Ester Ledecká na MS po těsném čtvrtém místě z SG zajela další

Ester Ledecká na MS po těsném čtvrtém místě z SG zajela další "bramboru" ve sjedu na MS

7 min 56 s

Příchuť brambor má dosavadní průběh mistrovství světa v alpském lyžování v Cortině d'Ampezzo pro Ester Ledeckou. Výsledky jsou to famózní a české lyžování je na Ester patřičně hrdé a moc gratulujeme, ale medaili bychom Ester a jejímu tvrdě pracujícímu týmu moc a moc přáli. V mistrovském sjezdu k ní chyběl opět jen kousíček v podobě titěrných sedmi setin.


Z titulu mistryně světa ve sjezdu a z druhé medaile z tohoto MS se raduje Švýcarka Corinne Suterová, stříbro překvapivě putuje - stejně jako v SG mužů - do německého týmu zásluhou Kiry Weidlové a bronz získala zlatá z SG Lara Gut-Behrami.

 

Náročný program předchozích dní (napřed 2x zrušený závod, ale pokaždé v hlavě závodní nastavení, pak mistrovské SG a hned další den po něm dva tréninky v jeden den) se do dneška, kdy se konal sjezd žen lehce podepsal. “Nebyl to úplně můj den, prostě jsem vstala špatnou nohou a od rána to nebylo ono,” říkala Ester Ledecká s tím, že to se ve sportu prostě občas stane a trenér Tomáš Bank potvrdil: “Od rána s námi Ester moc nekomunikovala, což bylo znamení, že není ve své kůži. Pak na prohlídce jsem viděl, že si prohlíží, respektive zapamatovává rychlou, agresivní stopu, takže svitla naděje, že by to mohlo být zase dobré. V rozježdění už to pak bylo mnohem lepší.”

 

Na sportovním výkonu v alpském lyžování se podílí velké množství vnějších (materiál, počasí, podmínky na trati) a vnitřních (technika, kondice, taktika, psychika) faktorů. Všechny tyto faktory jsou důležité a podepisují se na aktuálním projevu sportovní formy, tedy výsledku.

 

Ve sjezdu na MS dnes chybělo opět málo a v historii nenajdeme moc jmen, u kterých po dvou závodech v rychlostních disciplínách svítí na MS dvě čtyřky. Buď nejsou tak dobří a tak vysoko se zkrátka neumístí nebo prostě tu jednu medaili, na kterou v každém ze dvou rychlostních závodů mají, získají. Být šest a sedm setin od mediale je ale trochu pech. A k titulu také nechybělo mnoho, bylo to 0,44 s představujících něco málo přes deset metrů, sedm setin k bronzu pak cca 1,5 metru.

 

S trenérem Tomášem Bankem jsme hovořili o závodě. “Včera po trénincích jsem byl trochu nervózní, v některých pasážích se nám nedařilo a hodně jsem si přál umístění do pětky, takže kdyby mi včera večer někdo řekl, že budeme čtvrtí, bral bych ho všemi deseti, teď si samozřejmě říkám, že je té medaile škoda. Na druhou stranu je to pro mě jako pro trenéra dosud nejlepší umístění z MS, tak musím být spokojený.”

 

Kde zůstalo těch sedm setin nebo jaký byl rozdíl mezi závodem a včerejšími tréninky? “Hlavní rozdíl byl v tom, že Ester dnes dokázala projet dobře pasáže, které včera nevycházely. Jediné - s tím souvisí i ta medaile - bylo, že vyhodnotila jinak výjezd po Grand Curvone. Tam jsme byli domluveni, že když to nevyjde stejně jako v trénincích a bude mít menší rychlost, najede na další skok příměji. Pokud grand Curvone vyjde, skok víc nadlede. Ester zvládla Grand Curvone dobře a rychlost měla a přesto to jela na přímo. Skočilo jí to tam trochu trochu ze směru a tam ta medaile zůstala.”

 

“Myslím, že jsem to dnes vybojovala dobře, dala jsem tomu 150 %, ale kdyby okolnosti byly jiné a  já se cítila lépe, mohlo to být lepší. Myslím, že k večeři dnes bude bramboračka,” zavtipkovala Ester a Tomáš Bank doplnil “A k hlavnímu chodu hranolky.”

 

Ester čeká na MS ještě alpská kombinace a při optimální konstelaci je medaile stále reálná. Po dvou 'bramborách' by si ji určitě zasloužila.

 

Výsledky sjezdu žen na MS najdete zde.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomagencePomoc Ukrajině