Ester Ledecká: Slovo olympiáda jsme si zakázali. Tlak bude sílit

Ester Ledecká: Slovo olympiáda jsme si zakázali. Tlak bude sílit

7 min 24 s

V Pchjongčchangu v roce 2018 se stala Ester Ledecká celkem nečekaně olympijskou vítězkou v super G. Od té doby uplynuly bezmála čtyři roky a česká alpská lyžařka a zároveň i snowboardistka pojede v únoru na olympiádu v Pekingu ve zcela jiné pozici než před zlatým triumfem. Jak probíhala její příprava a cítí na sebe tlak z olympijské obhajoby?


Letní příprava ve znamení kondice

Léto tradičně trávila Ledecká v Řecku, kde však rozhodně neležela jen na pláži. „Jen tak ležet na pláži, to já neumím, musím neustále něco dělat.“  Během letní přípravy zapracovala společně se svým kondičním trenérem a fyzioterapeutem v jedné osobě Michalem Lešákem především na kondičce. Podstoupila také speciální testy v Redbull Academy. „Otestovali tam celé mé tělo, jakým způsobem funguje, jak svaly spolu dohromady pracují. Zjistilo se, že musím více zapojovat zadek, oproti sjezdařkám ho mám stále malý,“ smála se Ledecká na předsezónní tiskové konferenci v Praze.  Na nedostatcích, které testy odhalily, s Lešákem zapracovali tak, aby byla Ledecká na sezónu po fyzické stránce co nejlépe připravena. 

 

Trénink na sněhu a duel s mistryní světa 

S blížící se závodní sezónou už  má v přípravě navrch trénink na lyžích. „Ten bude probíhat minimálně ještě další měsíc. „Doposud jsme trénovali sice kvalitně, ale chybí nám obvyklá příprava v Chile a Argentině,“ shrnuje tréninkovou část  na sněhu trenér Tomáš Bank a poukazuje na uzavření Jižní Ameriky z důvodu covidových restrikcí. 

Ledecká a její tým trénovali převážně sólo, občas se na svazích potkali i s finskými juniory, Kanaďankami nebo Švýcarkami. S mistryní světa z Cortini d’Ampezzo v obřím slalomu, Švýcarkou Larou Gutovou-Behramiovou, si dokonce česká reprezentantka „střihla“ neoficiální souboj v této disciplíně. „Lara mi to natřela, ale myslela jsem si, že dostanu víc, “ hodnotí Ester. 

 

Sölden jako vykopnutí sezóny?

A jak se dvojnásobná olympijská vítězka těší na nadcházející sezonu? „Na sezónu se moc těším, jsem závodní typ a přes přípravu trochu trpím. I když jsem v níobčas i závodila, třeba s bráchou, už se těším na pořádné soupeřky, “ odpovídá s nadšením.

S týmem se v nejbližších dnech přesune do rakouského Söldenu, kde příští víkend startuje Světový pohár závody v obřím slalomu. „Jedeme tam trénovat a pokud se budu cítit dobře, tak nevidím důvod, proč bych start nezkusila,“ vysvětluje. „Podle mě je to super vykopnutí sezóny, další závody následují až později, takže se tady dá otestovat spousta věcí.  Bude to taková generálka, pak už do toho půjdeme naostro,“ doplňuje česká reprezentantka. 

 

Všechny chceme na olympiádě vyhrát

Letošní sezóna, je zároveň i sezónou olympijskou. Ledecká do ní vstupuje jako dvojnásobná olympijská vítězka z her v Pchjongčchangu. Tlak na sebe zatím necítí, předpokládá však, že s blížícím se termínem her bude tlak gradovat. I proto si „zakázali“ používat slovo olymiáda, dokonce pod pokutou. „Já a můj tým se ale nenecháme ničím rozhodit. Oproti ostatním lyžařkám mám výhodu v tom, že jsme v dějišti letošních her měli v minulosti svěťák ve snowboardu. Takže mám představu, jaký tam asi bude sníh. Uvidíme, jestli to bude hrát roli. Všechny holky se budou snažit vyhrát, já samozřejmě taky. Všechny máme stejné šance,“ uzavírá Ledecká.

 

(AM)

Fotografie (zleva): Miloš Machytka (servisman), Justin Reiter (trenér snowboard), Ester Ledecká, Tomáš Bank (trenér lyžování)

 

 

 Pomoc Ukrajině