×
Druhým místem a 10,37 FIS body rozšířil portfolio českých úspěchů v Číně Ondřej Berndt

Druhým místem a 10,37 FIS body rozšířil portfolio českých úspěchů v Číně Ondřej Berndt

10.12.2018

Český tým alpských lyžařů se v Číně přesunul z Wanlongu do střediska Taiwoo, kde po dvoudenní přestávce pokračuje série Far East Cupu (FEC). První závod - zvlášť jeho první kolo – sedl Ondřeji Berndtovi. Vyjel si druhé nejlepší body sezóny i kariéry a průměrem se poprvé v životě dostává pod deset FIS bodů. Gratulujeme. Jan Zabystřan bohužel nedokončil první kolo a Kryštof Krýzl obsadil desáté místo. Tereza Nová skončila pátá a vyjela si své dosud nejlepší body.

„Po 1. kole jsem vedl před Bulharem Zlatkovem Korejcem Jungem. Bohužel ve 2. kole jsem udělal chybu v nájezdu do rovinky a skončil jsem za Zlatkovem o 0,53s na druhém místě. Škoda. Jízda nahoře byla podle mě docela dobrá, ale teď už je to o těchto malinkých drobnostech (chybičkách), které rozhodují. Každopádně bych se měl průměrem dostat pod deset bodů, za což jsem rád,“ hlásil z Číny Ondra Berndt hned po závodě, kdy ještě neznal přesnou bodovou hodnotu dnešního výsledku. Pak ještě dodal: „Zítra tady mám ještě jeden závod ve slalomu, do kterého půjdu na 150% a třeba z toho ta šestka (pozn. rozumějte šest FIS bodů) padne. 

Ondrova bodová hodnota dnešního závodu v Taiwoo (10,37) se mu bude průměrovat s 8,02 body vyjetými před šesti dny ve Wanlogu. Nový bodový průměr 9,20 FIS bodů ho zařadí na cca 56. místo na světě, což už zajišťuje slušné – na postup do druhého kola konkurenčně schopnější – startovní číslo ve SP. Hon našich mužů na dobré FIS body v Číně tak pokračuje úspěšně. V každém z dosud odjetých pěti závodů se povedlo utrhnout alespoň jeden super bodový výsledek.

Honza Zabystřan dnes bohužel nedokončil 1. kolo a po skvělých výkonech z Wanlongu tak přišil o zlaté číslo slalomového lídra FEC, které musel předat Korejci Jungovi. Vypadla také Elese Sommerová, v Číně už počtvrté za sebou. Naopak další pro sebe moc dobrý výsledek zajela Tereza Nová. Se startovním číslem 21 končila 5. a vyjela si dosud nejlepší body ve slalomu v hodnotě 29,14. 

V poměrně složité situaci se nyní nachází Kryštof Krýzl. Dlouhodobé české jedničce v technických disciplínách se na FEC tolik nedaří. Na 10. místě dnes zaostal o bezmála tři vteřiny a 29 FIS bodů není to, pro co do Číny jezdil. My pouze připomínáme, že návrat po plastice předního zkříženého vazu není jednoduchý, zvlášť pak ve dvaatřiceti letech. První sezóna po zranění bývá vždy nahoru dolů v závislosti na podmínkách na trati – pokud jsou dobré (včetně viditelnosti), i závodník je schopen podat dobrý výkon na úrovni před zraněním. Pokud jsou ale špatné, závodník podvědomě ‚zatáhne ruční brzdu‘. Důvodem je, že proprioreceptorová výbava (informuje mozek o pohybu a poloze těla i jeho částí navzájem, tedy odpovídá za tzv. polohocit z vlastního těla) je v novém vazu zatím mnohem řidší než v původním a obnova trvá déle než jednu sezónu. Nikdy se už sice nedostane na původní hodnoty, ale na dostatečné pro vrcholové alpské lyžování ano. 

Výsledky slalomu mužů v Taiwoo najdete zde, žen zde.

(EK)

Photo: Archiv O. Berndta

Fotogalerie


Partner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska