Ester Ledecká po sérii chyb bere skvělé šesté místo v SG ve Sv. Antonu, Kryštof Krýzl 38. v Adelbodenu

Ester Ledecká po sérii chyb bere skvělé šesté místo v SG ve Sv. Antonu, Kryštof Krýzl 38. v Adelbodenu

9 min 10 s

Náročná, až záludná stavba trati vyřadila nejednu závodnici ze super-G Světového poháru ve Svatém Antonu. Ester Ledecká sice s nástrahami bojovala také, ale nakonec si dokázala poradit a dnešní závod dojela na skvělém 6. místě. Gratulujeme.


Když olympijský vítěz Patrik Ortlieb, jehož dcera Nina úspěšně závodí v rakouském týmu, hodnotil sjezd ve St. Antone za pro ženy nejtěžší, netušil zřejmě, co se vyklube ze super-G. V nedělním super-G se sešel náročný profil trati s možná ještě náročnější stavbou trati a tato kombinace vedla ke skutečnosti, že žádná z žen neprojela trať bez chyb, vítěznou Laru Gut - Behrami nebo druhou Matru Bassino či třetí Corinne Suterovou. Neobvykle mnoho závodnic (18!) svou jízdu dokonce vůbec nedokončilo. 

Ester Ledecká se do závodu pustila skvěle a agresivně a také ona v inkriminovaných místech chybovala, přesto si z St. Antonu odváží výborné 6. místo a potvrzuje tak letošní skvělou formu. 

„Bylo to nejtěžší SG, jaké jsem kdy jela a pokud ne nejtěžší, tak určitě jedno z nejtěžších,“ říkala Ester a popsala průjezd nejtěžším úsekem: „Dívala jsem se na startu, jak to holky jedou a některé brány se mi podařilo okoukat a pak zajet lépe. Bylo dobré vidět, že některé více vynášení, byla jsem na to připravena, akorát že když tam přijedete na vlastní pěst, je to zase  kousek jiné. Závod jedete rychlostí přes 100 km za hodinu a předtím máte k dispozici (na rozdíl od sjezdu) jenom prohlídku trati, kterou jdete jedete krokem. V tom místě jsem měla jasný plán hned zatížit levou (vnější) lyži, představovala jsem si to v hlavě tisíckrát, nicméně když jsem tam přijela, nepovedlo se mi to úplně uskutečnit. Lyži jsem zatížila pozdě a ne dobře, odneslo mě to až někam ho háje a od té doby to bly spíš než jízda trochu boj o holý život.“

Startovní číslo 19, tým Ester Ledecké vybral pro tento závod nejvyšší, jaké mohl, bylo z tohoto úhlu pohledu ideální. „Už od prohlídky trenérů den předem bylo jasné, že se na trati bude hodně chybovat,“ přiblížil záměr výběru devatenáctky Tomáš Bank. „Bylo výhodné mít možnost okoukat holky přede mnou, na druhou stranu ta trať už byla s devatenáctkou dost rozsekaná od toho, jak holky v těžkých místech hodně tlačily do lyží,“ doplňuje Ester, která byla s 6. místem spokojená. 

„Šesté místo je skvělé, a to hlavně z toho důvodu, že loni bylo mým nejlepším výsledkem v SG a letos je mým nejhorším a doufám, že nejhorším také zůstane,“ připomíná tak Ester skvělý dosavadní průběh sezóny, v níž se může pyšnit jedním vítězstvím a celkově druhým místem v pořadí SP v super-G. 

Nyní ji čeká krátká pauza na dobití energie. Po dlouhém a jistě nelehkém zvažování (Miloš Machytka už chystal prkna) vynechává úterní SP na snowboardu, na kterém světu dominuje s obrovskou převahou. Znovu do závodní akce půjde na lyžích, a to 22. - 24. ledna v Crans Montaně, středisku kde se ji loni dařilo, když zajela bedny jak ve sjezdu, tak v alpské kombinaci.

Muži zakončili prodloužený víkend v Adelbodu slalomem a Kryštof Krýzl svůj dvaadvacátý start na tomto nevšedním kopci málem proměnil v úspěch. S číslem 54 zajel na agresivní, vodou precizně napreparované pistě 38. čas v prvním kole a ztratil jen 2,55 s na v 1. kole nejlepšího Francouze Noela. K postupu bylo ale zapotřebí o 0,47 s rychleji - takto našlapaný je mužský SP v technických disciplínách (pokud to podmínky trati jen trochu dovolují). 

„Dnes to šlo. Ale dvě vteřiny na postup s tímto číslem, to je fakt masakr. Vím o pár chybách, co mě ten postup stály, ale jinak jsem více než spokojený. Fakt to není jednoduchý kopec a po těch výsledcích v obřácích jsem byl psychicky celkem dole a tohle mě povzbudilo. I když mě zase štve, že chybělo tam málo…,“ shrnuje závod Kitan. Ten nakonec vyhrál poprvé v kariéře Rakušan Marco Schwarz a dostal se do vedení slalomu SP, druhý skončil vítěz ze Zagrebu Němec Linus Strasser a třetí Dave Ryding (GBR). 

Kompletní výsledky slalomu v Adelbodenu najdete zde a super-G žen v St. Antone zde.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence