×
Ester Ledecká v super-G v Lake Louise urvala čtyři body, Shiffrinová opět přepisuje historii

Ester Ledecká v super-G v Lake Louise urvala čtyři body, Shiffrinová opět přepisuje historii

02.12.2018

Další čtyři body do seriálu Světového poháru získala v super-G olympijská vítězka v této disciplíně Ester Ledecká. V závěrečném závodě v Lake Louis skončila 27. a celkový bodový zisk z letošních třech závodů v této destinaci zaokrouhlila na čtyřicet bodů. Zvítězila Mikaela Shiffrinová a stala se tak teprve sedmo ženou v historii, která dokázala zvítězit ve všech pěti disciplínách ve Světovém poháru. Těmi předchozími jsou Tina Maze (SLO), Lindsey Vonnová (USA), Anja Paerssonová (SWE), Janica Kostelićová (CRO), Pernila Wibergová (SWE) a Petra Kronbergerová (AUT).

Ať to vnímá kdokoliv jakkoliv a očekává cokoliv, ať už Ester je či není s výsledkem spokojená (což bylo mimochodem vidět na její tváři, když brzdila v cíli SG) čtyři body v SP jsou stále čtyři body v SP. Pojďme se na ně podívat z jiného úhlu pohledu, a sice z toho, kdyby Ester nejela olympijský závod v super-G. V tom případě je nejlepším výsledkem Ester v super-G devatenácté místo v SP, a to hned dvakrát a všechna další (3) bodovaná umístění se nacházejí mezi dvacátým a třicátým místem – přesně jako to z letošního Lake Louise…. Hovořilo by se tak o povedeném dalším závodě, kdy dosáhla (už pošesté kariéře v této disciplíně) na body a také by se hovořilo o podařené letošní misi v Lake Louise, když bodovala ve všech třech závodech. Proto si klademe otázku: ‚Má snad Ester trpět za olympijské zlato?‘ Určitě ne a to i za předpokladu, že je situována do role superhrdinky. Proto si važme oněch čtyřech bodů.

V Beaver Creeku (Colorado, USA) absolvovali muži první obří slalom sezóny. Fenomenálního  Marcela Hirschera (AUT) překonal o čtrnáct setin Stefan Luitz (GER), který jel první závod po - před rokem - přetrženém předním zkříženém vazu v koleni a dokázal poprvé v kariéře v SP zvítězit, což je až neuvěřitelné protože návrat do předchozí formy po tomto typu zranění obvykle nějakou dobu trvá, natož pak hned napoprvé životní vítězství v SP. Třetí skončil Švýcar Thomas Tumler se startovním číslem 48, když ve 2. kole předvedl absolutně nejrychlejší jízdu.

Závody SG a OSL v Beaver Creeku absolvoval také Filip Forejtek a pro svazový web nám své úvodní působení v SP, coby student Univerzity of Colorado, shrnul: „Super-G jsem jel docela bobře. Udělal jsem jenom jednu chybu uprostřed, ale jinak to byla ‚OK‘ jízda. Jenže jsem vypadl na bouli tři brány před cílem, jel mimo trať  projel cílem.“ Jelikož se Filipovi objevil čas, musel být diskvalifikován. Za zmínku stojí fakt, že na prvním mezičase měl 29. průjezd a na posledním, než vypadl ztrácel na vedoucího Maxe Franze velmi solidních 1,31 s a patřila mu se startovním číslem dvaasedmdesát pětačtyřicátá příčka. A také potenciální odveta za poslední SG se slovenským kolegou Matěm Prieložným se do toho okamžiku vyvíjela pro Filipa příznivě. Navíc z takto rozjetého závodu si Filip mohl odvézt i hodně kvalitní FIS body, zvláště pak s vyhlídkou na nový bodový systém platný od sezóny 2020. „Škoda,“ konstatoval Filip. Obří slalom už tak dobrý podle Filipových slov nebyl. „Byl celkem rozbitý a jel jsem ho blbě a byl jsem bez šťávy. Ale nějak extra dobře bych ho ani tak asi nezajel,“ uzavřel Filip.

Výsledky super-G žen v Lake Louise najdete zde, výsledky obřího slalomu mužů v Beaver Creeku zde.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePartner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska