×
Úvodní klání sezóny vyhrál novozélandský zázrak Robinsonová, Capová do druhého kola nepostoupila

Úvodní klání sezóny vyhrál novozélandský zázrak Robinsonová, Capová do druhého kola nepostoupila

26.10.2019

Na ledovci v Söldenu začala letošní sezóna SP pro Gabrielu Capovou 55. místem a odstupem 4,67 s na čelo závodu. První body si sice Gábina v méně oblíbeném obřím slalomu nepřipíše, ze Söldenu určitě smutná odjíždět nemusí, neboť mezičasy od poloviny dolů projížděla konkurenceschopně.

Do jízdy se česká reprezentantka nesoucí startovní číslo 65 pustila před 14 000 diváky s vervou sobě vlastní. „Bohužel jsem jsem ale před zlomem, v místě rezervního startu, nezamáčkla dobře oblouk a nechala docela snést,“ vysvětluje. Na prvním mezičase ztrácela 1,36 s, ale chyba se výrazně promítla do dalšího mezičasu, kde už při přechodu do prudkého svítily čtyři vteřiny. „Prostě jsem to tam zkazila,“ pokrčila rameny Gábina. Pak už ale její čas příliš nenarůstal - na celém pekelně prudkém úseku ztratila jen 0,5 s a na rovině od posledního mezičasu do cíle přibylo už jen sedmnáct setin.

„Určitě jsem dnes předvedla jízdu, za kterou se rozhodně nemusím stydět, hlavně v prudkém jsem se moc nezasekla, což se mi občas stává, to jsem ráda,“ říkala ještě předtím, než vůbec věděla, že prudké zvládla i po časové stránce velmi obstojně. „Té chyby je samozřejmě škoda, trať byla super, počasí taky, ale asi by to ani bez ní na druhé kolo nestačilo. Těžko říct, ale těsně nepostoupila ani s číslem 64 Sofia Goggia, která jezdil v trénincích rychleji než momentálně třetí Frederika Brignone. Tak nevím, možná se ta trať nakonec troško zpomalila,“ přemítala česká reprezentantka a my dodáváme, že od druhého mezičasu projížděla Gábina i Goggia trať časově velmi podobně a zdaleka nejrychleji ze všech závodnic startujících s vysokými čísly. „Důležité je, že jsem se do toho pustila naplno a makala jsem a také, že jsem v tak fyzicky náročném závodě (vysoká nadmořská výška, přeci jen už vyjetá trať) vydržela bez problémů se silami až do cíle a to jsem se rozhodně nikde neflákala,“ byla ráda Capová. 

Na chyby nebo kdyby se samozřejmě nehraje, ale v rámci možností a startovního čísla lze dnešní závod hodnotit spíš optimisticky. Dvojnásob pak s výhledem ke slalomu, ve kterém je Gábina podstatně silnější. „Nyní odjíždím domů, čeká mě týdenní pauza od lyží, pak tři dny tréninku slalomu někde v Rakousku  - podle podmínek, ve hře je více míst. A pak už odlet do Levi na první slalomový Svěťák. Budeme napřed pár dní v Levi, pak se přesuneme na čtyři dny tréninku do střediska Soumen a zase se pár dní před závodem vrátíme do Levi,“ vypočítává Gábina.

Závod ve druhém kole těsným rozdílem šesti setin nakonec ovládla novozélandská stále ještě sedmnáctiletá závodnice Alice Robinsonová před Američankou Mikaelou Shiffrinovou a loňskou vítězkou Tessou Worley (FRA). Pro Robinsonovou je to teprve jedenáctý start SP v kariéře. Během své zatím velmi krátké kariéry (začíná 3. sezónu v juniorech) má na svém kontě dvoje stupně vítězů v SP, z toho jedno (dnešní) vítězství, titul juniorské mistryně světa 2019 a jedno vítězství v Evropském poháru.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence

 

Fotogalerie


Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři