Elese Sommerová: Podmínky v Pekingu mi vyhovují. Až na tu zimu. Trénink s minimálně šesti vrstvami je standardem

Elese Sommerová: Podmínky v Pekingu mi vyhovují. Až na tu zimu. Trénink s minimálně šesti vrstvami je standardem

5 min 11 s

Už zítra ráno zažije Elese Sommerová svou olympijskou premiéru. Dvacetiletá česká závodnice s americkými kořeny své působení pod pěti kruhy zahájí závodem v obřím slalomu. Jak se těší, co říká na olympijské tratě a jak bojuje se zimou? Čtěte ve článku.


Životní sezóna

Elese Sommerová se sice narodila v Americe nedaleko Bostonu, reprezentuje však Českou republiku, rodnou zemi svého tatínka. Letos zažívá zatím nejlepší sezónu své kariéry. Ve velkém sbírá umístění do TOP15 v Nor-Am Cupu, v prosinci si dokonce v kanadské Panoramě dojela ve slalomu, své nejlepší disciplíně, pro bronz.  Podařilo se jí i podruhé v kariéře bodovat v Evropském poháru (30. místo, Meiringen). Třikrát v probíhající sezóně stála na stupních vítězů v rámci závodů kategorie FIS. 

 

Olympijské hry

Skvělé podmínky na trati, všudypřítomná zima

Podmínky na sjezdovkách ve středisku Jen-čching se jí zamlouvají. „Tratě se mi moc líbí, sníh je také dobrý, vyhovuje mi,“ říká. Zároveň dodává, že je to něco nového a odlišného, než na co je zvyklá např. z Evropy nebo Severní Ameriky. 

Jediné, s čím česká reprezentantka bojuje, je všudypřítomná zima. „Na mě je tady až moc velká zima. Teploty se pravidelně pohybují kolem – 15 °C.“  Je nutné se tedy pořádně teple oblékat. „Dnes na volných jízdách jsem na sobě měla čtyři trička, mikinu, dvě bundy a vestu. Nebylo mi teplo, ale alespoň mi nebyla zima,“ vypráví s úsměvem. 

 

Olympijská rutina 

Jak probíhá Elese typický den na olympiádě? „Většinou vstávám kolem 7:30, pak se nasnídám a udělám strečink. Po něm zamířím do lyžárny pro věci a míříme na kopec. Tam si dám rozcvičku, začínám trénovat. Včera jsem trénovala obří slalom i klasický slalom a z kopce jsem se vracela velmi pozdě, v půl sedmé večer. Po návratu do vesnice si dám kondici, ale jen lehce, jelikož ta velká zima člověka dost unaví.“

 

Natěšenost a sny o TOP30

Na svou olympijskou premiéru se už těší. „Na obřák se těším. Hlavně chci předvést kvalitní jízdu, ráda bych se vešla do třicítky,“ říká. Na olympijských hrách má Sommerová v plánu jet kromě obřího slalomu, také slalom a týmovou soutěž. 

 

Start prvního kola obřího slalomu žen je naplánován na 2:30 SEČ, druhé kolo se jede od 7:30 SEČ. Elese Sommerová se na trať vydá se startovním číslem 54. Závod můžete živě sledovat na ČT Sport nebo Eurosportu 1. 

 

 

(AM)

Fotografie: Jan Čermák

 Pomoc Ukrajině