Gabriela Capová se dostala do čela Evropského poháru ve slalomu

Gabriela Capová se dostala do čela Evropského poháru ve slalomu

6 min 35 s

Česká reprezentantka v alpském lyžování Gabriela Capová zažívá letos svou dosud nejlepší sezónu. Nejenže už dvakrát bodovala v SP a jeden slalom EP vyhrála, ale jeden závod před koncem seriálu EP se propracovala 8. místem v Jasné do čela slalomu. K tomu o přidala o den dříve 9. místo v obřím slalomu. Na výborném 14. místě skončila ve slalomu Martina Dubovská.


Víkend 2. – 3. března hostila technické disciplíny Evropského poháru slovenská Jasná. Na závody přijela i domácí hvězda a mistryně světa Petra Vlhová, která nejen oba dva dny zvítězila, ale přilákala do Jasné také obrovské množství fanoušků, kteří vytvořili úžasnou atmosféru.

Před slovenským publikem se neztratily ani české reprezentantky, především letos výborně jezdící Gabriela Capová. V obřím slalomu se startovním číslem 42 byla po prvním kole devatenáctá a pátým nejrychlejším časem kola druhého se vyšvihla na 9. místo. Vyjela si 15,31 FIS bodů, což má ve světle bodového systému platného pro příští sezónu ještě větší lesk. 

„S výsledkem jsem spokojená. Deváté místo je potvrzením mého nejlepšího umístění v EP v obřím slalomu, které jsem zajela také letos a s body jsem taky docela spokojená. To už je bodový výsledek, na kterém se dá stavět, když k němu zajedu ještě jeden,“ říká Gábina k 9. místu v obřím slalomu a pokračuje: „Ten kopec mi tady sedí, není to ani extra prudké ani rovina, musí se celou jízdu hodně makat a sníh je tvrdý, přitom državý, což mi taky vyhovuje. Obě kola jsem jela celkem dobře, ale musím říct, že stále cítím rezervy, v tom obřáku si prostě nejsem tak jistá jako ve slalomu a ani v tom závodě jsem to nejela tak, jako v tréninku.“ Přesto za mistryní světa Petrou Vlhovou zůstala o míň než vteřinu v součtu obou kol.

Ve slalomu se české ženy prosadily do TOP15 hned dvě! Osmá skončila Gábina Capová a čtrnáctá Martina Dubovská. Gábina figurovala po prvním kole na devátém místě, ve druhém kole svou pozici o jedno – v jejím případě důležité – místo vylepšila a vyšvihla se z druhého místa do čela hodnocení slalomu. Její největší soupeřka Lara dela Mea (ITA) skončila patnáctá a na Gábinu před posledním závodem sezóny ztrácí patnáct bodů. Finále EP tak bude ještě zajímavé, nicméně Gábina má šanci jako první žena v novodobé historii ČR zvítězit v pořadí disciplíny Evropského poháru. S napětím budeme sledovat finální slalom ve Folgarii 17. března a budeme držet palce.

Martina Dubovská se před domácím SP ve Špindlu, který nás čeká už za pět dní, dostává také do formy. Po nemoci na MS už několik dní trénovala a na – pro ni – domácím svahu v Jasné vybojovala 14. místo. Je to její druhý výsledek sezóny v TOP15 v EP, ten první (12. místo) zajela v Melchsee-Frutt (SUI). V Jasné jí po prvním kole patřil 26. čas, ve druhém kole zrychlila a třetí nejlepší jízdou se posunula do TOP15. 

Výsledky EP v obřím slalomu v Jasné najdete zde, ve slalomu zde a pořadí EP ve slalomu zde.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence, archiv G.CapovéPomoc Ukrajině