Gabriela Capová skončila druhá v celkovém hodnocení slalomu Evropského poháru!

Gabriela Capová skončila druhá v celkovém hodnocení slalomu Evropského poháru!

7 min 19 s

Skvělého úspěchu dosáhla česká reprezentantka v alpském lyžování Gabriela Capová. V Evropském poháru v pořadí disciplíny slalom skončila na druhém místě, moc gratulujeme. Na finále EP byla po prvním kole 6. a nakonec skončila 13., Martina Dubovská se v druhém kole posunula na 14. místo.


Před finále Evropského poháru v italské Folgarii byla Gábina s náskokem patnácti bodů první, ale její největší soupeřka Lara Della Mea (ITA) zajela na finále druhé místo, jímž rozhodla o svém vítězství. Gábinu od prvenství dělilo 35 bodů. 

Druhé místo je historicky nejlepším umístěním české ženy v Evropském poháru a druhým nejlepším výsledkem českého alpského lyžování v této soutěži. Před ní se nejlépe dařilo Evě Kurfürstové (4. místo 2006) a v mužích se dokázal lépe umístit (vyhrát) pouze Petr Záhrobský a to v super-G, jehož pořadí v EP 2x vyhrál (2009 a 2010).  

V závěrečném slalomu patřilo Gábině po 1. kole 6. místo a Lara Della Mea byla o pět setin rychlejší na 5. místě. Vše tedy rozhodlo druhé kolo, v něm česká reprezentantka klesla na 13. místo. „Já jsem ta kola vnímala trochu jinak. První kolo bylo slabší, tlak jsme trochu cítila a nešlo mi tolik riskovat. Druhé kolo jsem ze svého pohledu jela opravdu naplno a bylo tam dost chyb, ale trenér mi říkal, že jsem mu nepřipadala svá, že ta psychika asi hrála roli, ale já si to neuvědomuji, za mě jsem do toho šla naplno.“

„Celkově jsem spokojená, ale emoce hned po závodě se dají shrnout do jediného slova ‚zklamání‘. Byl to pocit, jako když se dostaneš do finále velkého zápasu v tenise a ten zápas prohraješ. Taky se tolik nesměješ,“ přirovnává Gábina a dodává: „Každopádně Lara Della Mea to dnes zvládla nejlíp, jela fakt dobře. Podobně jak já byla zklamaná i Němka Marlene Schmotzová, která měla taky ještě šanci vyhrát a druhé kolo pokazila (pozn. po prvním byla čtvrtá a druhým klesla na dvaadvacáté místo, celkově skončila třetí).“

„Chvilku mi to bude trvat, než z toho začnu mít radost. Samozřejmě si toho druhého místa vážím, je to skvělý úspěch, ale jak říkám, okamžité pocity hned po závodě byly zklamání. Ale těší mě, že jsem letos byla 2x na bednách a z toho dokázala jeden závod vyhrát,“ říká Gábina.

Nyní ji čeká dlouhá cesta do Ruska. Byla uvolněna z mistrovství republiky ve Špindlu, aby mohla jet na Far East Cup. „V noci z 18. na 19. března letím na Jižní Sachalin. Jedu se tam pokusit vylepšit body v obřáku a taky ve slalomu je ještě možnost ty body trochu zlepšit, takže i slalom tam pojedu naplno. Když se mi podaří dostat se výš v obřáku, budu hodně ráda. Pak už bych měla mít konec sezóny,“ uzavírá úspěšná česká reprezentantka, která letos také 3x bodovala ve Světovém poháru. 

Martina Dubovská obsadila v hodnocení slalomu EP 24. místo. Bodovala v šesti závodech, z toho 4x do 15. místa (12., 14., 14., 15.)

Gabriela Capová se k 2. místu ve slalomu vypracovala těmito výsledky: 8. a 4. místo Trysil, 10. a 18. místo Melchsee-Frutt, 2. a 1. místo Obdach (po Obdachu šla Gábina do vedení), 8. místo v Jasné a 13. místo na finále ve Folgarii. Dohromady získala 353 bodů. Kromě toho bodovala 4x v obřím slalomu (nejlépe 2x 9. místo v Paganelle a v Jasné). V celkovém pořadí Evropského poháru (napříč všemi disciplínami) jí patří 11. místo. 

Výsledky finále EP ve slalomu najdete zde, konečné pořadí EP ve slalomu najdete zde.

(EK)

Photo: archiv G.CapovéPomoc Ukrajině