Elese Sommerová boduje v Evropském poháru v Meiringenu. Tereza Nová vyhrála FIS super-G v St. Caterině

6 min 2 s

Úspěšný den mají za sebou české reprezentantky v alpském lyžování. Elese Sommerová bodovala ve slalomu Evropského poháru, když získala jeden bod za třicáté místo. 35. skončila Gabriela Capová a 41. Celine Sommerová. Na závodech kategorie FIS vyhrála s vyšším číslem pětadvacet Tereza Nová super-G za výborných a dosud životních 30,97 FIS bodů, 9. skončila Barbora Nováková.

Elese Sommerová měla v prvním kole startovní číslo 42 a předvedla velmi dobrou jízdu znamenající 26. nejrychlejší čas. Ve druhém kole na trať vyrážela jako pátá, nízké startovní pozice a kvality trati ale úplně nevyužila, v její jízdě byla znát potřeba za každou cenu zabodovat, nejela na riziko. Bodovat  dvakrát v EP je jedním z kritérií, jak se dostat do áčka žen, a v hierarchii stojí toto kritérium výš, než kritérium vztahující se k postavení ve světovém žebříčku. Zároveň tím, už pouze formálně, potvrdila olympijskou nominaci. Jízda Elese měla tři zaváhání, každé při nájezdu do prudší části, když dala na zem vnitřní ruku, po čemž následoval málem výpadek a rozhození z rytmu a ztráta optimální stopy. Nakonec z toho byl jeden důležitý bod za 30. místo. Elese ale podvědomě mířila výš.

Gabriela Capová byla po prvním kole 45. Ve druhém kole ale zabojovala a 24. nejrychlejším časem se posunula na konečné 35. místo.

Celine Sommerová, o dva roky mladší sestra Elese (*2003), startovala jako sedmašedesátá a byla po prvním kole 42., ztrácela 2,91 s. Druhé kolo jí tolik nesedlo a po chybách se sice nepropadla, jelikož více závodnic nedokončilo, ale časově jí narostla ztráta a několik holek jí zezadu předjelo. Nakonec skončila 41. Každopádně výkon prvního kola byl při její premiéře v Evropském poháru velmi solidním počinem.

Zítra čeká ve švýcarském Meiringenu naše slalomářky druhý závod.

V italské Santa Caterině se dnes konaly dva velmi dobře obsazené závody FIS v super-G. Výtečně si vedla Tereza Nová, která už včera byla 5. a 6. ve sjezdu a zajela - po bodovaném výsledku z EP v Orciers - svůj druhý a třetí nejlepší bodový výsledek v nejrychlejší lyžařské disciplíně. Dnes do super-G nastupovala s vyšším startovním číslem 25 a v prvním závodě nenašla přemožitelku!

Závod vyhrála za 30,97 FIS bodů, což je jejím životním maximem v super-G, a tento samostatný výsledek odpovídá 90. místu ve světovém žebříčku. Barbora Nováková se umístila na 9. místě a i ona si zajistila své dosud nejlepší body v SG v podobě 44,88 FIS bodů.

Ve druhém SG Tereza heroický výkon z prvního závodu nezopakovala, skončila 13. ve svých třetích nejhodnotnějších bodech kariéry i sezóny v této disciplíně. Také Báře Novákové druhý SG nevyšel tak, jako ten první, dojela v něm na 21. místě.

Výsledky EP slalomu žen z Meiringenu najdete zde a ze super-G kategorie FIS v St. Caterině zde.