Ester Ledecká se prosadila ve sjezdu v Zauchensee na výborné 8. místo

Ester Ledecká se prosadila ve sjezdu v Zauchensee na výborné 8. místo

10 min 33 s

Zatím nejlepší výsledek letošní sezóny a první TOP10 získává 8. místem ve sjezdu v Zauchensee Ester Ledecká. Gratulujeme. Na start lyžařských závodů se postavila po 6 týdnech a na vítěznou Švýcarku Laru Gut Behrami ztratila 1,06 s. Technickým projevem a celkovým nasazením Ester mířila ještě výš, zhruba v čtvrtině trati se ale vloudila chyba a navázalo na ni pár horkých chvilek v technických zatáčkách, které Ester nakonec se vší bravurou zvládla. Dnešní závod přinesl skvělý výsledek, naznačil ale také, že současné možnosti má Ester ještě výš.


Závod v Zauchensee je klasikou Světového poháru žen, jezdí se zde od 80. let minulého století. Ester Ledecká tady začala závodit na velkých závodech v roce 2016, kdy v Evropském poháru ve sjezdu zajela osmé místo. A právě tři týdny po tomto výsledku nebo možná právě díky tomuto výsledku, které mohl být konečným motivačním faktorem postavit se na start v SP, se rozjel její kolotoč úspěchů v Světovém poháru. Dnes, po šesti letech, dosáhla opět na osmé místo. 

 

Závod rozjela nejrychleji ze všech, na prvním měření rychlosti u jejího jména svítilo zeleně 120,88 km/h. Přes 120 km/h nikdo v dnešním závodě kromě Eser nejel. Před nájezdem na skok v horní třetině trati ale zaváhala ve stopě a po dvě brány musela intenzivně korigovat směr jízdy, aby se vešla do dalších branek a zároveň se stihla srovnat před skokem, kde to dnes v případě nestihnutí ukončit oblouk včas, rozhazovalo hodně do levé strany a nejedna závodnice šla do unožení, viz ekvilibristický prvek Švýcarky Corinne Suterové. Nicméně právě v této pasáži a technických bránách na ni navazujících Ester ztratila a pak, i přes velmi dobrou jízdu, už to nešlo stáhnout, protože ty úplně nejrychlejší ženy dnes jely prakticky bez zaváhání. 

 

„Mám z toho docela radost, přece jen je to už nějaká doba, kdy jsem stála na startu sjezdu, takže jsem ráda, že jsem zpátky. Myslím, že jsem se uvedla docela dobrých výsledkem,“ zhodnotila Ester. 

 

Když se svým týmem tvořili program na leden, rozhodli se vynechat snowboardový SP ve Scoulu, který by se časově dal skloubit se závodním programem na lyžích. Místo toho věnovali čas na testování lyží na sjezd, aby se podařilo na různé teploty sněhu vychytat ten nejlepší materiál. „Udělali jsem spoustu práce a také jsem dost potrénovala, takže se teď cítím dobře a jistě.“

 

Navíc se do testování zapojili i lidé od firmy Atomic, na jejichž materiálu Ester jezdí, aby se zvládl otestovat co nejvyšší počet lyží. V těchto případech stačí na test rovný kus pisty, ani ne moc dlouhý, ale s odpovídajícím sklonem 'ani prudké ani rovina’ a časomíra. Na tyto ‚testovače' nejsou kladeny nároky na techniku jízdy, jedou vzpřímeně a pouze rovně z kopce dolů. Jediným a nejdůležitějším požadavkem je, aby jeli pořád stejně - stejný způsob startu (pouze překlopení ze startovní rampy, stejný postoj, stejné oblečení, stejná šířka stopy, a tak dál…).

 

Ester to shrnula slovy: „Myslím, že dnes jsme měli daleko lepší představu o tom, které lyže tady pojedou. A povedlo se nám to trefit dobře. Lyže jely výborně,“ byla ráda po anabázi z Lake Louise, kde se po dlouhé době dostala na super studený sníh a lyže najednou obrazně řečeno stály.

 

Už zítra se koná v Zauchensee super-G. V prvním a jediném závodě letošní sezóny, který zatím Ester absolvovala, obsadila 13. příčku. Věříme, že zítra ji při své současné formě ještě vylepší. Palce budeme držet v přímém přenosu na ČT Sport nebo Eurosportu od 11.30 hod.

 

V obřím slalomu Evropského poháru ve francouzském Orcieres Kateřina Pauláthová ani Tereza Nová nedokončily první kolo. Další příležitost budou mít zítra ve druhém závodě.

 

V neděli nastoupí ke svému druhému Světovému poháru v letošní sezóně Ondřej Berndt. Palce mu budeme držet ve slalomu ve Wengenu, který patří k jeho oblíbeným závodním destinacím - dokázal tady 2x v SP ve své kariéře bodovat. Pokaždé to bylo v alpské kombinaci (23. místo v roce 2017 a 30. místo v roce 2018) a pokaždé se k bodovanému výsledku propracoval povedenou slalomovou částí. 

 

Ondra by měl být v solidní formě, 8. ledna bodoval ve slalomu EP v Berchtesgadenu (23. místo) a poprvé se dostal v EP do třicítky už po prvním kole. Pak se mu dařilo v obřích slalomech kategorie FIS v Kranjske Goře, kde skončil 2x na 2. místě a vylepšil si svou bodovou hodnotu v obřím slalomu na 32,24 FIS bodů. Těmito výsledky se zatím na ZOH v prvním sledu nedostal, protože zatím máme jen dvě kvóty (Jan Zabystřan, Kryštof Krýzl), ale vylepšil svou pozici na třetí místo, což znamená, že by měl do nominace vstoupit po takzvané realokaci kvót. 

 

Přímý přenos nedělního slalomu mužů ve Wengenu vysílá Eurosport . První kolo začíná v 10.15 hod., druhé kolo ve 13.30 hod.

 

Výsledky sjezdu ženského sjezdu SP v Zauchensee nejdete zde.

 

(EK)

Photo:CzechSki/ZoomAgence

 Pomoc Ukrajině