Elese a Celine Sommerovy: Navzájem se hecujeme k lepším výkonům, vzorem je pro nás Mikaela Shiffrinová

Elese a Celine Sommerovy: Navzájem se hecujeme k lepším výkonům, vzorem je pro nás Mikaela Shiffrinová

6 min 43 s

Sesterské duo Elese (20) a Celine (18) Sommerovy se sice narodilo v zámoří, v útlých juniorských letech se však přestěhovalo zpět do rodné země tatínka. Obě nadějné závodnice nyní v alpském lyžování reprezentují Českou republiku. Elese je součástí reprezentačního družstva juniorek A, mladší Celine juniorek B.


 

 

Jejich lyžařská cesta začala v útlém dětství v Americe, kde je rodiče přihlásili do místního ski klubu. „Kromě lyžování jsme se věnovaly i hokeji, nakonec jsme se však rozhodly naplno věnovat právě lyžování,“ upřesňuje Celine, mladší ze sester.  

 

Stěhování do Česka a boj se složitým jazykem 

Do České republiky, rodné země jejich tatínka, se přestěhovaly v roce 2016. „Táta se chtěl vrátit zpět do Česka a mamce se v Praze vždycky líbilo,“ vypráví starší Elese. Do Ameriky se vrací hlavně za rodinou z matčiny strany a na závody

Po příjezdu obě bojovaly s češtinou. „Je to opravdu těžký jazyk, hodně mě toho naučili ve škole,“ doplňuje Elese.  „Já česky rozumím dobře, ale s mluvením je to těžší,“ přiznává Celine. 

Kromě vrcholového lyžování obě dívky ještě studují. Starší Elese  na vysoké škole v Praze, Celine dokončuje americkou střední školu, kterou studuje on-line formou. Poté by chtěla stejně jako sestra na vysokou školu, zajímá jí obor fyzioterapie.  

 

Oblíbená česká kuchyně 

Sestrám se život v  Česku líbí. „Líbí se mi zdejší životní styl, který je úplně jiný než v Americe,“ vysvětluje Elese. „Také mám ráda českou kuchyni. Moje nejoblíbenější české jídlo je guláš s knedlíkem," doplňuje starší ze sester.  Česká kuchyně chutná i Celine. „Já mám zase ráda svíčkovou. Kromě toho se mi líbí zdejší architektura. Ráda chodím na exkurze na zámky a hrady.“ 

 

Shiffrinová vzorem v profesionalitě a přístupu

Jejich lyžařským vzorem je Mikaela Shiffrinová. A co na dvojnásobné olympijské vítězce a šestinásobné mistryni světa nejvíce obdivují? „Hlavně její přístup k lyžování. Je velmi profesionální, v klíčových momentech se umí správně rozhodnout,“ shodnou se obě sestry. 

 

Dává starší a zkušenější Elese sestře nějaké rady ohledně lyžování? „Ségra mi moc neradí. Spíš mezi sebou navzájem soupeříme, hecujeme se a motivujeme se k lepším výkonům navzájem,“ vysvětluje Celine. 

 

Elese by ráda startovala v Evropském poháru, Celine se těší na Evropský festival mládeže

Do nové sezóny vstupují obě s velkými očekáváními. Elese by se ráda dostala do startovní listiny slalomu v Evropském poháru. Na Evropský pohár bude cílit i  Celine, která by si ráda zazávodila i na Evropský olympijský festival mládeže. Ten se bude konat od 20. do 25. března ve finském Vuokatti.

 

Sezónu odstartovaly v Saas-Fee

Obě už mají za sebou úvodní závody letošní sezóny, které absolvovaly v říjnu ve švýcarském Saas-Fee. „První závod mi moc nevyšel, udělala jsem chyby. Ten druhý byl o hodně lepší,“ hodnotí Elese. „Pro mě to byly první závody v super G po zranění kolene. U prvního závodu jsem byla hodně nervózní. V druhém jsem udělala chyby, ale hlavní bylo, že jsem si to moc užila,“ vzpomíná Celine. Dalšími závody, které sesterské duo čekají, jsou slalomy ve Vail Mountain, které se jedou 16. a 17. listopadu. 

 

(AM)Pomoc Ukrajině