Ester Ledecká otevírá rychlostní sezónu v Lake Louise!

Ester Ledecká otevírá rychlostní sezónu v Lake Louise!

7 min 19 s

Přichází událost, na kterou jsme se dlouho těšili - začíná Světový pohár žen v rychlostních disciplínách s Ester Ledeckou, a to dvěma sjezdy a jedním super-G v kanadském Lake Louise. V místě, kde se loni kvůli civilovým restrikcím nezávodilo, ale především v místě, kde Ester Ledecká poprvé v kariéře ve Světovém poháru alpských lyžařek zvítězila, a to přesně před dvěma lety, když zde ženy závodily naposledy.


Ester letošní sezónu zahájila Světovým pohárem v obřím slalomu v rakouském Söldenu, kde sice nepostoupila do druhého kola, získala však důležitou závodní zkušenost v rámci nové sezóny. „První závod, který bývá vždy nervóznější, je za mnou, teď už to může být jenom lepší,“ prohlásila na konci října z cílového prostoru söldenského obřího slalomu. 

 

Na americký kontinent odcestovala se svým týmem složeným z trenérů Tomáše Banka a Franze Gampera, servismana Miloše Machytky a fyzioterapeuta Michala Lešáka už témeř před měsícem. První kroky vedly do Colorada, kde se rozlyžovala v Lovelandu a pak trénovala snad již tradičně - pokud to lze po roční nucené pauze říct - rychlostní disciplíny v Copper Mountain. Nebyla to však jediná štace, na závěr se tým přesunul do kanadské Nakisky a z ní už do dějiště SP v Lake Louise.

 

V létě a na podzim Ester mohla trénovat pouze na evropských ledovcích, kde podmínky a především typy tratí a sjezdovek mají daleko k těm v Chile, ale také k těm v Kanadě nebo Coloradu. Proto byl trénink v zámoří nejen důležitý, ale i maximálně prospěšný z hlediska plnohodnotných sjezdařských jízd. Podmínky pro přípravu na sezónu měly všechny TOP týmy stejně omezené, proto jsme přesvědčeni, že Ester je na novou sezónu připravena minimálně stejně dobře, jako její soupeřky, ne-li lépe, protože málokterý sportovec je zodpovědný a cílevědomý právě tak jako naše reprezentantka.

 

V Lake Louise závodnice zvládly odjet pouze jeden jediný trénink a to hned ten první. Ester v něm obsadila čtrnácté místo, podle dostupných informací, ale většina závodnic minula branku. Povrch byl totiž velmi hrbolatý a nesourodý, v některých bránách byly hrudky. 

 

Další dva tréninky musely být zrušeny z důvodu intenzivního deště, v jednom případě i nového měkkého sněhu. Na páteční závod by se mělo ochladit a předpověď hlásí mínus patnáct stupňů Celsia, což slibuje dobré podmínky. 

 

Zajisté by bylo příjemnější, kdyby se stihly oba dva plánované tréninky odjet, ale na druhou stranu podmínky jsou pro všechny stejné. Sjezdy SP mají nachystány vždy 3 dny pro trénink s tím, že když se odjedou první dva, tak ten třetí se z titulu pravidel závodů automaticky ruší. K tomu, aby se závod mohl uskutečnit stačí jeden trénink. Několikrát už se stalo, že v kritických podmínkách byl zařazen až v den závodu nebo se kvůli mlze stihly odjet jen určité části trati a další den zase jiné části trati, ale dohromady to dávalo celou trať. Nicméně odhad reálné rychlosti v závodě byl v takových případech spíš neznámou.

 

Závody budou po celé tři dny v přímém přenosu vysílat Česká televize a Eurosport. Závod sjezdu v pátek začne ve 20.30 SEČ, na stejnou hodinu je plánován i start sobotního sjezdu a nedělní super-G začne již v 18.30 SEČ.

 

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině