Do Španělska na surfy či Tour de France. Co dělá v létě Jan Zabystřan?

Do Španělska na surfy či Tour de France. Co dělá v létě Jan Zabystřan?

7 min 38 s

Český reprezentant v alpském lyžování Jan Zabystřan se v těchto dnech pomalu vrací zpět do přípravy. Před startem tvrdé dřiny si však stihl odpočinout a nabrat síly, které se mu budou náramně hodit. Zavítal například do Španělska. Kdo by ale čekal, že se „Zaby” bude na své dovolené válet na pláži s drinkem v ruce, tak by byl naomylu.


Jak trávíte volné letní dny?
Využil jsem příležitosti a vydal se užívat sluníčka do španělského Bilbaa, kde jsem si užil jedenáctidenní pobyt plný surfování. Samozřejmě jsme nebyli jenom na vodě, ale vydali jsme se i poznávat Baskicko. O dobrodružství nebyla nouze, spali jsme v autě u různých pláží.

Ve Španělsku startovala ve stejné době i slavná Tour de France. Byli jste se podívat?
Upřímně jsem vůbec nevěděl, že tam začíná. Ale všimli jsme si značení, tak nám to nedalo a jeli se podívat na první vrchařskou prémii úvodní horské etapy. Přirovnal bych tuto akci k olympiádě, lidé akcí obrovsky žijí a atmosféra je skvělá. Sám mám cyklistiku rád, hlavně jako skvělý doplněk kondiční přípravy. 

Věnujete se i nějakým dalším aktivitám, na které v průběhu sezóny není tolik času?
Dá se říct, že mám rád různé vodní sporty, i beachvolejbal si sem tam zahraju. Dříve jsem hrával dost tenis, na který už není tolik času, ale občas si ještě zajdu pinknout. Preferuji spíše aktivní formu odpočinku, nejsem ten typ člověka, co by sebou hodil na gauč a čuměl na Netflix. 

Společně se závoděním ještě studujete…
Je to tak. Zrovna mi probíhá zkouškové období, zbývá mi ještě jedna zkouška dodělat v červenci, jedna pak v srpnu. Zároveň pracuju na bakalářské práci, ve které zkoumám společně s firmou Kästle zakomponování dřeva do lyží. Do toho se snažím trénovat, naštěstí mám všechno blízko u sebe, takže není moc velký problém vše naplánovat.

Jaký obor vás přilákal?
Studuju dřevařství se specializací na zpracování dřeva. Jedná se o moji druhou vysokou školu. První byla finanční a správní, kde jsem dělal obor správa podniku a podnikové finance, což bylo rozhodně zajímavé, ale bohužel se mi nepodařilo všechno skloubit dohromady. Na dřevařství jsem narazil náhodou, nicméně mě tak zaujalo, že jsem u něj už zůstal.

Sezóna se pomalu, ale jistě blíží. Jak probíhá vaše příprava?
Po sezoně mám krátkou pauzu, během níž se obvykle po delší době ukážu ve škole a zjistím, že mám dost co dohánět. (usmívá se) Jezdím v tu dobu na běžkách v nízké intenzitě, abych rozvíjel základní vytrvalost vzhledem začátku kondiční přípravy. Od května se pak věnuji testování lyží. 

Dovolená vychází zhruba na dva týdny. Do konce června se konají soustředění, zavítali jsme třeba na Mallorku. Zaměřujeme se na vytrvalost, techniku, které od července už ubývá  a jdeme více do rychlosti a maximální síly. V příštích dnech nás čeká měsíc a půl tvrdé kondiční přípravy, hlavní blok potrvá do půlky srpna, potom bych ještě chtěl odletět do Chile. V září a říjnu se začnu více soustředit na lyže, protože se postupně bude blížit sezóna.

Těšíte se na start sezóny?
Těším se moc. Doufám, že předsezónní přípravu prodám v ostrých závodech. Snad bude blížící se sezóna ještě o něco lepší než ta minulá. Bude zvláštní, chybí totiž nějaká vrcholná akce. Na druhou stranu se můžu soustředit pouze na všechny závody Světového a Evropského poháru.Pomoc Ukrajině