Dřina na svahu  i v posilovně. Juniorky jsou v plné přípravě na novou sezónu

Dřina na svahu i v posilovně. Juniorky jsou v plné přípravě na novou sezónu

8 min 31 s

Sezóna se pomalu, ale jistě blíží a česká juniorská reprezentace alpských lyžařek dolaďuje formu. Jak vůbec taková příprava a soustředění vypadají? To, že připravit se na závodní období, není snadná práce, přibližuje Jan Čermák, šéftrenér družstva juniorek.


 

Do lyžařské přípravy zasahují i opatření způsobená pandemií koronaviru. I když podle Čermáka je letos situace mnohem lepší, než byla loni. „Letos způsobuje hlavní problém uzavření Jižní Ameriky, kam lyžaři často jezdí trénovat.  Proto je na evropských ledovcích mnohem více týmů. Samozřejmě se zde musí dodržovat místní hygienická nařízení jako třeba nošení roušek ve vnitřních prostorech. To platí i pro kabinkové lanovky. “ 

 

Nejen objemy, ale i kondice  

Příprava na sezónu není jen o najíždění objemů a pilování techniky na kopcích. Neodmyslitelnou součástí je i  „suchá“ příprava. Ta se skládá z velké míry z posilování, ale trénuje se i vytrvalost. „Člověk si řekne, že závodník sjede kopec za 40 vteřin a má hotovo, ale v tréninku ten kopec jede třeba desetkrát, mnohdy i ve vysoké nadmořské výšce. Proto je vytrvalost nezbytná, “ vysvětluje šéftrenér Čermák. 

 

Kondiční příprava je především v gesci samotných závodnic, které buď mají své vlastní kondiční trenéry, nebo spolupracují s trenéry ze svých lyžařských klubů. S kondičními trenéry je vedení reprezentace v kontaktu a tréninky s nimi konzultuje. Jedno ze společných reprezentačních kondičních soustředění už mají dívky za sebou, do konce prázdnin je čeká ještě jedno. 

 

Tréninkový den začíná v 5:35  

Jak vypadá klasický den na reprezentačním soustředění? Většinou se vstává časně ráno, jelikož lanovka pro trenéry a závodníky jezdí velmi brzy. Například  na srpnovém soustředění ve švýcarském Saas Fee jela lanovka pro trenéry už v 5:35. 

 

Přibližně hodinu trvá, než se celá skupina dostane nahoru na svah a postaví se trať. Jelikož podmínky na ledovcích jsou v odpoledních hodinách komplikovanější, trénuje se většinou do 11, do půl 12.  Poté je čas oběda a následuje malá pauza. Odpoledne je většinou věnované kondičnímu tréninku. V rámci něj reprezentantky trénují různé pohybové schopnosti, ať už aerobní vytrvalost, rychlost nebo sílu, nebo dělají různá kompenzační cvičení.

 

Náplň kondičního tréninku je odvozená od disciplíny, která se následující den jede. Večer je pak na programu video rozbor, ale i zasloužená regenerace. Dívky mají možnost využít služeb fyzioterapeutky nebo se protahují či válcují. Jde se brzy spát, jelikož, jak bylo řečeno, budíček je opravdu v časných ranních hodinách. 

 

Složení jednotlivých tréninků závisí na konkrétní disciplíně. Takže pokud se na soustředění věnuje například obřímu slalomu pět dní, tak první dny se závodnice rozjíždějí, trénují techniku a postupně si zvykají. S dalšími tréninkovými dny se počet jízd zmenšuje a po prohlídce trati se jezdí brány naostro a na čas. Když se přechází na jinou disciplínu třeba slalom, tak se opět začíná volněji, dívky si musí zvykat na kratší lyže a brány. 

 

Ideální podmínky v Saas Fee

Nyní se juniorská reprezentace dívek nachází na soustředění na švýcarském ledovci Saas Fee. Jelikož je výběr vhodného tréninkového střediska v současnosti hodně omezený, připravují se na stejném ledovci i ostatní reprezentační družstva jako mužská „A“ reprezentace Švýcarska v čele s Marcem Odermattem či Loicem Meillardem. „Tréninkové podmínky jsou zde skvělé, počasí nám zatím vychází fantasticky. Musím říct, že je zde dokonce více sněhu než v minulých letech,“ shrnuje soustředění Čermák.

 

A jaké jsou další plány juniorské reprezentace? „Ještě jedno soustředění nás zde v Saas Fee čeká, podle podmínek pojedeme nejspíš ještě na Mölltaler. V plánu máme i trénování slalomu v lyžařské hale v Litvě,“ uzavírá Jan Čermák. 

 

 

 

Soustředění v Saas Fee (viz fotografie) se účastnily:  Elese Sommerová, Linda Trejbalová, Alena Labaštová, Barbora Nováková, Hana Semeráková, Klára Gašpaříková, Celine Sommerová

 

 

 Pomoc Ukrajině