměs včas. Vždycky jsem všechno nechával spíš až na léto,“ říká s úsměvem. 

 

A jaký je vůbec Zabystřan, všemi přezdívaný Zaby, typ studenta? „Šprt rozhodně nejsem. Ale musím říct, že mě to docela baví. Myslím si, že hlavu je potřeba také trénovat. Je určitě dobré nějakou školu mít. Nevím, jak dlouho u lyžování vydržím a jak dlouho mě bude naplňovat. Doufám, že co nejdéle. Kariéra lyžaře není nijak extrémně dlouhá, takže to tak i beru, že si dávám různé cesty. Člověk má pak na výběr.“  

 

Kondice na jedničku i díky přestupu na Olymp

Do nové sezóny vstupuje s odhodláním, letní příprava proběhla dle jeho slov na jedničku. „Všechno je super. Po kondiční stránce se cítím parádně. I díky přestupu na Olymp, kde je skvělé zázemí a regenerace. Všechno tam klape výtečně, myslím si, že celý klučičí tým je připraven naprosto bezvadně.“  Zraněná záda ho prý neomezují. „Musím zaklepat, že se zranění zatím nijak neozývá. Už se začínám cítit jako loni touto dobou.“

 

Sezónu měl v plánu odstartovat na Světovém poháru v Lechu Zuersu, kde se měl jet tento víkend paralelní slalom. Závody však byly kvůli nepříznivé předpovědi počasí bez náhrady zrušeny.  „Lech je známý tím, že se tam stávají zajímavé věci. Stačí jedna chyba a i favorit může být venku. Dostat se z kvalifikace by bylo perfektní,“ doufal ještě před oznámením této zprávy Zabystřan.  

 

Sázka na končící kombinaci

Sezónu tedy začne nejprve Evropskými poháry, kde se chce rozzávodit a získat na lyžích sebevědomí. „Chci se zaměřit hlavně na rychlostní disciplíny a obří slalom. Slalom budu jezdit hlavně kvůli kombinaci. Kombinace budou dvě – na univerziádě a na mistrovství světa. Na mistrovství světa to bude možná poslední kombinace vůbec. Proto bych se na ni rád zaměřil. Stejně tak i na obřák a super G. Kdybych se dostal do nějakého 15. až 20. místa, tak budu hodně spokojený,“ uzavírá. 

 

 

 

 

 

 

 

 Pomoc Ukrajině