×
Ester Ledecká je na lyžích druhou nejrychlejší ženou planety této sezóny!

Ester Ledecká je na lyžích druhou nejrychlejší ženou planety této sezóny!

11.03.2020

Výjimečnou sezónu na lyžích v podání Ester Ledecké zakončilo riziko nákazy koronavirem a s ním spojené rušení mnoha závodů včetně finále Světového poháru. Ester tak vedle celkového třetího místa za alpskou kombinaci slaví další velký úspěch také ve sjezdu. Ziskem druhého místa v celkovém pořadí sjezdu dovršila průlomovou sezónu na lyžích, i když jiným způsobem, než si přála.

Riziko spojené s nákazou koronavirem ruší jedny závody za druhými. Že se finále Světového poháru v Cortině neuskuteční, bylo jasné poměrně dlouho předem. Ve hře ale byla nahrádní varianta v podobě Skandinávie, kdy by rychlostní disciplíny převzal norský Kvitfjell a technické švédské Aare. Nakonec se tak nestalo a zůstává otázkou, jak Mezinárodní lyžařská federace FIS naloží s víkendovými závody mužů (slalom a obří slalom) ve slovinském středisku Krajnská Gora, který je vzdálený jen pár kilometrů od Itálie. Zatím se mají konat bez přítomnosti diváků. Vzhledem ke skutečnosti, že italští závodníci nemohou z Itálie vycestovat a zároveň značná část závodníků z jiných zemí trénovala v posledních dnech v sousedním italském Tarvisiu a měli by proto nyní být ve dvoutýdenní karanténě, není Světový poháru v Kranjské Goře jistou záležitovstí.

Ale zpět k Ester Ledecké. Její druhé místo opět přepsalo dějiny našeho lyžování. Ve sjezdu se celkově na stupních vítězů ve Světovém poháru ještě nikdo neumístil. Ve slalomu se to povedlo Šárce Strachové, jež skončila jednou druhá (2009) a jednou třetí (2007). 

„Ze sportovního hlediska nás mrzí, že se finále zrušilo. Za úspěch jsme rádi, bedny jsou něco výjimečného, ale chtěli jsme ještě navýšit počet bodů v SP, aby Ester do příští sezóny měla větší jistotu. 503 bodů je těsných. Navíc jsme na finále chtěli jet všechny disciplíny a tím by si mohla pomoct i bodově v obřím slalomu, teď mám namysli hlavně FIS body. Měla by dobré startovní číslo (startuje jen 25 nejlepších + ti, kteří mají přes 500 bodů) a stratovala by ve druhém kole, protože postupují všechni a přirážka ze závodů je nula, narozdíl od FIS závodů, kde je minimum 23,“ uvedl lyžařský trenér Ester Tomáš Bank.

Když se Tomáš zamyslel nad nejtěžším a naopak nejjednoduším závodem sezóny, měl rychle jasno. „Nejtěžší byl jednoznačně Garmisch, to byla fakt brutalita. Hodně nerovný povrch a čtyři typy sněhu, které se různě střídaly. Takže se vám stalo, že jste z totálního ledu najely do měkké nasolené díry, což bylo strašné a i nebezpečné. Přitom v některých místech byl takový led, že se ani nedalo udržet na sjezdovce, pokud jste neměli totálně ‚namečované‘ hrany. To byla složitá věc - připravit lyže tak, aby dokonale držely a přitom se ve vysoké rychlosti nezařezávaly v měkkých místech trati," popisoval kouč. "No a nejjednodušší bylo Val d‘Isere, které se ani neodjelo. Absolvovali jsme jen trénink a byl to opravdu jednoduchý sjezd. Přitom byl paradoxně zrušen. Kvůli jedné jediné díře na trati, kterých mimochodem v Garmischi - podobných nebo mnohem větších - bylo hodně…“ dodal.

A samotná Ester? „Samozřejmě mě to finále moc mrzí, moc jsem se těšila. Na druhou stranu taková je teď situace musíme pravidla hry respektovat. Z druhého místa mám strašnou radost, je to velký úspěch pro mě i pro celý tým. Myslím, že jsme tuto sezónu udělali spoustu práce. Zase jsem se o krok posunula dopředu. Jsem na nás, na celý náš tým, moc pyšná. Nechtěla bych, aby to znělo ohraně, ale je to pravda a já si toho opravdu moc vážím,“ řekla. „Mám druhé a třetí místo v celkovém pořadí, což je skvělé. Zážitků v té sezóně bylo strašně moc a i takové, na které se dá pohlížet jako na zlomové, jako první vyhraný Svěťák nebo první stupně vítězů v kombinaci,“ dodala.

Skvěle si Ester vedla také v Super-G, když v hodnocení disciplíny skončila na 21. místě, což je rovněž její dosavadní maximum. Celkově letos zajela devětkrát v TOP10, z toho jedou vyhrála a třikrát stála na stupních vítězů, dohromady za sezónu třináctkrát bodovala. V celkovém hodnocení SP jí patří skvělé 10. místo, závodí se ale ještě 12. - 14. března v paralelním slalomu, slalomu a obřích slalomu v Aare, kde Českou republiku budou reprezentovat Martina Dubovská a Tereza Kmochová. 

Gratulujeme k velkému úspěchu nejen Ester a její rodině, ale také Tomášovi a Ondrovi Bankovým, servisákovi Miloši Machytkovi a fyzioterapeutovi Michalu Lešákovi.

Výsledky pořadí sjezdu SP najdete zde.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence

 Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři