Ester Ledecká zahajuje sjezdařskou sezónu výborným 12. místem

Ester Ledecká zahajuje sjezdařskou sezónu výborným 12. místem

5 min 39 s

Česká reprezentantka v alpském lyžování Ester Ledecká dosáhla v úvodním sjezdu Světového poháru v kanadském Lake Louise na 12. místo a potvrdila tak příslušnost ke světové špičce v této disciplíně. Závod opanovala bezmála s 1,5 s náskokem Italka Sofia Goggia, druhé místo obsadila Američanka Breezy Johnsonová, která zajela životní maximum a třetí byla Rakušanka Miriam Puchnerová.


Podmínky i počasí v prvním ze sjezdů v Lake Louise závodnicím přály. Po dvou zrušených trénincích (jednom vinou intenzivního deště, druhém kvůli množství mokrého sněhu) bylo v první závodní den zcela jasno a mrazivo. 

 

Ester Ledecká zahájila svou jízdu velmi dobře a také v následujících úsecích trati si vedla obstojně. Na prvních třech mezičasech se pohybovala na 7., 6. a 5. místě. Bohužel jí ale tolik nevyšel výjezd z prudké pasáže a neměla takovou rychlost jako soupeřky útočící na stupně vítězů. Největší chyba ale přišla v místě, kde před čtyřmi lety spadla v super-G. Bylo to v poslední výraznější zatáčce doleva před závěrečnou rovinou, tedy v místě klíčovém pro celý závěr trati. Ester zde najížděla příměji a vyneslo jí to proto hodně doprava a bohužel už na rovině musela korigovat stopu. Ve snaze neztratit rychlost pak celou závěrečnou část jela spíš nižší stoupu, což ji ještě dvě brány před cílem opět trochu vyneslo z optimální stopy. Na cílové pásce pak svítilo více než dvouvteřinové manko na neskutečně skvěle jedoucí Sofii Goggiaovou. 

 

Od stupňů vítězů Ester dělila necelá vteřina, což je zcela adekvátní tomu, co se dnes na trati sjezdu v podání naší výborné sjezdařky dělo. Jinými slovy - dnešní závod měl z hlediska chyb rezervy a jelikož Ester obvykle své chyby neopakuje a naopak se z nich dokáže poučit, můžeme se už nyní těšit na výkon Estre v sobotním sjezdu.

 

Ester k závodu řekla: „Celkově to byl fajn den, protože mě to bavilo.“ Hned po závodě nevěděla, co přesně se stalo, že ztratila 2,34 s.: „Upřímně vůbec nevím, kde jsem udělala tak velkou chybu, abych měla takovou ztrátu. Je to zvláštní, protože většinou vím, kde jsem to ztratila. Musíme to s kluky zanalyzovat a říct si u videa, co uděláme jinak.“ Jedno je však jistě, Ester je bojovnice a má v tom naprosto jasno: „Udělám vše, abych to do zítřka zlepšila.“

 

My držíme palce, aby to v sobotu vyšlo!

 

Výsledky pátečního sjezdu najdete zde.

 

Zítřejší závod začíná opět ve 20.30 SEČ a vysílá ho přímým přenosem Česká televize a Eurosport.

 

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině