Historicky prvními mistry ČR v paralelním slalomu se stali Adam Zika a Klára Pospíšilová

9 min 36 s

Mistrovství ČR v alpských disciplínách uzavřel nedělní paralelní slalom. V této disciplíně se o tituly jelo v ČR vůbec poprvé a primát získali Klára Pospíšilová a Adam Zika, který vyfoukl šestý titul z této sezóny stříbrnému Ondřeji Berndtovi. O překvapení dne se postarala stříbrná Eliška Kořistková a bronzové medaile vybojovali Daniel Paulas a Monika Zemanová.

Paralelní slalom se jel na mistrovství ČR v alpských disciplínách vůbec poprvé. Novinka přichází ve vhodnou dobu, protože už na příštím MS v Cortině 2021) se v paralelním slalomu jednotlivců bude bojovat o medaile a na Olympiádě 2022 vystřídá alpskou kombinaci.

Závodilo se podle následujícího formátu: Kvalifikační jízda v kratším klasickém slalomu, do kterého byli závodníci nasazeni podle slalomových FIS bodů. Z Kvalifikace postoupila šestnáctka nejrychlejších a ti jeli paralelní slalom proti sobě v obřákových terčích podle časů dosažených v kvalifikaci. Nasazovalo se do klasického pavouka - první se šestnáctým, druhý s patnáctým, atd. V osmifinále a ve čtvrtfinále závodníci proti sobě jeli jen jednu jízdu s tím, že výše nasazený si vybíral trať a od semifinále jeli každý v každé trati a časy se sčítaly. Závod byl dotován zajímavými finančními prémiemi. Závodníci na 9. – 16. místě obdrželi 500,-Kč, závodníci na 5. – 8. místě 1.000,-Kč, čtvrtý 3.000,-Kč, třetí 6.000,-Kč, druhý 10.000,-Kč a vítěz 21.000,-Kč.

Mistryně ČR Klára Pospíšilová: „Vítězství v paralelu mě těší, mám z něj radost zvlášť proto, že mi to normálně v této disciplíně tolik nejde. Do finále mi pomohlo štěstí (pozn. soupeřkou zajely součtový shodný čas a Klára postoupila na rychlejší čas z první jízdy, který byl rychlejší než rychlejší čas soupeřky ve druhé jízdě) a pak to cinklo i s chybou v druhém kole,“ usmívala se. Z MČR má letos čtvrtý titul v kategorii žen. Vyhrála totiž všechny disciplíny na rychlostním MČR v lednu. A jelikož se rychlostní disciplíny juniorů vyhlašovaly ze stejného závodu, je i trojnásobnou juniorskou šampiónkou. Celkově má v roce 2019 krásnou sbírku 7 titulů a jednoho stříbra.

Adam Zika poprvé v životě vyhrál titul mistra ČR v mužích a to ve věku a době, kdy už s něčím, kdy už s tím vůbec nepočítal. Už bronzovou medaili ve slalomu z před dvou let, kdy už souběžně chodil do práce, bral jako obrovský úspěch. Letos na MČR při zisku zlata mu ale došlo slova. „Ani nevím, co na to říct, ono se asi ani nic říct nedá… Prostě mám radost a je to nečekané. Letos jsem jel dosud jen jeden závod. Obří slalom v Peci pos Sněžkou, kde jsem skončil 4., a teď tady. Na víc jsem neměl, protož mě po něm začalo bolet koleno, takže jsem tu formu asi vyležel,“ usmíval se. Hned na bednách ještě otevřel ‚rychlé špunty‘ a půl lahve padlo na přítomné obecenstvo.

Další euforie – asi ještě větší než u vítězného Adama Ziky – se odehrávala u Elišky Kořistkové. Poprvé v životě získala velkou medaili mezi ženami a velmi nečekaně. Do šestnáctky postupujících prošla těsně z 16. místa a tak hned v prvním kole narazila na nejrychlejší z kvalifikace Kláru Gašparíkovou. Tu ale vyprovodila a tak to bylo s větším či menším štěstím tak dlouho, až postoupila do finále. V něm solidně potrápila i Kláru Pospíšilovou. Ze stříbra měla tato závodnice Ski Bílá velkou radost. „Jsem šťastná, vůbec jsem to nečekala.“ S trenérem Ondřejem Trčkou vymysleli hezkou strategii do budoucna: „Ještě pár sezón počkáme, až se paralel stabilizuje mezi disciplínami a pak to rozbalíme a bude jezdit jenom v něm, když nám to tak jde…,“ smáli se oba.

Ondřej Berndt: „Jsem spokojený s celým mistrovstvím. Dnes jsem si to ve finále pokazil sám, protože jsem udělal v první jízdě chybu, čímž mě Adam předjel a pak jsem to v rozbitější modré trati nedohnal.“

Bronzová medaile udělala velkou radost Monice Zemanové. Z MČR jsem nikdy žádnou medaili a tohle je prostě super.“ Možná už vás to nepřekvapí, ale ani Monika, stejně jako Klára nebo Eliška, svou medaili vůbec nečekala.

V mužích byl bronzový Dan Paulus. „Jsem rád. V sobotu po slalomu jsem zvracel, měl jsem asi úpal a tak jsem byl dne trochu mimo svou kůži a cítil jsem se slabší. Sezóny už je za mnou a teď se bavíme o tom, jak to udělat dál, aby to bylo smysluplné a mohli jsme jít dál nahoru,“ řekl trojnásobný medailista z MČR mužů.