Ester Ledecká skončila v pořadí sjezdu po zrušeném finálovém závodě SP na 8. místě

Ester Ledecká skončila v pořadí sjezdu po zrušeném finálovém závodě SP na 8. místě

9 min 14 s

Finále Světového poháru v alpském lyžování, které v těchto dnech probíhá ve švýcarském Lenzerheide, nepřeje počasí. Po dvou dnech zrušených tréninků se dnes měl konat jak v mužích tak ženách trénink sjezdu a na něj navazovat závod finále SP. Nestalo se tak, ani dnes totiž počasí závody neumožnilo odjet. Ester Ledecká tak po vynechaných dvou sjezdech v Pozza di Fassa obsadila konečné vynikající 8. místo. Malý glóbus pro vítězku vyhrála Sofia Goggia (ITA) před švýcarským duem Corinne Suterová a Lara Gut - Behrami.


Finále sjezdu bylo od prvních dní v Lenzerheide nahnuté, do Alp se totiž po jarních teplotách vrátila zima se vším všudy, především pak s přívaly sněhu, větrem a špatnou viditelností. „Přijeli jsme v sobotu. Jsme ubytovaní ve městě Chur ve stejném hotelu jako Američanky a Breezy Johnsonová vyjela v neděli kolem poledne nahoru do Lenzerheide na kopec, ale přijela s tím, že se tam vůbec nic neděje, že na sjezdovce nebylo živáčka a nic nenasvědčovalo tomu, že by se měla během neděle postavit trať sjezdu. V zápětí přišla zpráva o zrušení prvního tréninku,“ říká servisman Ester Ledecké Miloš Machytka.

V pondělí už s vše připravilo na úterní trénink, ale počasí mělo opět jiný názor a proto i úterní tréninku musel být zrušen. Záchranný plán byl následují: Odjet ve středu, v den závodu dopoledne tréninky sjezdu v obou dvou kategoriích a poté finálový závod mužů následovaný finálových sjezdem žen. Od středečního ráno ale bylo více než jasné, že to nebude mužné. Množství nového sněhu a téměř nulová viditelnost v horní polovině trati byly více než výmluvnými. 

Šéf Světového poháru mužů a zástupce FIS Markus Waldner po zrušení sjezdu řekl: „Už včera jsme věděli, že to bude těžké, že počasí není na naší straně, chtěli jsme tomu ale dát šanci. Odjet ale během jednoho dne dva tréninky sjezdu každy pro jinou kategorii a po nich dva závody sjezdu lze časově a organizační uskutečnit pouze pokud máte dobré počasí a to dnes v Lenzerheide nebylo. Rozhodnutí o zrušení přišlo proto hned ráno, abychom mohli připravit bezpečné a dobré tratě na zítřejší super-G, kdy už by mělo být lépe. Nicméně budeme mít hodně práce, musíme vytlačit rolbami hodně sněhu do stran, to znamená napřed sbalit sítě, aby jsme mohli sníh odklidit, znovu je instalovat a pak čistit trať tak, aby byla bezpečná. V uspořádání obou SG v dobré kvalitě věřím.“

Ester Ledecká sezónu sjezdu zakončila na 8. místě. Skvělé pořadí, ale určitě by byla radši, kdyby mohla dnes závodit a další body do hodnocení disciplíny přidat. Kvůli přípravě na snowboardové MS vynechala na konci února dva sjezdy v Pozza di Fassa, během nichž klesla ze 4. na 8. místo. Závod předtím ještě hodně nepříjemně spadla v druhém sjezdu v Crans Montaně, takže jí de facto chybí v disciplíně, ve které se příliš často nevypadává, hned 3 závody ze sedmi. A i s touto absencí skončila hodně vysoko, a to díky druhému, čtvrtému, šestému a sedmému místu v prvních čtyřech závodech. Závodit však Ester dnes chtěla nejen kvůli pořadí sjezdu, v němž měla šanci se posunout na 5. místo, ale také v kontextu celkového zisku bodů do SP, kterých by ráda měla více než 500.

„Teď jich Ester má 453, ale chtěla by tady na finále startovat i v obřím slalomu a slalomu a na to jich potřebuje mít 500. Takže v zítřejším super-G ji na tuto hranici posunou pouze stupně vítězů,“ říká Tomáš Bank a dodává: „V Lenzerheide jsme tím závodili jen jednou, bylo to v SG v roce 2016, což už je pět let, takže s tím kopcem zase nemáme tolik zkušeností a i já jsem na něm byl naposledy před deseti lety ještě s Ondrou, když byl v první patnáctce v obřáku, ale finálový závod v Lenzerheide na místě zrušili.“

Výsledky Ester Ledecké ve sjezdu SP v sezóně 2020/2021:

18. 12. 2020 Val d’Isere 6. místo (40 bodů)

19. 12. 2020 Val d’Isere 7. místo (36 bodů)

09. 01. 2021 St. Anton 4. místo (50 bodů)

22. 01. 2021 Crans Montana 2. místo (80 bodů)

23. 01. 2021 Crans Montana DNF

26. 02. 2021 Val di Fassa DNS

27. 02. 2021 Val di Fassa DNS

Pořadí sjezdu žen SP najdete zde.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence