Gabriela Capová: kopec v Söldenu na mě působí až mysticky

Gabriela Capová: kopec v Söldenu na mě působí až mysticky

6 min 50 s

Česká reprezentantka v alpském lyžování Gabriela Capová v sobotu otevře novou sezónu Světového poháru. V obřím slalomu v rakouském Söldenu bude startovat ve své kariéře poprvé a v disciplíně obří slalom půjde o její teprve druhý start kariéry. To Ondřej Berndt, který nastoupí v neděli, má se Söldenem a obřím slalomem v SP o něco více zkušeností. Při svém šestém pohárovém startu v této disciplíně to bude v Söldenu podruhé.


Gábina se poslední tři dny před přesunem do dějiště prvního závodu 52. ročníku Světového poháru připravovala na ledovci Hintertux na pistě otevřené jen pro závodníky startující právě v Söldenu. Profilem je totiž podobná té, na které budou o tomto víkendu závodit. „Trénink byl super, jezdili jsme s Italkami, trať byla dobrá a myslím, že jsem jezdila docela solidně.“

„Cítím se připravená dobře, nálada v týmu je v pohodě a pozitivní je, že jsem na tom podobně, jako loni na konci sezóny, kdy mi to šlo. Během sezóny se vždy ještě zlepšuje, takže to je dobrá vyhlídka, že se to zas někam letos posune.“

Při pátečním volném ježdění po závodní pistě svítilo sluníčko, na závod však hlásí jiné počasí. „Pustili nás na ni na dvě jízdy a pista se mi líbila. Je to napreparované, nahoře po startu a dole před cílem trochu hrbolaté, ale celkově dobré. Na zítřek hlásí sněžení, bude horší viditelnost, s čímž mívám někdy problémy, ale poslední den na Hintertuxu jsme měli podobně špatně a popasovala jsem se s tím obstojně. Byl to vlastně optimální modelový trénink na sobotu, tak snad to bude dobré.“

Na cíli předvést co nejlepší jízdu Gábina nic nemění. „Chtěla bych ale odjíždět ze Söldenu spokojená. Kdybych byla na dostřel postupu do jedné vteřiny, budu na začátek spokojená. Kopec patří k těžkým, je hodně osobitý, působí na mě až mystickým dojmem.“ Celé kouzlo závodního svahu v Söldenu, jehož střední úsek patří k nejprudším svahům v SP žen, vychutná Gábina v sobotu s šestapadesátkou na hrudi. Závod začíná v deset hodin a živě ho přenáší Eurosport.

Ondřej Berndt se připravuje rovněž na Hintertuxu. V tréninku ale v pátek zažil nepříjemný moment. „Hned první jízdu v obřáku mi nějak podklouzla lyže a nepříjemně mě píchlo v koleni. Pak už se dalo jet jen po rovině, v prudkém v něm píchalo. Je tady i Kača Pauláthová a má s sebou fyzioterapeutku, která mi koleno dává dohromady.“ Nedělní start v Söldenu ale podle Berndtových slov ohrožen není. „Myslím si, že to nic vážného není, takže chci určitě jet. Kdyby bylo třeba, vezmu si nějaký prášek proti bolesti,“ nevzdává se Ondřej a dodává:

„V této fázi ale nejsem vůbec schopen odhadnout své reálné ambice. Pojedu naplno a uvidím,“ uzavírá český reprezentant. 

Na Hintertuxu trénují s Berndtem také další reprezentanti. Z mužského áčka Jan Zabystřan, z béčka Daniel Paulus a z juniorského týmu Tomáš Klinský.

Gábině a Ondrovi držíme o víkendu palce! Sledujte denně 1. kolo od deseti hodin, druhé pak od třinácti. Vše vysílá Eurosport.

(EK)

Photo: CzechSki/E.KurfürstováPomoc Ukrajině