Jan Zabystřan boduje podruhé v sezóně v SP! Alpská kombinace v Hinterstoderu mu vynesla 23. místo

8 min 55 s

Výborné kombinační výsledky má letos na svém kontě mladý český reprezentant Jan Zabystřan. Po devatenáctém místě z úvodní kombinace z konce roku v Bormiu přidal v rakouském Hinterstoderu v závěrečné, třetí alpské kombinaci sezóny, 23. místo! V konečném pořadí SP v této disciplíně se umístil na 28. místě. Gratulujeme.

Program v Hinterstoderu byl pro Jana Zabystřana náročný. O víkendu super-G a alpská kombinace, v pondělí obří slalom. „To super-G jsem jel hlavně kvůli kombinaci, abych si co nejvíce vyzkoušel kopec. S mým číslem šedesát už to bylo docela dost rozbité, takže pro nohy náročné,“ řekl k pětačtyřicátému místu, které v sobotním závodě obsadil.

V nedělní alpské kombinaci startoval jako osmadvacátý. „Prvně musím říct, že s 23. místem a svěťákovými body jsem moc spokojený a jsem hodně rád, že se mi podařilo v celkovém pořadí svěťákové alpské kombinace udržet v TOP30, takže příští rok, minimálně do první kombinace sezóny nebo dokud se v té TOP30 udržím, budu moci startovat - v případě nominace na základní českou kvótu - v jakékoliv disciplíně a tudíž se mě nebude týkat podmínka 150. místa na světě nebo snad 100. místa na světě, o kterém se proslýchá, že by mohlo v mužích od příštího roku platit.“

A samotnému závodu? „V 1. kole v SG snížili proto klasickému závodu start o prudkou pasáž, dělalo to dvacet vteřin a mi to hodně pomohlo, protože na tomto úseku jsme o den dříve dostal nejvíc. S jízdou jsem byl docela spokojený v rámci toho, jak na tom v SG jsem. Ve slalomu jsem naopak tentokrát litoval, že se nejede podle starého systému, kdy se obracela třicítka, protože bych do druhého kola šel jako druhý, což by při těch podmínkách, které v Hinterstoderu byly, byla obrovská výhoda. Trať už totiž byla docela dost rozbitá, i když pořadatelé dělali co mohli. Bylo to nasolené a jak se dělaly díry a rýhy a oni to průběžně dál dosolovali, tak ty díry a vyjeté koleje ztvrdly, což bylo dost nepříjemné. S těmi prvními se proto už opravdu moc závodit nedalo. To bylo vidět i na Kristoffersenovi, který jako jeden z nejlepších na světě ve slalomu neměl šanci. Takže i když jsem slalomovou část mohl možná zajet trochu lépe, jsem celkově spokojený.“

V pondělí čekal Zabyho ještě obří slalom. V něm se startovním číslem 61 zajel 39. čas a od postupu do druhého kola ho dělilo solidních sedm desetin. „Po kombinaci, z které přijdete z kopce pozdě a docela unavení, jsem zvládl zregenerovat a dobře vyspat i na obří slalom. Myslím si, že jsem zajel docela slušnou jízdu. Prudké bylo rozsekané opět do tvrdých děr, pak byly rýhy. Jsem ale spokojený s tím, jak jsem se s tím popral. V prudkém jsem to v tom rozbitém docela slušně proskákal a fyzicky jsem to taky zvládl - obřák minuta a půl na závěr takového programu je hodně. Tento závod  mě ale pozitivně nakopl. Byl to můj vůbec první svěťakový obřák a dosud jsem si myslel, že v obřáku moc šancí nemám, navíc jsem ho letos tolik nestihl trénovat (zranění v Chile a následná dvouměsíční pauza), dnes se ale ukázalo, že ani v něm nejsem bez šance.“

Podtrženo sečteno, Jan Zabystřan odjíždí z Hinterstoderu spokojený. Tímto jeho působení v letošním ročníku SP končí. Na programu jsou kromě finále už pouze rychlostní disciplíny v norském Kvitfjlellu příští víkend, kterých se neúčastní a technické disciplýny v Kranjske Goře o týden později. Tam nás bude v obřím slalomu reprezentovat Kryštof Krýzl, kterému bohužel zrušili kvůli koronaviru zamýšlený program Far East Cupů v Japonsku, a tak si pobyt v Asii zbytečně o minimálně týden prodloužil, nicméně je jeden den již zpátky v ČR. Do slalomu nastoupí Ondřej Berndt. Ten startoval také v kombinaci v Hinterstoderu, závod ale po nepříjemném pádu v rychlostní části, když v SG napřed ujel po vnitřní lyži a následně ho to seklo, otočilo a spadl po zádech, přičemž se nepříjemně udeřil hlavou. Byl mírně otřesený, ale je v pořádku.

Výsledky alpské kombinace mužů v Hinterstoderu najdete zde.