Jan Hudec poprvé odstartuje za Českou republiku

Jan Hudec poprvé odstartuje za Českou republiku

8 min 42 s

Ve Val d’Isere v pátek ve dvanáct hodin vypukne první super-G 50. ročníku Světového poháru v alpském lyžování. Vedle Honzy Hudce bude Českou republiku reprezentovat Kryštof Krýzl. Večer se pak do boje o první světové body pustí sjezdařky Klára Křížová a Ester Ledecká v kanadském Lake Louise. Ve Val d’Isere se dále jede v sobotu sjezd, v neděli obří slalom a v Lake Louise v sobotu druhý sjezd a v neděli super-G.


Honza Hudec vyjede z Čechů na závodní trať nejdřív, má startovní číslo 26. Z Val d’Isere ale hlásí nejeden problém. „Už dva týdny, co jezdím na tvrdších a agresivních snězích, se necítím v botách ani na lyžích komfortně a tak denně řešíme nastavení materiálu. Hýbeme se vším, s čím se hýbat dá, jen aby to sedlo. Ve vysoké rychlosti mi to zatím vylamuje obě kolena ven z oblouku, nejsem schopen překlopit oblouk, normálně zatočit. Je to nebezpečné. Ale když měníte materiál, není to nemožné. Údajně právě při přechodu z Rossignolu na Stöckli, což je můj případ, to může trvat i několik měsíců, než se to všechno vychytá,“ hlásí Honza a dodává: „Dnes jsem strávil čtyři hodiny v lyžárně a probíral se servismany i šéfy závodního oddělení Stöckli možnosti řešení. Pak jsem strávil další hodiny se servisákem na boty. Výsledkem je, že zítra pojedu na úplně novém, ne tolik agresivním modelu lyží, budou o něco měkčí v torzi, a také s úpravami bot. Je to super-G, tak do toho chci jít naplno, nedává smysl jet s rezervou a doufám, že mi to přinese co nejvíce podnětů pro sjezd. Tam už to není žádná legrace, tam kdyby to nefungovalo, podstupoval bych obrovské riziko, že se rozbiju a to nechci.“

Kryštof Krýzl vystartuje se startovním číslem sedmdesát. „Těším se, vypadá to hezky, je tady relativně hodně sněhu a krásné počasí, podmínky exkluzivní, je tu fajn. Sníh je docela agresivní, podobně jako bývá v USA . Beru to hlavně jako trénink, trošku se sžít s materiálem, pak to zúročit v Santa a Caterině mezi svátky v kombinaci a taky to beru jako trénink na nedělní obřák. Nejradši bych do toho vlítnul agresivně naplno jako do obřáku, ale bude to místy potřeba udělat i jinak – sníh je agresivní a jsou tam i úseky, na kterých bude potřeba jen klouzat,“ řekl Kitan, který se k tréninku super-G dostal pouze na jeden den. „Byli jsme opět v Soldě, jezdili jsme hodně obřáky a taky nějaké slalomy, na super-G zatím nebyl moc čas, ale trénink v Soldě byl opět luxusní.“ V obřím slalomu bude vedle Krýzla startovat také Daniel Paulus.

V Lake Louise už mají ženy za sebou všechny tři tréninky. V tom posledním před pátečním závodem, byla Ester Ledecká 30. se ztrátou lehce přes dvě vteřiny. Na prvních třech mezičasech zajížděla dokonce časy do 15. místa. „Nejdůležitější je, že si budu moct během závodů kopec otestovat. Potřebuji získávat zkušenosti," hlásí ze Severní Ameriky česká závodnice. Sjezdovka se jí ale zamlouvá: „Je to parádní kopec, moc se mi líbí. Na rozdíl od ostatních holek jsem tu poprvé, takže jsem oproti ostatním závodnicím, které jsou tu na svěťáku třeba podesáté, v nevýhodě. Ale pomalu začínám a tak jsem ráda, že si kopec budu moct osahat, a že si po dlouhé době zase zazávodím na lyžích,“ svěřila se Ester.

Klára Křížová, tréninkové kolegyně Honzy Hudce z ‚S týmu‘ poslední tréninkovou jízdu nedokončila. Na skoku měla pád, ale "Jsem v pořádku, jen trochu dotlučená." Sjezdovku v Lake Louise ale dokonale zná a jedná se už o zkušenou závodnici, která si s nástrahami tratě v ostrém startu jistě poradí. Do závodu nastoupí se startovním číslem osmačtyřicet a jak už je u Kláry tradicí, malé cíle si neklade. Je už pro tuto lyžařku samozřejmostí, že chce bojovat o pozice vysoko ve výsledkové listině, každopádně ale o ty bodované.  

Držíme všem našim reprezentantům palce. Závody vysílá Eurosport. Starty pátečního programu: super-G mužů Val d'Isere 12.00 h., sjezd žen Lake Louise 20.30 hod.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence,Archiv J.Hudec,FB E.LedeckáPomoc Ukrajině