Dvacáté místo pro Ester Ledeckou v Söldenu!

6 min 40 s

Parádní výsledek na úvod sezóny v podání Ester Ledecké. Ze Söldenu, velmi náročného obřího slalomu, si česká sjezdařská jednička odváží výborné 20. místo, a do nového ročníku si zapisuje prvních jedenáct svěťákových bodů. V závodě zvítězila Italka Marta Bassino před krajankou Federikou Brignone a na třetí místo se nejrychlejším druhým kolem propracovala Petra Vlhová.

Ester Ledecká opět potvrzuje, že je na bílých svazích naprostou výjimkou. Ačkoliv ví, jaké to je vyhrávat, postavit se po dvou a půl letech na start disciplíny, kterou pouze trénovala a zajet v ní dvacáté místo v SP je mistrovský kousek a můžeme pouze spekulovat, kolik dalších závodnic ze světové špičky by něčeho podobného byla schopna.

Pokud vás zajímá, jak se může stát, že závodník před dva roky nejede ani jeden závod v obřím slalomu a pak má nárok na start v SP, tak odpověď je jednoduchá. Je to díky jejím 500 a více svěťakovým bodům z předchozí sezóny. Díky nim, ačkoliv ve světovém žebříčku figuruje po dvouleté absenci až na 529. místě, má právo startu v každé disciplíně SP alpských lyžařů nejhůře hned po elitní třicítce.

Na trať v Söldenu tedy vyrazila se startovním číslem 32 a své výhody dokázala využít, když postoupila 27. časem do 2. kola. Výhoda to byla ale hlavně psychická, protože povrch byl sice náročné a celkově nerovný, ale podmínky pro široké startovní pole byly srovnatelné, neboť se podařilo trať vypreparovat do čirého ledu. „Podmínky jsou neuvěřitelně těžké, je to úplný led, o to víc mě těší postup do druhého kola,“ hlásil trenér Tomáš Bank po prvním kole s tím, že i druhé kolo bude potřeba jet naplno, protože jakákoliv pasivita na tomto povrchu by znamenala ztrátu. Ve druhém kole Ester předvedla 16. nejrychlejší jízdu a posunula se na konečnou 20. pozici. Skvěle zajela rovinaté pasáže, excelentně, podobně jako v 1. kole, zvládla nájezd do závěrečné roviny.

„Jsem spokojený a velmi rád za výsledek. Ve druhém kole to sice byla místy trochu pasivnější jízda, ale zase si dobře držela stopu, kterou měla, a neztratila tím. Rovina pak byla opět dobrá,“ řekl Tomáš Bank a spřádal následující lyžařské plány. „Trochu už jsme se o tom bavili mezi koly. Uvidíme, jaký bude mít dnešní výsledek u Ester odezvu, protože teď by měl být na řadě snowboard, což je malinko v kolizi s lyžemi, ale myslím si, že by po dnešním výsledku mohl být reálný start v paralelním závodě v Lechu 13. listopadu. Nebude na něj potřeba žádná extra speciální příprava, protože se jedná o závod na obřákových lyžích.

My gratulujeme a přidáváme ještě jednu dobrou zprávu pro české lyžování: Ester pro české lyžařky dnešním výsledkem vyjela druhé startovní místo v obřím slalomu.

V neděli je na programu v Söldenu obří slalom mužů s Kryštofem Krýzlem. Zda napodobí husarský kousek Ester, budeme bedlivě sledovat. Startovní číslo sice nebude mít tak dobré, ale ledový povrch bude. Přímý přenos vysílá Eurosport.