×
Chlapecký juniorský tým piloval rychlostní disciplíny na reprezentačním soustředění na Pitztalu

Chlapecký juniorský tým piloval rychlostní disciplíny na reprezentačním soustředění na Pitztalu

31.10.2015

Ještě nedávno představovala sjezová trať na Pitztalu pro mnohé naše juniory, a nejen pro ně, malou noční můru nebo (jak by řekli samotní kluci) masakr, při kterém se vám bez nadsázky v průjezdu jedním z úseků zvedne žadulek. Ne, že by se po týdenním tréninku žaludek v inkriminovaném místě přestal zvedat, fyzikálním zákonům neporučíte, ale dnes mohou naši juniorští reprezentanti říct, že si se sjezdovkou poradili a odvezli si z ní mnoho tréninkových podnětů a cenných zkušeností do právě začínající sezóny.

Juniorský reperzentační tým ve složení Patrik Benc, Adam Červinka, Eda Fiala, Filip Forejtek, Tomáš Klinský, Jan Ouvín, Jan Skořepa, Jan Straka a Jan Zabystřan a pod trenérským vedením Miroslava Koláře, Tomáše Kučery a za účasti dalších trenérů Tomáše Klinského, Filipa Marka a Jaroslava Rakušana absolvoval šestidenní soustředění. V plánu byl výhradně trénink rychlostních disciplín, jeden den však kvůli hustému sněžení a špatné viditelnosti zařadili obří slalom. Čtyři dny se věnovali super-G, při kterém dostali pod kůži rychlost a zárověň si osahali náročnou pistu na Pitztalu a další den se od 12 hodin pustili do tréninku sjezdu. “Trať jsme převzali po švýcarském týmu, který na ni trénoval ráno. Byla v perfektním stavu a tak jsme posunuli jen pár bran a mohli začít,” říká k místy ledové trati jeden z reprezentačních trenérů Tomáš Kučera. 

 

Právě na tréninkový den sjezdu dorazilo také vedení Úseku alpských disciplín SLČR, které se večer přesunulo na první SP sezóny do nedalekého Söldenu. Konkrétně předseda úseku alpských disciplín Aleš Krýzl s generální manažerkou Úseku AD Danutou Štrougalovou. Doprovodila je PR manažerka reprezentace Eva Kurfürstová, která kromě jiného pořídila řadu fotografií. Šéf alpských lyžarů Aleš Krýzl nám na k juniorům řekl: “Velmi mě potěšilo, jak pod vedením Miroslava Koláře profesionálně a kompaktně tým při tréninku pracuje a působí. A musím dodat, že se kluci s velmi rychlou a náročnou tratí sjezdu všichni bez rozdílu velmi dobře vypořádali. Myslím, že se máme do budoucna na co těšit.” Stejně tak Danuta Štrougalová nešetřila chválou. “Závodníci spolu fungují fakt dobře a na lyžích jsou hodně silní.” 

 

Je na místě také ocenit přístup k tréninku jednotlivých reprezentantů, trénovat sjezd na Pitztalu není psychicky úplně jednoduchá záležitost. Místo obav se však v tvářích závodníků zračilo odhodlání a motivace se zlepšovat, zkrátka makali. “Jedná se o tým mladých závodníků, kteří jsou schopní trénovat na odpovídající úrovni všechny čtyři disciplíny a to už jsme tady pár let neměli. Navíc se během přípravy technicky posunuli a trénink sjezdu jim pro ostatní disciplíny pomůže. Věříme, že se to v závodech projeví,” hodnotí Tomáš Kučera. 

 

Samotní junioři byli z tréninku rychlostních disciplín nadšení. “Baví mě to, je to adrenalín,” hlásí Filip Forejtek. “Bylo dobré, že jsme se napřed oťukali v super-G a teprve pak šli na sjezd. Super taky bylo, že jsme měli před několika týdny možnost trénovat ve větrném tunelu pod záštitou dodavatele reprezentačních kombinéz firmy Don Quite. Získali jsme cenné poznatky o optimálním sjezdovém postoji a ty se teď snažíme přenášet do tréninku. Hodně nám to pomohlo,” shodují se Adam Červinka s Filipem Forejtkem a Tomášem Klinským.

 

Tým má  za sebou čtyři společná soustředění a jednotliví závodníci k tomu absolvovali ještě několik individuálních výjezdů. V blízkém období se všichni ještě jednou sejdou na společném soustředění na Hintertuxu, kde budou jezdit technické disciplíny. Jedná se o letošní poslední soustředění a tak na měm podle plánu budou přítomny i reprezentační juniorky. Poté začne závodní sezóna. Jan Straka se vydá na tři týdny za oceán, kde bude trénovat a následně závodit v Severoamerickém poháru. Další junioři se rozprchnou po Evropě, aby obsadili kvóty na jednotlivých FIS závodech a pokusili se o vylepšení, ti nejmladší o vyjetí prvních, FIS bodů hned v úvodu sezóny. 

 

Našemu juniorskému týmu přejeme podařený zbytek přípravy a úspěšný vstup do závodní sezóny.

 

(EK)

 

 

Photos: E.Kurfürstová

Fotogalerie


Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři